Zvýšení výdajů na obranu za cenu vyšších daní, požaduje ministr Dvořák. Ne, ne a ne, zlobí se ODS
VÝDAJE NA OBRANU
Pokud budou proti sobě stát sliby, že se nebudou zvedat daně, ale budou se zvyšovat výdaje na obranu, bude to znamenat škrty, které budou velmi bolet. Uvedl to ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) s tím, že by lepším řešením bylo zvýšení daní. Podle něj by se dala zvýšit řada daní, například korporátních. Dvořák za svá slova schytal ostrou kritiku především z ODS.
Dvořák uvedl, že při snaze zvyšovat výdaje na obranu, což bude požadovat zvolený americký prezident Donald Trump, by lepším řešením bylo zvyšovat daně, než škrtat. „Úvahy, jak zvýšit příjmy, jsou lepší varianta než škrtat a škrtat. Ve státní správě se dá vždy šetřit, ale nikdy v ní neušetříte stovky miliard korun, o kterých se bavíme,“ řekl v rozhovoru pro Novinky.cz.
Podle Dvořáka by se dala zvednout řada daní. „Podívejte se, jak vysoká je daň z příjmů a jak vysoká je daň ze zisků. Když obchodníkům na burze více zdaníte zisk, mohl by to být zajímavý zdroj příjmů. Ale nejsem ministr financí, každé zvyšování daní bolí a každé přináší nějakou bitvu. I při případném zvyšování daní musíme mít na mysli sociální smír, aby se lidé, kteří se už teď nacházejí v komplikované situaci, nedostali do hlubší krize,“ uvedl Dvořák s tím, že jednoznačně prostor vidí ve zvyšování daně z nemovitosti.
ANALÝZA: Jak číst Trumpovy nápady na zabrání Grónska, Kanady a Panamy
Na jeho slova reagoval například bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. „Prostými škrty ušetřit stovky miliard opravdu nejde. Jde je ale ušetřit systémovými změnami zákonů, které přebujelý stát zmenší a zvýší efektivitu jeho služeb. Pak se daně zvyšovat nemusí. Bohužel na to nikdo nenašel ani kompetenci, ani odvahu,“ řekl Kalousek.
Odmítavě se ke Dvořákovu mínění vyjádřil i ekonomický expert ODS Jan Skopeček. „Ne, ne a ne! Výdaje na obranu a na jakékoliv další priority mají být financovány z úspor, nikoliv z vyšších daní,“ uvedl na síti X Skopeček.
Na jeho slova opět zareagoval Kalousek s tím, že by „k těm úsporám musel mít někdo vůli. „Těch 17 miliard, které jste letos proti minulému roku ‚uspořili‘, fakt nestačí. A to byste navíc bez windfall tax a bez vymyšlených položek byli v těžkém minusu,“ dodal Kalousek
Podobně jako Skopeček se vyjádřil také senátor Zdeněk Hraba (za ODS). Výdaje na obranu by se měly zvýšit i za cenu zrušení postu ministra pro evropské záležitosti (jde o tzv. ministerstvo bez portfeje, které je spolu s ministerstvem pro vědu častým terčem kritiky opozice pro svou údajnou zbytnost – pozn. red.) a k tomu i například ministerstva životního prostředí,“ reagoval na nápady Dvořáka Hraba.
Ke kritice se přidala také europoslankyně a lídryně hnutí Stačilo! Kateřina Konečná. „Takže na zdravotnictví to nešlo, na bydlení to nešlo, na důchody to nešlo už vůbec, na další stovky věcí to nešlo… ale na obranu, kdy stejně neubráníš ani kus lesa… Jó, tak tam to samozřejmě jde. Krásně to kluci ze STAN mají vymyšlené,“ napsala Konečná.
Pět procent nedáme, říká Černochová
Americký prezident Donald Trump hovoří o navýšení závazku výdajů na obranu ze dvou procent na pět. To by podle prognóz pro letošní rok znamenalo výdaj 420 miliard korun, což je například o 130 miliard více, než s jakým rozpočtem počítá pro letošek školství nebo více než polovina výdajů, které dá stát letos za důchody. „To je samozřejmě pro české daňové poplatníky obrovská suma a já stojím nohama na zemi a myslím si, že dostat se na pět procent je jako startovat auto z nuly na 500. To se nedá splnit. Ale pokud bychom se chtěli přiblížit k nějakým reálným cílům, tak to jsou podle mě ta tři procenta, o kterých mluvil pan premiér Fiala,“ řekla v rozhovoru pro Echo24 Černochová.
Pětiprocentní zvýšení výdajů na obranu vzhledem k DPH odmítl dnes i lídr hnutí ANO Babiš tím, že to Trumpovi vysvětlí, že 2 procent stačí.
Nepřehlédněte: Černochová: Naší vládě jsou bližší republikáni. 5 % HDP na obranu je teď 420 miliard, to nedáme
Česká republika splnila v roce 2024 dvouprocentní závazek poprvé po dvaceti letech. Růst na tři procenta by podle Černochové neměl trvat znovu dvě dekády. „Pokud se nám podaří uspět ve volbách, obhájit naše mandáty, tak udělám všechno proto, abychom ke třem procentům směřovali co nejdříve. My k tomu ale vedle vynakládání peněz do vlastní obrany musíme zajistit, aby tady v Česku byl co nejvíce funkční obranný průmysl. Protože jestli na něco jsou občané České republiky citliví, tak je to to, když velká část těch finančních prostředků míří do zahraničí. To je naprostý pragmatismus, když chceme investovat do obrany, tak ale ať ty prostředky zůstávají v naší ekonomice.“ řekla Černochová.
O třech procentech jako schůdné variantě hovořil v minulém týdnu i premiér Petr Fiala (ODS). Ten na dotaz deníku Echo24 řekl, že připravenost USA kompletně zajišťovat ochranu Evropy výrazně klesá. „Ta debata (o navýšení) se vede a povede. Dvě procenta je dneska minimum, ale zase si řekněme, že ne všechny státy ta dvě procenta plní. Ale je to minimum. A teď se můžeme bavit o tom, že máme dávat víc a v jakém časovém horizontu. Řekněme, že to budou tři procenta, tak já nepředpokládám, že by to bylo během jednoho roku, ale byla by to nějaká dlouhodobější cesta, po které bychom jako státy NATO šli. My se té debatě nebráníme, je možné ji vést a je potřeba se starat více o svou obranu. Ale jestli ten závazek takový bude, to je ještě předčasné,“ míní premiér.