Andrej Babiš to zase trefil. Realitu bohužel nikdo řešit nebude
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
Evropská komise má problém. Snaží se regulovat výměnu zpráv a debaty na sítích, ale platformy náhle vypovídají spolupráci. Po Facebooku a Instagramu – a předtím ...
Andrej Babiš a jeho bývalá ministryně financí Alena Schillerová zaplavují mediální prostor a sociální sítě strefováním se do vlády Petra Fialy kvůli zvyšování daní. Oni je prý zvyšovat nebudou a uleví živnostníkům. Pro naštvané bývalé voliče koalice je to zásah na komoru. Do toho ještě Babiš vypálil, že když se do vlády dostane, zavede po vzoru španělského premiéra Pedra Sáncheze stoprocentní daň při nákupu investičních nemovitostí cizinci ze zemí mimo EU. Tak krátký rozbor.
Schillerová má pravdu, když říká, že za jejího vládnutí v pozici ministryně financí se nezvedaly daně. Kromě těch spotřebních. Naopak docházelo k nepromyšleným věcem typu rušení tzv. superhrubé mzdy, jehož důsledky teď nese ODS, která pro něj také hlasovala. Nižší daň z příjmu je samozřejmě krok správným směrem, obrovská díra na výdajové straně rozpočtu se ale nikdy nevyřešila.
Babiš i Schillerová všude opakují, že cílem hnutí ANO je efektivní výběr daní a jejich snižování, zatímco prioritou vlády Petra Fialy je daně špatně vybírat a zvyšovat. Kdo by si nepamatoval na éru zaklekávání na podnikatele ze strany Finanční správy. A samozřejmě míříme ke znovuzavedení elektronické evidence tržeb.
Babiš ale po vzoru catch-all-party tak, aby zasáhl co největší publikum, také tvrdí, že zařídí levné energie a plyn, vrátí slevu na jízdné pro mladé a zastropuje věk odchodu do důchodu na 65 let. A jsme doma. Další rozdávání za předpokladu nezvyšování nebo snižování daní je absolutní populismus a nonsens. A rušení důchodové reformy – ačkoliv o reformě se moc mluvit nedá, současná koalice prosadila jen nezbytné minimum pro oddálení úplného nárazu celého systému, i to je ovšem samozřejmě dobře – by byla úplná sebevražda.
ČTĚTE TAKÉ: Evropu čeká hlad. Už to konečně víme
Pro ty pro-tržně a pro-podnikatelsky smýšlející je tu ale Karel Havlíček. Ten má být v pozici toho, kdo podporuje byznys a neškodí živnostníkům. O zvýšení všech přímých i nepřímých daních a porušení všech slibů ze strany Fialovy vlády bylo řečeno mnoho. Premiér před pár dny řekl, že zapomněl voličům říct, že po válce na Ukrajině přestaly platit všechny předvolební sliby. A zřejmě i sliby z programového prohlášení. Automatická valorizace slevy na poplatníka, která by nakopla ekonomiku, zavedena nebyla. Daňová brzda se odpískala, stejně tak se odpískalo snížení odvodů na sociální pojištění pro zaměstnavatele o dva procentní body. Místo toho přišlo navýšení odvodů pro zaměstnance, živnostníky (v jejich případě šlo o bezprecedentní nárůst) a vyšší zdanění firem.
Babiš dobře volí i rétoriku kolem „vytažení dvou set miliard z ČEZ“, kdy vládu kritizuje za účelové uplatňování daně z neočekávaných zisků (do dvousetmiliardové částky započítává i dividendu z ČEZ). Tvrdí, že on by ČEZ zestátnil, a to tak, že „za peníze ČEZ“, tedy z dividend, a ne ze státního rozpočtu. A že tím zlevní lidem elektřinu. Je to obrovské zjednodušování a žádnou levnou elektřinu by to nezajistilo. Navíc, proč situaci s ČEZ neřešila Babišova vláda, když mohla?
Zestátňovat celý ČEZ nedává smysl. Nutností je převzít pod stát investora do nových Dukovan, tedy společnost Dukovany II. K tomu velmi pravděpodobně dojde. Vláda před Vánoci v utajení schválila model financování šestého bloku a stát patrně získá v Dukovanech II majoritní podíl. To, že nedostane sto procent, nedává smysl. Opět se do toho budou míchat zájmy minoritních investorů, což se u jaderné investice dít nemá. Stát by se tak znovu zachoval docela alibisticky.
ČTĚTE TAKÉ: Pravda, která irituje. Hospodaření vlády se neshoduje s jejími sliby
Na Babišovy sliby o výhodném ovládnutí ČEZ a zajištění levné elektřiny se ale někdo ze zhrzených bývalých voličů koalice také může chytit. To je prostě fakt. Silnou kartu má Babiš i v podobě slibů, že zruší plánované zavedení emisních povolenek pro domácnosti. Tím je myšleno rozšíření povolenek na osobní dopravu a vytápění.
Znamená to, že systém emisních povolenek se bude vztahovat i na benzin, naftu či plyn, což se výrazně promítne do koncové ceny pro zákazníky, protože distributorům paliv kvůli zvýšeným nákladům nic jiného nezbude. Vykazování prodaných objemů paliv platí pro prodejce už od ledna, samotné povolenky mají odstartovat až v roce 2027. Nikdo neřeší fakt, že celý Green Deal v prvopočátku odsouhlasil právě sám Babiš v prosinci 2019. V prosinci 2020 schválila Evropská rada cíl snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o 55 procent oproti roku 1990. S tím opět Babiš souhlasil. Následně ve stejném měsíci závazek schválili ministři členských států, tedy i Česka, na Radě pro životní prostředí. V červenci 2021 dohodu posvětil Evropský parlament. Tehdy tedy Babišova vláda Green Deal definitivně odsouhlasila. To už je pro voliče ANO zapomenuto – nebo je jim to spíš jedno.
Hlavní balíček klima opatření Fit for 55 představila Evropská komise v polovině roku 2021. A pak to všechno jde za současnou koalicí. V polovině roku 2022 balíček v rámci Rady EU podpořily členské státy. Finální podobu jednotlivých opatření jsme si pak ještě dojednali jakožto předsedající země, k žádnému převratnému zmírnění mnohdy radikálních změn však nedošlo. V dubnu 2023 Rada EU přijala klíčové právní předpisy v rámci Fit for 55. Nejznámější je asi ukončení prodeje nových spalovacích motorů po roce 2035 a také právě rozšíření systému emisních povolenek. Fialova vláda následně veřejnosti trapně lhala a nebyla schopná přiznat, že lidem zařídila dražší benzin a plyn. Korunu tomu nasadil Marek Benda, když řekl, že „za našeho předsednictví jsme odkývali pár blbostí v podstatě z nepozornosti“. Nelze se úplně divit, že v tomhle všem někdo Babišovi nakonec podlehne.