Spory se stupňují. „Zelenskyj je rukojmí banderovské ideologie,“ řekl zástupce maršálka Sejmu
VOLYŇSKÝ MASAKR
Místomaršálek Sejmu Piotr Zgorzelski z vládní Polské lidové strany označil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za „rukojmí banderovské ideologie“. Dodal, že "příběhy" Ukrajinců o exhumacích obětí volyňského masakru jsou pro "naivní lidi". Bývalého šéf ukrajinského Institutu národní paměti označil za "volyňského lháře." Navzdory cestě Zelenského v minulých dnech do Varšavy zůstává volyňský masakr, při kterém ukrajinští nacionalisté za války povraždily až 120 tisíc Poláků, je více než citlivé téma mezi oběma státy, a napětí v této věci i s vládou Donalda Tuska se spíše stupňuje.
"Kdyby (Zelenskyj) nebyl rukojmím Banderovy ideologie, měl by v Polsku stovky příležitostí říct jedno kouzelné slovo, které otevírá prostor pro další činnost. To ale nikdy neřekl. Jsem přesvědčen, že všechny jejich příběhy o exhumaci jsou jen pro naivní lidi," konstatoval Zgorzelski v Polsat News. Poláci řadu let požadují po Ukrajině exhumaci zavražděných lidí a důstojné pohřby, to se ale neděje.
"Ani prezident, ani všichni, kdo se před ním pokusili nastolit toto téma (exhumace obětí volyňského masakru), nejsou efektivní při naplnění očekávání volyňských rodin,“ uvedl zástupce maršálka Sejmu. Podle něj „polský a ukrajinský Institut národní paměti jsou zcela dvě různé instituce, protože mimo jiné v tom druhém případě tam pracuje méně než 60 lidí,“ popsal.
Politik lidové strany řekl, že předchozí šéf tohoto ukrajinského Institutu národní paměti „slavný (Volodymyr) Viatrovič je volyňský lhář, urazil volyňské rodiny“. A současný šéf této instituce „neříká nic jiného, než že Ukrajina bude provádět exhumace a pohřby. Opravdu? To je prostě skandál," dodal Zgorzelski.
Premiér Donald Tusk minulý týden oznámil, že bylo rozhodnuto o prvních exhumacích polských obětí. Předseda vlády poděkoval ministrům kultury Polska a Ukrajiny za dobrou spolupráci. "Konečně průlom. Je rozhodnuto o prvních exhumacích polských obětí Ukrajinské povstalecké armády (UPA)... Čekáme na další rozhodnutí," napsal Tusk na platformě X, aniž by poskytnul další podrobností. Navzdory Tuskovým oznámením ohledně exhumace ale údajně nedošlo k žádnému průlomu, konstatuje deník DoRzeczy. Minulý týden navštívil Varšavu ukrajinský prezident Zelenskyj a závěr setkání s Tuskem neobsahuje žádná konkrétní prohlášení na toto téma.
Loni v létě vyvolal silné emoce, tentokráte z ukrajinské strany, nově odhalený naturalistický pomník obětem volyňského masakru ve východním Polsku. Uprostřed monumentu je plastika dítěte napíchnutého na vidle a dole pak dětské hlavy nabodnuté na plotě. Psyli jsme o tom zde.
K vyvrcholení masakru došlo v létě 1943. Přesný počet obětí není znám. Historici odhadují, že celkem zemřelo přibližně 50 000-120 000 lidí. Podobnou genocidu provedly jednotky UPA v první polovině roku 1944 v oblastech sousedících s Volyní ve vojvodství Lvov, Tarnopol a Stanisławów, známých jako východní Halič nebo východní Malopolsko.