Barbados si nárokuje majetek britského poslance. Ohání se otrokářskou minulostí rodiny
ODŠKODNĚNÍ ZA OTROCTVÍ
Barbados chce přesvědčit britského konzervativního poslance Richarda Draxe, aby tomuto karibskému státu přenechal svou zemědělskou firmu jako odškodnění za otroctví, které jeho rodina využívala na plantážích na tomto ostrově. Informuje o tom deník Le Monde. Barbados by rád přeměnil hlavní budovu plantáže, kde v uplynulých staletích pracovaly stovky otroků, v muzeum. Náklady by měl podle místních politiků zaplatit Drax, který se k záměru nevyjádřil.
Draxova rodina žila na ostrově od 17. století a podle historiků patřila mezi průkopníky ve výrobě cukru z třtiny. „Navíc James Drax byl spoluvlastníkem dvou otrokářských lodí s názvem Samuel a Hope. Tak si vybudoval svůj majetek,“ řekl francouzskému listu historik z univerzity v Bridgetownu Henderson Carter. Když v roce 1833 bylo zrušeno otroctví v britských koloniích, mezi které patřil i Barbados, měla společnost Drax Hall téměř 200 otroků. Za jejich propuštění dostala podobně jako další majitelé odškodnění ve výši skoro čtyř milionů dolarů (přes 90 milionů korun) v dnešních cenách, tvrdí historik Carter.
Místní politici by chtěli, aby Drax jako odškodnění za využívání otroctví ze strany svých předků předal svůj majetek na ostrově státu.
O záměru Drax jednal v září s premiérkou Miou Mottleyovou a dalšími politiky. „Navrhli jsme přeměnu zámku na muzeum s tím, že by všechny náklady na přeměnu zaplatil Drax bez státních příspěvků,“ řekl deníku Le Monde barbadoský poslanec Trevor Prescod, který vede parlamentní komisi o odškodnění za otroctví. Jednání s Draxem jsou podle něj na počátku a vyloučit nelze ani vyvlastnění. Zámek a pozemky, které by mohl Barbados získat, jsou podle Prescoda jen „minimální požadavek na odškodnění“.
Drax již dříve uvedl, že jednání o odškodnění nechce komentovat. Podle historiků, které oslovil deník Le Monde, jsou však požadavky legitimní. „Draxovi se v průběhu generací obohatili díky práci stovek zotročených lidí. Díky tomu si mohli pořídit majetek v Británii,“ tvrdí historička Verene Shepherdová.
Podle britských médií podobné žádosti o odškodnění čelí Drax i na Jamajce, kde má rovněž majetek a kde jeho rodina podnikala. Podle stanice BBC se pravděpodobně jedná o první takový požadavek, kdy vláda po rodině, která využívala před skoro dvěma stoletími otroctví, žádá o odškodnění za tuto praktiku.