STAN vyhrál vládní krizi a změny před volbami nechystá. Vnímají ještě voliči „staré“ kauzy?
BUDOUCNOST STAN
Hnutí STAN je v současnosti podle expertů v nejlepší formě od svého vstupu do vysoké politiky. To se odráží na zvyšujících se preferencích Starostů, ale také na tom, že hnutí vyšlo vítězně z vládní krize, když získalo jeden nový resort – ministerstvo pro místní rozvoj. Žádné velké změny do voleb STAN zřejmě dělat nebude a je tak otázkou, zda se mu podaří tempo do voleb udržet a jak moc na něj dopadnou kauzy v čele s Dozimetrem.
Starostové a nezávislí mají za sebou politicky úspěšné období a daří se jim i v preferencích voličů. To se mimo jiné ukazuje i na spokojenosti uvnitř hnutí s jeho vedením, které se s největší pravděpodobností nezmění ani po volebním sněmu, který se koná v květnu. „Mám v úmyslu pozici předsedy obhajovat. A prosazovat stávající politiku Starostů, tedy liberální středové směřování se zřetelem k věcným, pragmatickým, udržitelným řešením a k potřebám lidí v regionech a na venkově,“ uvedl pro Echo24 současný šéf hnutí a ministr vnitra Vít Rakušan. Pokračovat chce i první místopředseda hnutí a ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček či europoslanec Jan Farský. Byl to právě Farský, který pro Echo24 řekl, že nevidí důvod měnit vedení, když se hnutí daří.
Politolog z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Aleš Michal pro Echo24 uvedl, že hnutí STAN je nyní v nejlepší kondici ze všech vládních stran. „Preference mu rostou, hnutí se stalo jednoznačným vítězem vládní roztržky mezi Piráty a ODS. Našlo si totiž pozici nestranného pozorovatele, který se snažil situaci spíš uklidňovat, což mu z hlediska preferencí zásadně prospělo. Potřebují zůstat autentickými a volitelnými pro liberální část společnosti, která utíká od Pirátů. Liberální transformace, kterou hnutí prošlo v posledních letech, se ukázala jako velmi účinná strategie, ze které STAN nyní nemá důvod couvat,“ řekl Michal.
ANALÝZA: Byly tyto volby svátkem demokracie, nebo jejím umíráčkem?
Je otázkou, do jaké míry budou mít vliv na finální rozhodování voličů v říjnu příštího roku kauzy, které byly s hnutím v tomto volebním období spojené. Tou nejvýznamnější je kauza Dozimetr, která souvisí i s manipulacemi se zakázkami pražského dopravního podniku. V kauze jsou v souvislosti se zakázkami pražského dopravního podniku (DPP) obžalovaní mimo jiné zlínský podnikatel Michal Redl či bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (dříve právě STAN).
S kauzou souvisí také úplatkářské trestné činy, kvůli nimž nedávno Vrchní státní zastupitelství v Praze obvinilo 13 fyzických a právnických osob, podle serveru Seznam Zprávy se počet obviněných rozšířil na 14. Dozorčí rada pražského dopravního podniku (DPP) na říjnovém mimořádném jednání odvolala z funkce předsedy představenstva Petra Witowského.
Voliči vnímají spíše spor ANO vs. Spolu
Mezi další problémy, kterým hnutí STAN čelilo, byla například neschopnost již zesnulého kandidáta na ministra průmyslu a obchodu Věslava Michalika vysvětlit, odkud jeho bývalá firma dostala půjčku několik milionů korun. Dále pak současný europoslanec Jan Farský složil svůj tehdejší poslanecký mandát kvůli stáži ve Spojených státech, o které věděl už v době, kdy do sněmovny kandidoval. Nejdříve si ho však chtěl ponechat s tím, že se vzdá platu a bude jezdit na klíčová hlasování. K rezignaci ho dohnal tlak opozice i vlastního hnutí.
V neposlední řadě se pak řešilo, že si tehdejší europoslanec Stanislav Polčák nárokoval v březnu 7,7 milionu korun za zastupování obcí v kauze „Vrbětice“, kdy zúčastněným svůj nárok na odměnu po celou dobu údajně vůbec nezmínil, a nárokoval si ji až na konci soudního sporu. Svého nároku se po medializaci kauzy vzdal. Od Polčáka měl také prý navíc předseda hnutí Vít Rakušan dostat i šifrovaný telefon, který byl dosud poslední větší kauzou spojenou s tímto hnutím.
ECHO PORADA: Proč se nebát Trumpa? Amerika by se měla přestat míchat do záležitostí jiných států
U kauzy Dozimetr podle Aleše Michala z FSV UK hodně záleží, jestli se objeví nějaké nové skutečnosti, případně jestli bude nějaký jiný důvod jí mediálně propírat. „O samotné podstatě bylo i na politické úrovni už řečeno mnohé, a STAN tak trochu čerpá tzv. Babišovu výhodu: kauza zůstává ve veřejném prostoru dlouho a byť je vítaným bičem odpůrců, sama o sobě už proti těmto politikům nedokáže mobilizovat fakticky nikoho. ANO se toho tak určitě pokusí využít, ale stavět na tom kampaň proti hnutí STAN se mi jeví jako nesmysl,“ řekl redakci Michal.
STAN se může podle politologa Otto Eibla z Masarykovy univerzity v Brně stát dobrou volbou pro váhající voliče a možná i pro minulé voliče koalice Spolu. „Jsou v relativně dobré kondici, žádná z kauz se na jejich preferencích z dlouhodobého hlediska dlouhodobě nepodepsala. Takže je klidně možné, že spíš, než co by měli dělat oni, bude důležité sledovat to, co dělají, resp. nedělají ostatní,“ řekl pro Echo24 Eibl.
Za předčasnou zatím označil spekulaci, zda bude hnutí ANO využívat například Dozimetr k útokům na STAN v předvolební kampani. „Je třeba počkat – čekám ale jednodušší konflikt – tedy Fiala (jako symbol všeho zlého) vs. ANO/Babiš. Zatahovat do takového konfliktu někoho dalšího by bylo složité. Ostatně si myslím, že většina voličů chápe konflikt ‚vláda vs. opozice‘ právě takto a STAN, byť je součástí vládní koalice, tolik na pravidelnou či adresnou kritiku ze strany opozice netrpí,“ řekl Eibl.