Amerika má nový problém. Šovinistické dorty
ÚHEL POHLEDU
ÚHEL POHLEDU
PODCAST MINULOST NENÍ HISTORIE
Z hlediska prosazování hodnot svobodné a otevřené společnosti, hájení pravdy a principů demokracie nepřinesl způsob zvolení Václava Havla 29. prosince 1989 ...
Netrvalo to dlouho – přesně jak jsme předpovídali. Vaše uši bohužel neslyšely varování z našich úst. Loni v lednu – ano, právě v ten jeden jediný měsíc v roce, kdy posilovny praskají pod závažností novoročních předsevzetí a rodinné jídelníčky vydávají trpké, hlavně ale suché, nemastné, neslané, odtučněné, odstředěné, odhlučněné plody téhož dovedené na samou hranici poživatelnosti – tedy loni v lednu jsem s bolestnou přesností predikovala vývoj v oblíbené parapsychologické disciplíně zvané body positivity.
První fází byla akceptace. Pak normalizace. Pak adorace. A nyní nastává moment, kdy se budeme muset všichni povinně účastnit.
Jedině tak lze vysvětlit krok, který učinil městský úřad veřejného zdraví v San Franciscu, když se rozhodl najmout „expertku na váhovou neutralitu a na oblast diskriminace kvůli tělesné hmotnosti“, fat-pozitivní „body image futuristku“, prostě morbidně obézní proponentku stravovacích patologií jménem Virgie Tovarová.
Že patří ve své disciplíně na čelné místo, nezpochybňujeme už proto, že další expertka jejího kalibru by se tam už nevešla, čistě technicky. Body image futuristka Virgie není zajímavá tím, že bezchybně zvládla klasický progresivistický krysí obrat, kdy první fází je obvinit systém z inherentní zrůdnosti a následně se tím samým systémem nechat zaplatit.
Body image futuristka Virgie zčeřila vodu, udělala vlny a vzhledem ke svým sto dvaceti pečlivě pěstěným kilogramům nejspíš i vylila vodu z břehů, když z váhy své pozice veřejnosti sdělila, že nikdo nemusí být zdravý. Lidé s handicapem přece také nikdy zdraví nebudou! Je tedy třeba nově definovat zdraví. Tak, abychom mohli být zdraví všichni, pěkně inkluzivně, zejména včetně těch, kdo vlastní leností zdraví nejsou.
Adjektivum „tlustý“ je prý neprodleně třeba začít používat jako pozitivní osobní charakteristiku. Ani ne neutrální. Pozitivní.
Tím se San Francisco stalo zřejmě prvním městem, které začalo oficiálně propagovat obezitu.
San Francisco má tuny problémů od bezdomovectví přes násilnou kriminalitu po fentanyl. Vlastně by mohlo sloužit jako učebnicový příklad toho, jak progresivní aktivismus rozložil fungující struktury. Takže je jen logické, že tamní radní světla své jasné pozornosti radši zaměřili na podporu infarktů, cukrovky, vysokého krevního tlaku, zánětů, problémům s otěhotněním, nádorů a předčasné smrti. Váhová neutralita je prostě neoddiskutovatelnou výzvou a budoucností veřejného zdraví, tudy vede cesta, pokud po ní tedy rezidenti ze San Francisca budou po angažmá slečny Virgie schopní ujít víc než pět metrů.
Problém je to masivní, ale Virgie není z cukru, a tak se do něj nebojí kousnout. I natočila pro veřejnost edukativní video, ve kterém se vysmívá ženám, které se na rozdíl od ní nepotřebují přežírat. Tématem videa je CRFI: to znamená Cake Related Fat-fobic Incident. Fat-fobický incident týkající se dortu. Monty Pythoni by si dneska ani neškrtli.
„Fat-fobický incident týkající se dortu je ten moment, kdy jste na večírku a nastal čas dát si lahodný kus dortu,“ vykládá autorka s takovým nasazením, že divákovi oslintá monitor. „Ale ten je zkažen moralizujícím impulzem! Na každém večírku se totiž najde někdo, pro koho je zákusek moc velký, a nechá si uříznout záměrně menší kousek, aby se mohl cítit nadřazeně.“ Kaloričtí supremacisti! Šovinistické dorty! Systémová nadřazenost zákusků! Opresivní poleva! Musím se bohužel opakovat. Vaše uši slyšely varování z našich úst.
Máme právo být tlustí? Skutečně neexistuje žádný zákon, který by zakazoval tento typ sebedestrukce, ani žádný úřad, který by vysílal své pracovníky do domácností s dotazníčkem, jak se o sebe kdo stará. Alkoholici pravda také nikomu nedluží svou střízlivost. I oni mají právo umřít brzo, kterého ostatně často využívají.