Aliance s Piráty měla zabránit tomu, aby nás Spolu válcovalo, říká starosta Čižinský

ROZHOVOR

Aliance s Piráty měla zabránit tomu, aby nás Spolu válcovalo, říká starosta Čižinský
Starosta Prahy 7 a zastupitel hlavního města Jan Čižinský (Praha Sobě). Foto: Petr Podaný
2
Domov
Jakub Fujáček
Sdílet:

Praha je už téměř čtvrtý měsíc bez nově zvoleného politického vedení. Vítězná koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) v pondělí definitivně ustoupila vládním Pirátům a hnutí STAN a nabídla jim většinu v jedenáctičlenné městské radě. Zareagovalo na ni i hnutí starosty Prahy 7 Jana Čižinského Praha Sobě, které se od voleb snaží do koalice vtáhnout Piráti. Ti s Čižinským podepsali po krachu prvních jednání dohodu o povolební spolupráci. „Podepsali jsme Alianci stability a tam je uvedeno, že budeme postupovat výhradně dohromady,“ říká Čižinský. Jeho radní si podle něj vybudovali během posledních čtyř let respekt. „Je klíčové, aby směr, který jsme udávali, pokračoval například v sociálních věcech.“

Tento týden, ve středu, jste se sešli s Piráty ohledně dalšího společného postupu jako „Aliance stability“. Jaké jsou závěry vašeho posledního jednání?

Domluvili jsme se, že má smysl dát jednat o nabídce koalice Spolu. Tedy v poměru pět ku šesti radním. A domluvili jsme se, že Aliance pokračuje a že má smysl dál jednat.

Nabídku koalice Spolu pro Piráty a STAN jste označil za „dobrou výchozí pozici pro další vyjednávání“. Domníváte se, že se něco změní na postupu koalice Spolu, která s vámi od začátku jednat nechce, na rozdíl od vládních stran?

Situaci by samozřejmě pomohlo, pokud by nastal nějaký vzájemný respekt k situaci toho druhého. Zaráží mě, s jakou lehkostí Spolu předpokládá, že Piráti nedrží slovo a že už v lednu neudrží v Alianci, pod kterou se podepsali v říjnu. Nikdy bychom si netroufli poslat nabídku nějakému subjektu ze Spolu a říct: Máte za úkol se zbavit třetího a pak se s vámi budeme bavit. Ale pro Prahu jsme schopni ten styl vydržet. Voliči Pirátů a Prahy Sobě mají modernější přístup k městu a názor na život v něm. Spolu a ODS má zase spíš ultra-konzervativní přístup. Ale ani jeden z těch pohledů nezískal většinu, takže je potřeba se programově domluvit. Aliance měla zabránit tomu, aby nás Spolu válcovalo.

ODS zbývajícím dvěma stranám ustoupila a nabídla jim většinu šesti radních, čtyři radní pro Piráty a dva pro STAN. Je tam místo i pro Prahu Sobě?

Je potřeba říct, že pět radních pro Spolu není žádný ústupek, to je výsledek voleb. Pokud někdo nedostane nadpoloviční většinu zastupitelů, tak je logické, že nemůže mít nadpoloviční většinu v radě. To vyplývá z rozhodnutí voličů. Spolu dostalo 25 procent, takže pět míst v radě není žádný ústupek. Je potřeba, aby si zbylých šest míst rozdělili ostatní koaliční partneři. To ale nechme k jednacímu stolu. Domnívám se, že když se o tom bude jednat, tak velmi rychle vznikne koalice.

To záleží i na hnutí STAN, které je se dvěma místy v radě spokojeno. Bavili jste se s Piráty o tom, že by se vzdali ve váš prospěch nějakého radního?

Bohužel se pořád řeší nějaká technologie moci, místo aby se řešilo, co ta koalice bude prosazovat. Má se to řešit opačně. Nejdřív se má definovat, co budeme prosazovat, a potom se má řešit, kdo to prosadí. Přichází to ale opačně. Říká se, že někdo bude mít gesci financí a neví se, na co chce finance dávat, a to vede ke zdržování. Pokud bychom si sedli k jednomu stolu, vedlo by to k rychlému výsledku.

To je věc, kterou koalice Spolu vyčítala Pirátům, kteří si hned po volbách kladli personální podmínky. Padlo na jednání rozhodnutí, že budete s Piráty jednat už pouze společně?

Čestní lidé drží slovo. Podepsali jsme Alianci stability a tam je uvedeno, že budeme postupovat výhradně dohromady. Je potřeba, aby to Spolu respektovalo a aby nepředpokládalo, že Piráti nedrží slovo. Respektujeme, že Spolu vyhrálo volby, že má mít primátora, ale bylo by dobré, aby toto bylo vzato na vědomí.

Pokud se chcete nejdřív bavit o programových prioritách, co chce do programu Praha Sobě prosadit? Chtěl byste, aby v radě pokračoval někdo z vašich čtyř radních z minulého období?

Naši radní si vybudovali respekt napříč politickým spektrem a prokázali, že své oblasti rozumí a jsou vynikající odborníci. Pokud někdo z nich bude pokračovat ve své práci, tak to bude pro Prahu jedině dobře. Je klíčové, aby směr, který jsme udávali, pokračoval například v sociálních věcech, kde naše radní Milena Johnová odstartovala dvacetiletý proces, který povede k tomu, že rodiny už nebudou nuceny členy rodiny dávat do ústavů, ale budou mít k dispozici infrastrukturu a chráněné byty. Je to cesta dobrým směrem. Jde nám i o privatizaci bytů, protože Praha má tendenci prodávat tisíce bytů za volební období, což je dramatické, proto chceme budovat bytový fond. Chceme pomáhat Pražanům v nouzi a pokračovat v plánu výstavby okružního metra.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články