Bohatý venkov Babiše nevolí. Co opravdu rozděluje Česko
MÝTY O MĚSTU A VENKOVU
Když se zavřely volební místnosti a začaly přicházet výsledky z prvních sečtených okrsků, Andrej Babiš vedl s výrazným náskokem několika desítek procent před Petrem Pavlem, který ho nakonec o pár desetin procenta porazil. Oba skončili s velmi vysokými výsledky 35,40 versus 34,99 procenta při rekordní účasti 68,22 procenta.
Pár desítek minut trvající velká převaha Babiše při sčítání byla podobná jako u Miloše Zemana v předchozích volbách. Vysvětluje se tradičně tím, že první jsou sečteny hlasy z malých volebních okrsků většinou na venkově. A venkov je považován za volební bašty jak Zemana, tak Babiše. Samotné volební výsledky ale ukazují, že je to velký mýtus a klišé.
Česko nerozděluje to, jestli někdo žije na venkově, nebo ve městě. Rozděluje ho životní úroveň. Bohatství a chudoba. Prosperita a příležitosti a úpadek a málo šancí na dobrý život. Spokojenost a nespokojenost se svou životní úrovní.
Pavel vítězí v bohatších lokalitách, Babiš v těch chudších. I velká města na severu Čech a Moravy v chudších příhraničních regionech volí Andreje Babiše. Naopak venkov v bohatších regionech volí Petra Pavla.
V ostatních částech České republiky, které patří mezi ty chudší, naopak Andrej Babiš vítězí i ve velkých městech. Často se značným náskokem. Ale i v těch samotných městech jsou podle bohatství čtvrti, kde se výrazně víc daří Babišovi, a hned v sousedství jiné, kde ho poráží Pavel.
Když jdeme hodně do detailů, vidíme dokonce přímo rozdíly na volebních okrscích, které spolu sousedí. Bohatší centra měst volí jinak než periferie na sídlištích. A to v chudých i bohatých městech. To rozdělení není nové. Podobné bývá i v parlamentních volbách.
Celý text si můžete přečíst již nyní na ECHOPRIME. Nebo od čtvrtka v tištěném vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.