Za potopením ruské nákladní lodi ve Středomoří byl „teroristický čin“, hlásí Moskva
POTOPENÍ LODI
Za pondělním potopením ruské nákladní lodi Ursa Major ve Středozemním moři byl „teroristický čin“, tvrdí firma Oboronlogistika, která ji vlastní a je napojena na ruské ministerstvo obrany. Informuje o tom v agentura Reuters s odkazem na ruskou státní agenturu RIA Novosti.
O potopení plavidla, které bylo spojované s vojenskými transporty do Sýrie, a proto bylo také zapsané na sankčním seznamu Spojených států, informovalo ruské ministerstvo zahraničí v úterý. Loď se podle něj dostala do problémů po výbuchu ve strojovně a potopila se v pondělí před půlnocí mezi Alžírskem a Španělskem, odkud naposledy vyslala signál. Dva lidé ze 16členné posádky jsou nezvěstní.
Společnost Oboronlogistika, která je součástí vojenských stavebních operací ruského ministerstva obrany, ve středu uvedla, že se loď postavená v roce 2009 stala terčem teroristického útoku. Kdo za ním podle ní stál, nesdělila.
Dříve firma uvedla, že plavidlo směřovalo do východoruského přístavu Vladivostok s dvojicí obřích přístavních jeřábů. Ruský nezávislý server Mediazona ale s odkazem na veřejně dostupná data informoval o tom, že Ursa Major byla považována za součást takzvaného syrského expresu, což je zásobovací trasa pro ruské síly v Sýrii. Analytici se proto podle webu domnívají, že úkolem lodí byla evakuace ruských vojáků ze Sýrie, kde se nedávno zhroutil režim autoritářského prezidenta Bašára Asada.
Portál Censor.net v úterý uvedl, že plavidlo podstoupilo v roce 2023 plánované opravy a letos v létě údržbu v přístavu a v listopadu ještě preventivní kontrolu jeřábů. Kvůli sankcím ale musela Oboronlogistika využít náhradní díly z ruských továren místo jejich dovozu za zahraničí.