Macronovy reformy způsobily snížení ratingu Francie. Klesla na úroveň Česka
RATING FRANCIE
Ratingová agentura Fitch snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti druhé největší ekonomiky eurozóny Francie. Podle agentury je za pohoršením o jeden stupeň i aktuální situace ve Francii, kdy jsou veřejné finance hojně probíraným tématem v souvislosti s důchodovou reformou, kvůli které v Paříži i dalších městech protestují tisíce lidí. Zhoršení také "přispělo" k tomu, že Francii dohání Česko. "Nelze vyloučit, že ji Česko už celkem brzy bude svým ratingem překonávat," komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.
Agentura Fitch v pátek snížila rating úvěrové spolehlivosti Francie o jeden stupeň na "AA-". Ze stupně "AA" druhou největší ekonomiku eurozóny sesadila i aktuální politická situace v zemi. "Sociální a politické tlaky ilustrované protesty proti důchodové reformě zkomplikují fiskální konsolidaci," uvedla podle informací serveru France24 agentura. Nepříznivý výhled pro letošní i příští rok je zdůvodněn zejména výší předpokládaných rozpočtových schodků Francie.
Francouzská ekonomika se v prvním čtvrtletí navzdory sérii stávek proti vládnímu návrhu zákona o důchodové reformě mírně zvedla, inflace ale zůstává trvale vysoká. Francouzský ministr hospodářství Bruno Le Maire na základě zhoršení ratingu slíbil, že vláda bude prosazovat strukturální reformy. Vláda francouzského prezidenta Emmanuela Macrona podle něj plánuje „celou sérii reforem“, které urychlí „transformaci francouzského ekonomického modelu“, informoval například server Politico.
Poprvé v historii se tak Francie dostala na stejný rating jako Česká republika. "Vzhledem k tomu, jakým tempem se Francii v posledních zhruba dvaceti letech rating zhoršuje, a vzhledem k tomu, že se Česku v téže době o něco zlepšil, nelze vyloučit, že ji Česko už celkem brzy bude svým ratingem překonávat," predikuje ekonom Lukáš Kovanda.
Pouze pět zemí má aktuálně lepší rating než Česká republika - Německo, Rakousko, Nizozemsko, Lucembursko a Finsko. "Nikdy v historii nemělo tolik zemí eurozóny stejný nebo horší rating než Česko, což staví další otazník za výhodnost vstupu Česka do eurozóny," komentuje situaci Kovanda. Ekonom ale zároveň upozorňuje, že stále narůstá dluhová zátěž eurozóny, přímé náklady s tím spojené by tak v případě přijetí eura neslo i Česko.
"Češi by se ale zejména neměli nechat strašit tím, že spějí k bankrotu, když si to z expertů světové scény vlastně nikdo nemyslí. Na druhou stranu, je třeba postupně dávat veřejné finance do pořádku, abychom o své stále se relativně lepšící globální postavení nepřišli. Snad k tomu výrazně přispěje konsolidační balíček, který vláda představí v květnu. Má jedinečnou příležitost výdaje pořádně osekat," dodal Kovanda.