„Zázraky jsem zažil,“ říká známý fyzioterapeut Kolář. A proč BIS vystoupila z přítmí?
NOVÉ VYDÁNÍ TÝDENÍKU ECHO
V medicíně máme stále mnoho věcí a příběhů, jejichž vysvětlení je pod hladinou řeky, říká uznávaný fyzioterapeut Pavel Kolář. „Nevím, zda to mohu nazývat zázrakem, ale za svůj život jsem zažil případy, kdy došlo k tak enormnímu zlepšení stavu či vyléčení, že to bylo daleko za nastavenými limity. Tyhle momenty ve mně umocňují naději a bourají předsudkový skepticismus,“ dodává s tím, že člověk si narůstajícími znalostmi, zkušenostmi a rutinou vytváří mnoho předsudků, které ho omezují v otevřenosti k novému prostoru. Rozhovor s profesorem Kolářem pro nové vydání Týdeníku Echo vedl Bohumil Pečinka.
Osamocený Izrael. Židovský stát může prohrát válku o PR. Vojensky Hamás nemá šanci Izrael porazit, jeho převaha je zřejmá. Přesto se začínají objevovat analýzy a komentáře, že Izrael může válku prohrát. Světový tlak na Jeruzalém může být tak obrovský, že Izrael nakonec opustí své dva hlavní válečné cíle, tedy zničení Hamásu a osvobození rukojmích. Zůstanou pošramocené vztahy s hlavním spojencem USA a zhoršená pověst ve světě. Více v textu Ondřeje Šmigola.
Je BIS zpolitizovaná, nebo musela vystoupit z přítmí kvůli Rusku? Salon Echa má tentokrát zpravodajské zaměření. Odpichuje se od zátahu Bezpečnostní a informační služby oznámeného premiérem Petrem Fialou těsně před Velikonocemi slovy: „Odhalili jsme proruskou síť, která rozvíjela operaci s cílem šířit ruský vliv a podkopávat bezpečnost v celé Evropě.“ Skutečně ovlivňuje Rusko významně volby v Evropě, nebo je to jen oblíbený prostředek establishmentu, jak delegitimizovat opozici a své kritiky? Do debaty se zapojili poslanec Spolkového sněmu za Alternativu pro Německo Petr Bystroň, Robert Králíček z bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny za ANO, jeho kolega a předseda výboru Pavel Žáček (ODS) a konečně bezpečnostní analytik, kdysi ředitel krajské expozitury BIS a ještě dřív signatář Charty 77 a bubeník Plastic People Jan Schneider. Salon vedl Daniel Kaiser.
Chybějí nám děti. Nejde o pokles porodnosti, je to přímo propad. Není to jen pokles, je to přímo propad. Oproti 111,8 tisíce dětí v roce 2021 jich v roce 2023 přišlo v ČR na svět pouze 91,1 tisíce, což je téměř pětinový úbytek (18,5 %). Oněch přibližně 20 tisíc dětí se v normálních časech rodí během dvou let matkám v Praze. Ještě jednu takovou sezonu a můžeme pomyslně zavřít pražské školky… Společnost to nevnímá, média o tom mlčí a ani odborníci se (už) nediví nahlas. Více v textu imunoložky Zuzany Krátké.
Když je vody moc, nebo málo. Jak se soukromě připravit na klimatickou změnu. Jaký způsobem, úplně soukromým a neoficiálním, se můžeme na klimatickou změnu připravit? Ta vůbec nejjednodušší rada je Nekupujte dům ve Španělsku, tu zemi stran počasí nečeká nic dobrého. Ale i na nemovitost na našem území se podívejte z hlediska dostatku vody, pluviálního povodňového rizika či lesního požáru. Největším městským problémem se stávají vlny veder, takže třeba mateřské školy by měly mít nějaké stinné kouty. Firmy by si mohly zvětšit skladovací kapacity, protože dodávky ze vzdálených míst budou třeba následkem delší hurikánové sezony víc kolísat… Více v textu Václava Cílka.
Uvězněni v očekáváních. Kdo může za naše „posraný životy“? Ten a ten (případně ta nebo to či ti) „nemůže za vaše posraný životy“. Tahle sžíravá hláška se stala pevnou součástí zdejšího diskurzu, poprvé byla, myslím, použita místní Antifou směrem k českým rasistům (Cikáni nemůžou za vaše posraný životy!), během let se v roli toho, kdo „za to nemůže“, vystřídalo mnoho lidí, skupin, jevů. Ty „posraný životy“ jsou ale konstantou, jejich existence je nezpochybnitelná, proměnlivá je jenom skupina těch, kdo je žijí. Ten skutečný viník ale dál zůstává neznámý. Více v eseji Ondřeje Štindla.
Nové číslo Týdeníku Echo můžete číst již nyní elektronicky. Od čtvrtka je pak k dostání i v prodejnách tisku. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.