Summit o umělé inteligenci navštívil Pavel i J. D. Vance. „Nesmí nám ujet vlak,“ řekl prezident
SUMMIT O UMĚLÉ INTELIGENCI
Pařížský summit o umělé inteligenci přitahuje lídry z celého světa. Šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová se v úterý v Paříži na okraj summitu o umělé inteligenci setkala s americkým viceprezidentem J. D. Vancem. Mluvili spolu o technologiích a bezpečnosti, uvedla šéfka unijní exekutivy na síti X. Vance, který je ve francouzské metropoli na své první zahraniční cestě, svou návštěvu Evropy pojme i diplomaticky, s několika státníky chce například mluvit o válce na Ukrajině. Summit navštívil i český prezident Petr Pavel s tím, že by byl pro zřízení meziresortního orgánu pro koordinaci umělé inteligence. "Nesmí nám ujet vlak," prohlásil prezident.
"Děkuji za dobrou diskusi o našich společných výzvách jakožto spojenců. Od bezpečnosti a stability až po velký příslib technologií a zásadní výzvu netržní nadměrné kapacity," napsala von der Leyenová na X, patrně v narážce na Čínu. "Vítejte v Evropě."
Welcome to Europe @VP Vance
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) February 11, 2025
Thank you for a good discussion on our shared challenges as allies.
From security and stability to the great promise of technology and the critical challenge of non-market overcapacity.
Looking forward to continued cooperation with @POTUS and you.… pic.twitter.com/qHNeF3Q9X4
Vanceova diplomatická cesta pokračuje v Německu, kde se zúčastní Mnichovské bezpečnostní konference a bude naléhat na evropské spojence, aby zvýšili své závazky vůči NATO a Ukrajině. Možná se setká s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, napsal web CBS42.
Americký viceprezident by mohl s evropskými státníky mluvit také o 25procentních clech uvalených na dovoz oceli a hliníku do USA, která se budou vztahovat na všechny země a která by měla začít platit 12. března. Šéfka EK pohrozila, že americká cla nezůstanou bez odezvy a "vyvolají tvrdá a přiměřená protiopatření".
Petr Pavel: "Nesmí nám ujet vlak v soutěži s Čínou, Indií a USA"
Český prezident Petr Pavel by byl pro zřízení meziresortního orgánu pro koordinaci umělé inteligence (AI) v České republice, jehož součástí by byla ministerstva školství, obrany, dopravy či průmyslu a obchodu. Řekl to dnes novinářům v Paříži po summitu o AI. Pavel vyjádřil přesvědčení o tom, že by se v Česku nyní mělo zanalyzovat to, co všechno může země nabídnout, co jí naopak chybí. "Dát trochu ucelený charakter té přípravě, protože není možné umělou inteligenci pouze konstatovat jako prioritu," podotkl.
"Protože je to věc, která se prolíná do téměř všech oborů činnosti vlády, do všech ministerstev, tak by bylo dobře, aby vznikl nějaký meziresortní orgán pro koordinaci umělé inteligence. Abychom byli schopni pracovat se všemi ministerstvy, která do toho budou přispívat," poznamenal Pavel. Ve zmíněných odvětvích se podle něj AI už uplatňuje, nebo tomu tak bude v budoucnu.
EDITORIAL: Trumpovy Pandořiny skříňky
Nejen Evropská komise a unie, ale i Česká republika by podle prezidenta měla přijít s konkrétním souborem úkolů, opatření a termínů. "Aby nám, když to řeknu úplně lidsky, neujel vlak v tom soutěžení se Spojenými státy, Čínou, Indií a s řadou dalších zemí, které jsou na tom dnes systémově dál, než jsme my," dodal Pavel.
Umělá inteligence se stále rychleji stává běžnou součástí našich životů. S Christopherem Lehanem ze společnosti OpenAI, která vyvinula ChatGPT, jsme mluvili nejen o dalším vývoji a budoucnosti jazykových modelů, ale i oboru jako celku. Je důležité, aby vlády a technologické firmy… pic.twitter.com/sTotsPuxS2
— Petr Pavel (@prezidentpavel) February 10, 2025
K celé oblasti je podle něj nutné přistupovat systémově. "Abychom to nenechali v gesci univerzit, případně jednoho ministerstva, ale abychom se na to opravdu podívali jako na věc, kterou budeme muset řešit jako celý stát, protože to se bude týkat doslova každého z nás," míní.
Mnoho lidí na pracovním trhu se podle prezidenta bude muset překvalifikovat. "Součástí toho celého procesu bude muset být tedy i třeba ministerstvo práce a sociálních věcí, budou se muset k tomu vyjádřit odbory," uvedl.
TÝDENÍK: „Nechápu, proč čeští politici neustále urážejí Maďarsko.“ Ministr Szijjártó pro Echo
Umělá inteligence závisí nejen na investicích do vzdělávání, vývoje, výzkumu, ale také do energetiky. "Umělá inteligence a především datová úložiště mají vysokou energetickou spotřebu a bude tedy záviset na tom, jak budeme schopni i hospodařit s energiemi, jak zefektivníme celý energetický trh," dodal Pavel.
Prezident také uvedl, že na květnovou konferenci Globsec v Česku dorazí i zástupce společnosti OpenAI, která vyvinula jazykový model s prvky AI ChatGPT. Svým odborným pohledem má přispět nejen k popularizaci umělé inteligence, ale také ke konkrétním opatřením, jimiž by firma mohla pomoci s odhalováním zasahování do volebních procesů. "Tak, jak se to například stalo v Rumunsku nebo v Moldavsku, protože OpenAI má vyvinuty nástroje a má tým odborníků, kteří dokáží takové zasahování velice efektivně odhalovat," dodal.
Na závěr své návštěvy Paříže měl Pavel krátkou schůzku se zástupci českých firem, institucí a vědeckých pracovišť, které AI využívají, především v oblasti zdravotnictví a diagnostiky.
"S vyjádřením prezidenta Pavla souhlasím, nicméně rád bych připomněl aktualizovanou Národní strategii umělé inteligence ČR 2030 z minulého roku. V rámci této strategie je stanoven tzv. Výbor pro umělou inteligenci, jehož součástí je Úřad vlády, všechna ministerstva a další hosté včetně naší asociace. Meziresortní orgán tedy existuje. To však nic nemění na skutečnosti, že téma vyžaduje vyšší aktivitu a podporu činností pro rozvoj AI a naplňování strategie," připomněl ředitel České asociace umělé inteligence Lukáš Benzl.