Školák sledoval videa islamistických poprav a radikalizoval se. Jeho matka věřila, že si hraje
RADIKALIZACE DĚTÍ
Francouzské justici se dostal do rukou případ, který i zkušené protiteroristické úředníky naplnil hrůzou. Dvanáctiletý chlapec, který působil jako běžný školák, trávil hodiny zavřený ve svém pokoji. Jeho matka byla přesvědčená, že se věnuje domácím úkolům nebo hraje videohry. Až po jeho zatčení s hrůzou zjistila, že se její syn prostřednictvím internetu postupně ponořil do světa islamistické propagandy, poprav, mučení a radikalizace.
„Byla jsem v šoku, myslela jsem si, že hraje na počítači,“ řekla podle agentury AP matka během vyšetřování. Policie v chlapcově počítači a telefonu našla 1 739 džihádistických videí, včetně výukových nahrávek o výrobě bomb a brutálních záběrů poprav a mučení. Některá videa byla natolik děsivá, že se od nich otočili i ostřílení francouzští soudní úředníci.
Cesta k extremismu začala nevinně
Podle chlapcova advokáta Kamela Aissaouiho byl prvním impulzem zájem o islám, který vzbudila teta, když mu darovala Korán. Z nevinných online hledání ho pak algoritmy a náhoda postupně zavedly na šifrované chaty a k násilné propagandě, kterou šíří Islámský stát a další extremistické skupiny.
Státní zástupce Paul-Edouard Lallois, který v srpnu 2024 zajistil chlapcovo odsouzení za dvě trestné činy související s terorismem, uvedl, že chlapcova psychika byla extrémním obsahem natolik narušená, že „bude trvat roky a roky práce, než se mu obnoví normální vnímání reality“. Dodal, že chlapec byl na cestě stát se „zcela dehumanizovaným vojákem“, jakých v Evropě přibývá. „Je možné zcela překroutit mentální orientaci tak mladého dítěte. Když to trvá pár let, ještě než dovrší osmnáct, už je schopný spáchat útok, i tím nejjednodušším způsobem – třeba s nožem,“ varoval prokurátor.
Vzestup radikalizovaných dětí po celé Evropě
Podobné případy se množí i jinde. Národní protiteroristický prokurátor Olivier Christen uvedl, že zatímco v roce 2022 čelili ve Francii obvinění z terorismu pouze dva nezletilí, v roce 2023 jich bylo už 15 a loni 19. „Jsou opravdu velmi mladí, okolo 15 let, což bylo ještě před dvěma lety prakticky neslýchané,“ řekl Christen agentuře AP. Podle něj extremistické organizace cíleně oslovují právě tuto věkovou skupinu.
Obavy panují napříč Evropou. Například v Belgii téměř třetinu zadržených za plánování útoků tvořili nezletilí, nejmladším bylo pouhých 13 let. V Rakousku byl zatčen čtrnáctiletý chlapec kvůli podezření z plánování útoku na vlakové nádraží ve Vídni, inspirovaného Islámským státem. A v Německu vznikla po loňských útocích pracovní skupina ministerstva vnitra, která se zaměřuje na radikalizaci mladistvých v online prostředí.
Radikalizace z ložnice
Vyšetřovatelé uvádějí, že k radikalizaci dětí může dojít během několika měsíců. Mladí lidé se díky své digitální zdatnosti umí vyhnout rodičovským kontrolám a efektivně skrývají svou aktivitu. „Žijí na svých telefonech, tabletech, počítačích – v kontaktu s lidmi, které osobně neznají,“ uvedl vysoký představitel jedné z evropských zpravodajských služeb.
Proces často začíná zájmem o násilné porno nebo šokující videa. Postupně se přechází k popravám mexických kartelů, až k propagandě islamistů, včetně videí se stětím hlav nebo rozřezáváním těl. Některá videa jsou profesionálně upravená, s hudbou, a šířená v uzavřených skupinách.
„Oběť digitálního světa“
Advokát Aissaoui zdůrazňuje, že chlapec sám není násilnický. „Byl pouze obětí digitálních nástrojů, které ho vedly z jednoho webu na druhý, až se dostal k věcem, které nikdy neměl vidět,“ řekl. Soud musel být dokonce dvakrát přerušen, protože chlapec psychicky nezvládl výpovědi.
Dvanáctiletý chlapec byl umístěn do specializovaného zařízení bez přístupu k internetu. Starají se o něj vyškolení vychovatelé a rodiče ho mohou navštěvovat.