Nakupujeme ruský plyn přes TurkStream, přiznal ukrajinský poslanec
RUSKÝ PLYN
Přes veškeré politické napětí a válku, kterou Rusko proti Ukrajině vede a ukrajinskou rétoriku, Kyjev nadále nepřímo odebírá ruský plyn. Přiznal to ukrajinský poslanec a místopředseda energetického výboru parlamentu Oleksij Kučerenko v nedávném televizním rozhovoru.
Od roku 2025 je plynovod TurkStream jedinou přímou cestou, jak dostat ruský plyn do Evropy – kromě dodávek zkapalněného plynu (LNG) po moři. Dodávky ruského plynu přes Ukrajinu skončily začátkem roku 2025 poté, co vypršela pětiletá tranzitní smlouva mezi Gazpromem a Naftohazem.
Právě přes TurkStream proudí surovina do Bulharska, Řecka, Itálie a dále. Podle údajů sdružení evropských provozovatelů přepravních soustav pro plyn (ENTSOG) se v dubnu 2025 objem přepravy výrazně zvýšil na téměř 100 milionů kubíků denně, píše deník Berliner Zeitung.
A jak ukázal Kučerenkův rozhovor pro ukrajinský veřejnoprávní kanál Peršyj, z tohoto plynu těží i samotná Ukrajina. „Nejsme schopni určit, jaký plyn ve skutečnosti kupujeme. Možná vás zklamu. Nakupujeme v každém případě ruský plyn, který přichází TurkStreamem a jde například do Srbska nebo Maďarska. Nemůžeme určit původ molekul,“ uvedl Kučerenko.
Zájem o ruský plyn v Evropě přitom roste. Podle deníku Berliner Zeitung dosáhly exporty přes TurkStream v lednu rekordní hodnoty 50 milionů kubíků denně. A zatímco v březnu dodávky mírně poklesly, v dubnu se opět vyšplhaly na 80 až 100 milionů kubíků denně. Evropské země, včetně těch, které tradičně stavěly na norském a americkém plynu, nyní čím dál více obnovují zájem i o suroviny z Ruska.