Zázrak týden po zemětřesení. Záchranáři vyprostili z trosek živou ženu
ZEMĚTŘESENÍ V TURECKU
Týden po ničivém zemětřesení, které si na jihovýchodě Turecka a severozápadě Sýrie vyžádalo už přes 33.000 obětí, se v pondělí záchranářům podařilo vyprostit z trosek další živou ženu. Informovala o tom agentura AP. Naděje na nalezení přeživších je ale podle expertů už velmi malá, a to i vzhledem k mrazivým teplotám, které v noci klesají i k minus šesti stupňům Celsia. Řada lidí, jimž otřesy o síle 7,8 stupně z minulého pondělí vzaly střechu nad hlavou, zůstávají stále na ulici bez přístřeší, uvedla AP.
Čtyřicetiletou ženu se podařilo vyprostit po 170 hodinách v troskách pětipatrové budovy ve městě Islahiye v provincii Gaziantep. Rovněž o víkendu se podařilo nalézt v troskách několik přeživších, mimo jiné šedesátiletou ženu ve městě Besni v provincii Adiyaman či sedmiměsíční dítě a dvanáctiletou dívku v provincii Hatay.
Podle expertů citovaných agenturou AP je ale naděje na nalezení přeživších nyní už velmi malá. Eduardo Reinoso z Mexické národní autonomní univerzity (UNAM) míní, že po devíti dnech bude už téměř nulová. Stejný názor má i David Alexander z londýnské University College London (UCL). Podle něj byly zřícené budovy v oblasti tak špatně postavené, že se rozsypaly na velmi malé kusy, což snižuje pravděpodobnost vytvoření vzduchových kapes pro možné přežití. Kvůli porušení stavebních norem vyšetřují turecké úřady už přes 130 lidí.
Naději na přežití v troskách na jihu Turecka snižují i mrazivé teploty. „Typická reakce těla na hypotermii je třes a ten vyžaduje kalorie. Pokud ale člověk nemá několik dní potravu a je vystaven nízkým teplotám, podlehne podchlazení rychleji,“ uvedla Stephanie Lareauová z univerzity v americké Virginii.
Syrské úřady a nevládní organizace zatím hlásí méně mrtvých než Turecko, asi 4300. V Sýrii je ale pátrání po přeživších i obětech komplikovanější, jelikož zemětřesení postihlo i oblast ovládanou povstalci. Zástupce generálního tajemníka OSN Martin Griffiths, který o víkendu navštívil turecko-syrskou hranici, uvedl, že mezinárodní společenství v pomoci lidem na severozápadě Sýrie selhalo. “Lidé na severozápadě Sýrie se právem cítí opuštěni, mojí povinností je toto selhání co nejdříve napravit,“ citovala Griffithse agentura AP.