Macron uspěl u prezidenta Si jen s francouzským koňakem. Návštěva toho moc nepřinesla, píše Politico
SI V EVROPĚ
Čínský prezident Si Ťin-pching již v úterý opustil Francii a vydal se do Srbska. V Paříži se setkal nejen s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, ale také předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Zdá se, že kromě "olympijského příměří", ale setkání státníků, které mělo být oslavou francouzsko-čínských obchodních vztahů, nevedlo k dalším shodám a pro evropskou politiku tak nebylo příliš úspěšným jednáním, informuje server Politico.
K popuzení čínského prezidenta neuzavírat významné dohody mohlo dojít již během prvního dne, kdy jako dar od francouzského prezidenta Emmanuela Macrona dostal jako dar několik lahví těch nejvybranějších francouzských koňaků. Čína přitom zahájila antidumpingové vyšetřování evropských destilátů a například právě francouzským koňakům hrozí zavedení cla na jeho dovoz do Číny. Tento krok je považován za odvetu proti rozhodnutí Evropské unie zahájit proti Pekingu několik vyšetřování kvůli podezření z nekalých obchodních praktik v odvětvích, jako jsou elektromobily a výroba zdravotnických přístrojů.
Politico píše, že Siovi se možná podařilo vrazit klín mezi Macrona, von der Leyen a Olafa Scholze. Právě kvůli čínskému omezení elektromobilů se možná schůze s prezidentem Si nezúčastnil německý kancléř Olaf Scholz. Na obchodní schůzce v širším kruhu, než pouze mezi čtyřma očima, se tak sešli čínský prezident Si Ťin-pching, francouzský prezident Emmanuel Macron a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen.
Nepřítomnost Scholze ale mohla být pro evropsko-čínská jednání nevýhodná v tom, že větší slovo se dostalo von der Leyenové, která svou kritikou Číny nešetří a evropsko-čínským vztahům tak mohla uškodit. Těmi, kdo se vztahy snaží udržet na rozumné úrovni, je za evropské představitele totiž právě Scholz s Macronem.
Macronovi se tak alespoň podařilo domluvit si výjimku z čínského cla na francouzský koňak.
Nejen olympijské příměří
Si s Macronem během svého setkání rovněž vyzvali k příměří v ozbrojených konfliktech na celém světě v době letních olympijských her v Paříži. Si také na tiskové konferenci vyzval k okamžitému příměří v Pásmu Gazy a mírové konferenci o Ukrajině, s níž bude souhlasit Kyjev i Moskva. "Olympijské příměří" ale není nijak výrazným ústupkem Siho před Macronem, protože o příměří dlouhodobě stojí i čínská strana, uvedl podle serveru Politico Marco Julienn, odborníka na Čínu z pařížského think-tanku IFRI. Macronovi měl pak čínský prezident slíbit i to, že nebude prodávat žádné zbraně Rusku, ani to ale není přílišným vítězstvím.
Další druhy partnerství Číny s Ruskem se totiž francouzskému prezidentovi zřejmě zařídit nepodařilo a Čína tak bude nejspíše i nadále Rusku dodávat různé stroje, elektroniku nebo technologie například pro drony nebo řízené střely. Rusku by ale Čína měla dodávat i další, zejména spotřební, zboží, které je v Rusku kvůli západním sankcím jinak nedostupné. „Jsme proti tomu, aby se ukrajinská krize využívala k házení viny, očerňování třetí země a podněcování nové studené války,“ řekl pak Si.
Merci pour nos discussions amicales et franches, essentielles pour nos pays et pour l'équilibre du monde. À bientôt !
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) May 7, 2024
感谢你们进行友好坦诚的交流,这对我们两国和世界的平衡都至关重要。再见 pic.twitter.com/mnEcpGrGGM
Čínský prezident Si Ťin-pching nyní pokračuje ve své cestě po Evropě. Z Francie se včera přesunul do Srbska, kde ho přivítal jeho protějšek Aleksandar Vučić.