ONLINE: Středula odstoupil z prezidentské volby a podpořil Nerudovou
PREZIDENTSKÉ VOLBY 2023
První prezidentské superdebaty České televize se účastnili všichni kandidáti kromě Andreje Babiše. Diskusi, která se odehrála v neděli v Národním muzeu, moderoval Martin Řezníček. V první části debatovali všichni kandidáti, v části druhé měla šestice hůře postavených kandidátů z hlediska průzkumů pokládat dotazy favoritům. Tato část diskuse se dočkala ostré kritiky ze strany dvou kandidátů. Na přetřes přišla řada témat, například pravomoci prezidenta, mandát Miloše Zemana, ale také minulost kandidátů. Na konci debaty oznámil Josef Středula, že odstupuje z prezidentských voleb. Debatu pro vás Echo24 sledovalo on-line.
Zřejmě klíčovou událostí nedělní superdebaty je odstoupení odborového předáka Josefa Středuly z voleb. Ten své rozhodnutí oznámil až na úplném konci debaty, kdy měli kandidáti říkat několik závěrečných vět. Středula dlouhodobě končil mezi posledními v průzkumech volebních preferencí. Středula podpořil pro první kolo Danuši Nerudovou. Poděkoval všem, kdo ho v kampani podporovali, řekl zároveň, že si nepřeje, aby vyhrál komunistický udavač nebo komunistický vojenský rozvědčík. Proto podpořil kandidátku, která má největší šanci stát se prezidentkou Danuši Nerudovou
Diviš sundal rukavice. „Nebudeme kydat špínu“
Jako první se Řezníček obrátil na dva ze tří přítomných favoritů, tedy Nerudovou a Pavla. Nerudové se zeptal, proč by měla být prezidentkou, když ještě nebyla v politické funkci. „Drtivou část svého života jsem žila ve svobodě, jsem součástí generace, která nechce sedět v koutě. Chtěla bych, abychom byli moderním státem,“ řekla Nerudová. Pavla se Řezníček ptal, jestli by na Hradě měl být voják.
„Voják je také občanem, žije v civilním prostředí. Chodil jsem nakoupit a tak podobně. Sloužil jsem v zahraničí, umím si představit, jak funguje život i v jiných zemích, byl jsem i v zemích zasažených válkou, takže vím, jak vypadá válečný konflikt,“ řekl Pavel, který jinak mluvil zatím v podstatě nejméně, často se omezuje na krátké odpovědi nebo říká, že nemá co dodat. Do nepřítomnosti Andreje Babiše se jako první obul odborový předák Josef Středula. Podnikatel Karel Diviš označil Babiše za sraba.
Diviš zároveň ostře zaútočil i na Nerudovou a Pavla. Pavla mimo jiné osočil z toho, že je kariérním vojákem. „Celý život si hrál na voják a pak utekl do žvanírny v NATO,“ řekl Diviš. Nerudová zase podle něj „zneužila LGBT komunitu“ k zisku politické podpory. Řezníček Divišovi řekl, že jako první „sundal rukavice“, Nerudová i Pavel řekli, že nebudou na své oponenty kydat špínu.
Řezníček konfrontoval kandidáta SPD Jaroslava Baštu s jeho tvrzením, že odvolá vládu, což podle Ústavy nejde. „Hájím zájmy dvou třetin našich občanů, že je tato vláda asociální. Je to (že nelze vládu odvolat) nesmysl, v Ústavě je to jasně zakotveno (prezident skutečně . Pokud budu zvolen, tak tuto vládu odvolám,“ řekl Bašta. Někdejší rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima Baštovi řekl, že lhát se nemá.
Pavel: Zeman to dělal teatrálně
Další dotazy se týkaly prezidentského mandátu Miloše Zemana. Nerudová například řekla, že by v případě zvolení Zemana nevyznamenala. Senátor Marek Hilšer řekl, že Zeman již nemá cenu řešit, že je to odcházející politik. V souvislosti s prezidentskými pravomocemi pokračoval Diviš ve svém útoku na Nerudovou. Označil ji za „ekonomku teoretičku, která má sice vize, ale vize naprosto mylné.“ Dodal, že Evropská unie střílí sama sebe do nohy, „ať už je to euro nebo migranti“ a názory Nerudové vůči EU jsou podle něj zcela mimo.
Bašta řekl, že chce být prezidentem aktivistickým. „To znamená řešení krize, která tu je a která vyplývá z nekompetence současné vlády. Účastnil bych se všech zasedání vlády a sněmovny a snažil bych se, abych se maximálně viděl s občany, slyšel jejich stížnosti a názory,“ řekl Bašta.
Pavel naopak řekl, že prezident by měl vládě pomáhat, i když se mu něco nelíbí. „Měl by konzultovat s premiérem i ty negativní věci. Miloš Zeman to dělal teatrálně, civilizovaná forma je podle mě na pracovní schůzce, bez pozornosti médií,“ řekl Pavel.
Kdo koho volil?
Hilšer po zhruba 45 minutách debaty vyzval ostatní kandidáty, aby zachovali dekorum. „Já jsem se účastnil prezidentské debaty před pěti lety a ta debata byla gentlemanská. Prezident má být i gentleman a nemáme se překřikovat. Chtěl bych se zastat paní Nerudové a pana generála Pavla, pojďme se nepřekřikovat,“ řekl Hilšer a požádal Řezníčka, aby dával všem stejný prostor. Hodně zatím mluvil Bašta, který v podstatě při každém dotazu uteče z otázky.
V souvislosti s politickými preferencemi jednotlivých kandidátů například Bašta neřekl, že volil sám sebe, ale začal opět mluvit o asociální vládě Petra Fialy (ODS). Nerudová a Pavel otevřeně řekli, že volili koalici Spolu, senátor Pavel Fischer řekl, že volil jednu ze stran vládní koalice, Středula podpořil ČSSD. Zima, Hilšer a Diviš odmítli své preference sdělit.
Členství v KSČ není a priori diskvalifikující, míní Pavel
Petr Pavel navzdory své minulosti spojené s komunistickou stranou považuje za klíčový den české minulosti 17. listopad roku 1989. „Pro mě to bylo završení rostoucí frustrace z neschopnosti vládnoucí strany i z dění v zahraničí, ale také úleva a očekávání, co přinese ten nový režim, protože jsem předtím v demokracii nikdy nežil,“ řekl s tím, že v tom nevidí rozpor, že své spojení s KSČ za posledních 30 let odpracoval. Zároveň v pozdější části řekl, že nepovažuje členství v KSČ za a priori diskvalifikující na pozice například v soudnictví, armádě či na Pražském hradě.
Došlo také například na fotbal, respektive na sportovní akce organizované zeměmi, kde jsou porušována lidská práva. Senátor Fischer řekl, že Katar byl příkladem toho, jak vypadá špatná země organizující mistrovství světa. „Zemřely nebo za nelidských podmínek tam pracovaly tisíce dělníků. Reprezentace státu není jen práce pro ústavní činitele, ale také pro sportovce či umělce a s nimi je potřeba pracovat. Podpora sportovců ze strany prezidenta jednoznačně ano, ale přímá účast na akci vždy podle okolností,“ řekl Fischer s tím, že s cestou například na olympiádu do Pekingu by měl „veliký problém”.
Dotazy pro kandidáty od Fialy, Schwarzenberga nebo Vystrčila
Následovaly dotazy, které kandidátům zaslaly osobnosti české politické scény. Petr Pavel odpovídal Karlu Schwarzenbergovi na dotaz, zda otočí českou zahraniční politiku směrem, který prosazoval Václav Havel. „Řeknu ano, ale ne výlučně. Měli bychom se orientovat na politiku, která bude respektovat práva a hodnoty, ale i dívat se pragmaticky na potřeby českého státu,“ uvedl Pavel.
Nerudová reagovala dotaz šéfa Senátu Miloše Vystrčila, který se ptal, jakou největší chybu ve svém profesním životě udělala a jaké si vzala ponaučení. „Když jsem začínala na univerzitě, myslela jsem, že celou řadu změn jde udělat tak, že se vydá nějaké nařízení. Ale zjistila jsem, že je potřeba komunikovat a vysvětlovat, aby lidé pochopili, proč je pro ně změna dobrá. Vždy to jde rychleji, když jim vysvětíte, jakou výhodu pro ně nějaká změna má,“ řekla Nerudová.
Na dotaz premiéra Petra Fialy odpovídal Karel Diviš. Fiala se ptal, zda by Diviš jako prezident respektoval výsledek voleb do sněmovny a pověřil sestavením vlády vítěze voleb. „Já respektuji vítěze, ale politika není sport, to je daleko závažnější věc. Je potřeba, aby poslanecká sněmovna vygenerovala vládu s důvěrou a je dobře, že i prezident Zeman “postavil” jinou vládu, než podle vítěze voleb (hnutí ANO). Chtěl bych říci, že prezident nemá ohýbat ústavu,“ řekl Diviš.
Pavel vs. Nerudová
Ve druhé části debaty směřovaly otázky především na Pavla a Nerudovou. Oba se shodli, že by se prezidentem neměl stát Babiš. Nerudová řekla, že pokud v pondělí bude označen jako vinen v kauze Čapí hnízdo, měl by zvážit odstoupení z voleb. Pavel uvedl, že členství v KSČ nepovažuje za automaticky diskvalifikující z jakékoliv pozice, nicméně u Babiše mu vadí kauzy s ním spojené.
O Nerudové Pavel řekl, že kampaň vede férově, nicméně řekl, že mu vadí absolutní nedostatek zkušeností s politikou, respektive mimo akademickou obec. Zároveň dodal, že mu vadí, že se Nerudová zříká zodpovědnosti především v souvislosti s podivně udělenými doktoráty a plagiáty na Mendelově univerzitě.
Nerudová řekla, že je potřeba u každého členství v KSČ zvažovat, že Česko již má po více než 30 letech dostatek odborníků, kteří již nejsou nijak spojeni s komunistickou stranou. Zároveň ale u Pavla uvedla, že má pocit, že si generál ve výslužbě skutečně své předrevoluční prohřešky již odpracoval.
„Debata jako segregace“. Hilšer a Bašta se opřeli do České televize
Druhou část debaty ostře zkritizovali senátor Hilšer a také Bašta. V jedné části debaty měli kandidáti, jimž podle průzkumů vychází nižší preference, pokládat dotazy Nerudové a Pavlovi, potažmo Babišovi. Hilšer řekl, že se necítí být v pozici moderátora debaty. „Myslím si, že není dobré takto rozdělovat kandidáty podle preferencí. Neřekl bych, že tohle je vhodná forma, označil bych to za neúctu k ostatním kandidátům,“ řekl Hilšer.
Bašta označil dokonce tuto část debaty za formu segregace. „Je to jako v těch dobách, kdy někteří mohli sedět v autobuse vepředu a jiní museli sedět vzadu. Volby rozhodují voliči, nikoliv agentury na průzkumy veřejného mínění. Není možné podle těchto průzkumů, které jsou snadno zfalšovatelné, rozdělovat kandidáty,“ řekl Bašta.
Průzkumy favorizují trojici
Průzkumy favorizují trojici kandidátů – generála ve výslužbě Petra Pavla, bývalou rektorku Mendelovy univerzity Danuši Nerudovou a expremiéra Andreje Babiše. Ten do debaty odmítl přijít s tím, že „Česká televize nenechá nikoho domluvit“. V posledních dnech rostou preference kandidáta SPD Bašty. Šéf SPD Tomio Okamura tento týden vyzval Babiše, aby z volby odstoupil ve prospěch právě Bašty, protože podle Okamury Babiš nemá šanci na vítězství. Babiš pro Echo24 řekl, že z volby neodstoupí.
Předvolební debaty České televize se z hlediska sledovanosti vždy řadily k nejvyhledávanějším pořadům celého roku na všech televizích. Poslední Prezidentský duel se s 2,7 milionu diváků stal nejen nejsledovanějším pořadem roku na celém TV trhu, ale i nejsledovanější politickou debatou v historii měření sledovanosti.
V prvním kole prezidentských voleb by podle volebního modelu společností Data Collect a Kantar CZ nyní získal bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel 27,5 procenta hlasů, expremiér Andrej Babiš 26,5 procenta a někdejší rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová 22 procent voličů. Výsledky průzkumu dnes zveřejnila Česká televize (ČT). Oproti poslednímu průzkumu z poloviny prosince si Pavel o procentní bod polepšil, Babišovi zůstala stejná podpora a Nerudová si o pět procentních bodů pohoršila.
Podle Kantaru se většina obyvatel Česka shoduje, že předvolební debaty v ČT jsou klíčové pro jejich finální volbu. Diváci jim přisuzují výrazně větší vliv na volební rozhodování než v případě diskusí vysílaných na komerčních stanicích, a to v poměru 67 procent ku 19, uvedla ČT.