Průzkum STEM: Babiš stále v čele, posiluje Pavel na úkor Nerudové

PREZIDENTSKÉ VOLBY

Průzkum STEM: Babiš stále v čele, posiluje Pavel na úkor Nerudové
Výsledky posledního předvolebního průzkumu agentury STEM. Foto: CNN Prima News
6
Prezidentské volby 2023
Sdílet:

Lidé by v prvním kole prezidentských voleb nejčastěji volili bývalého premiéra Andreje Babiše, ukazuje lednový průzkum STEM pro CNN Prima News. Oproti prosinci ale Babiš oslabil o 2,2 %. Naopak posílil Petr Pavel, který by se pravděpodobně dostal do druhého kola spolu s Babišem. V prosinci držela druhé místo jeho konkurentka Danuše Nerudová. Jak Pavel, tak Nerudová by proti Babišovi v druhém kole s přehledem zvítězili. V případě, že by se v druhém kole střetli Pavel a Nerudová, by byl výsledek velice těsný.

Babiše by podle STEM v lednu volilo v prvním kole 27,9 % lidí, Pavla 26,7 %. Danuše Nerudová podobně jako Babiš oslabila, ztratila oproti poslednímu průzkumu 2,1 % a nyní by skončila třetí s 24,4 %.

Průzkum agentura provedla mezi dvěma tisíci Čechů staršími 18 let v době od 2. do 4. ledna a voleb by se zúčastnilo 68 procent voličů. Za trojicí Babiš, Pavel a Nerudová by při této účasti skončil v prvním kole s velkým odstupem Pavel Fischer s 6,4 procenta. Posílil Jaroslav Bašta, který by nyní získal 5,4 procenta.

Marek Hilšer by získal 3,4 procenta, Josef Středula tři procenta hlasů a přes procento lidí by volilo Karla Diviše a Tomáše Zimu.

Čtvrtina voličů podle STEM stále neví, koho bude příští týden volit.

Srovnání s výsledky předešlého průzkumu STEM.
Srovnání s výsledky předešlého průzkumu STEM. Foto: CNN Prima News

Agentura STEM nabídla i model výsledku druhého kola u trojice nejsilnějších kandidátů. Jak Pavel, tak Nerudová by proti Babišovi s přehledem zvítězili, dostali by asi 57 % hlasů vůči Babišovým 43 %. V případě, že by se v druhém kole střetli Pavel a Nerudová, by byl výsledek velice těsný, STEM jim oběma předpovídá zhruba 50 % hlasů.

Foto: CNN Prima News

Foto: CNN Prima News

Foto: CNN Prima News

„Duel Petra Pavla s Danuší Nerudovou by pravděpodobně vedl k podstatně nižší volební účasti ve druhém kole. Doma by zůstali především podporovatelé Andreje Babiše z prvního kola, ale též část voličů obou kandidátů, pro které není podstatné, který z nich by se měl stát prezidentem,“ doplnili autoři průzkumu.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články