Zapálil byt „jen tak“ i stovky ran nožem. Za co sedí v našich věznicích doživotně odsouzení
DOŽIVOTÍ V ČESKU
V současnosti si ve věznicích v Česku odpykává doživotní trest 48 odsouzených. Jen letos do vězení na doživotí soud poslal tři osoby. Zatím posledním doživotně odsouzeným vězněm se stal Adolf Hrubik za brutální vraždu pracovnice herny v Olomouci. Přinášíme přehled nejzávažnějších případů doživotně odsouzených z posledních let.
Doživotí se v Česku uděluje za obzvlášť brutální a opakované zločiny vraždy. Případně za zvlášť závažné obecné ohrožení, teror či například genocidu. Jen letos soudy v Česku poslaly za brutální vraždy na doživotí do vězení tři muže. Adolf Hrubik dostal na konci května doživotí za to, že zavraždil pracovnici herny v Olomouci, kterou střelil do hlavy. Hájil se, že jí mířil na ramena a zavraždit ji nechtěl.
Na začátku měsíce recidivista Karel Kalina dostal doživotí za brutální vraždu známé na Děčínsku. Tu v noci z 3. a 4. února brutálně napadl a poté odvezl na polní cestu, kde ji polil benzínem a zapálil. Podle posudku žena v době, kdy ji polili benzínem a zapálil, žila a zemřela na udušení. Kalina se hájí, že její byt opustil 3. února v 8 hodin večer a o tom, kdo oběť odvezl na polní cestu a zapálil, nic neví.
Na začátku dubna soud poslal na doživotí do vězení devětadvacetiletého Marka P., který vyvraždil svou rodinu, když na něj jeho otec tlačil, aby si našel práci a odstěhoval se. Na jednotlivé členy rodiny si počkal, když se vraceli ze školy či zaměstnaní a poté jim zasadil celkově stovky ran noži. Zavraždil tak bratra, sestru a otce. Během celého běsnění ušetřil pouze svou sedmnáctiletou sestru. Policii přivolal mladý hoch, který šel po ulici, když z rodinného domku v Kostelci na Hané vyběhl pobodaný otec, který později zraněním podlehl. "Dalo se to vyřešit jinak. Za ty důsledky to nestojí ani náhodou," vypověděl u soudu, kde svou vinu přiznal.
Rekordní počet obětí 11, má na svědomí Zdeněk Konopka, který v srpnu 2020 zapálil byt, ve kterém pobývala jeho bývalá partnerka, která se od něj odstěhovala. V bytě právě probíhala narozeninová oslava, když Konopka zazvonil a polil vchod do bytu benzínem a zapálil jej. Šest lidí v bytě uhořelo. Dalších pět zemřelo po skoku z okna, které se nacházelo 33 metrů nad zemí. Čtyři osoby přelezly na balkoně do vedlejšího bytu a zachránily se. Policistům na otázku, proč byt zapálil odpověděl: "Jen tak." Konopka se na místě klidným hlasem k založení požáru přiznal a byl zatčen. V roce 2021 Konopka přistoupil na dohodu o vině a trestu a soud jej schválil.
V českých věznicích si však odpykávájí či odpykávaly tresty osoby, které přímo nikoho nezvraždily. Za přimíchávání methanolu do alkoholu na černém trhu v roce 2012 byli za obecné ohrožení odsouzeni Rudolf Fian a Tomáš Křepela. Po vypití smrtonosné směsi zemřelo přibližně 50 lidí. Desítky jich byly hospitalizovány. Vláda od září 2012 vyhlásila prohibici na nápoj s více 20 % podílem alkoholu. Později byla zmírněna, pokud byl u nápojů dohledatelný původ lihu. Definitivně skončila až na podzim 2013.
Za případ ozbrojeného přepadení zlatnictví v Německu, který i přes střelu do hlavy oběť přežila, byl v roce 2018, po dvaceti letech trestu podmínečně propuštěn František Müller. Je tak doposud jediný podmínečně propuštěný doživotně odsouzený v Česku.
Propuštěn byl také odsouzený vrah Jiří Kajínek, kterému prezident Miloš Zeman udělil v roce 2017 milost. Propuštěn byl v roce 2021 také Robert Tempel, kterého soud odsoudil z vraždu dvou lidí. Ten byl soudy zproštěn obžaloby po zásahu Evropského soudu ve Štrasburku. Zproštění obžaloby následně potvrdil i český Ústavní soud a Tempel byl propuštěn.
Trest doživotí si nadále odpykává několik mediálně známých sériových vrahů. Například Ludvík Černý, který se nechal přejmenovat na Ludvíka Zámečníka a byl vykonavatelem vražd skupiny tzv. Orlických vrahů. Nebo manželé Jaroslav a Dana Svobodovi, kteří zavraždili kvůli zisku 8 lidí, převážně seniorů.