VIDEO: Drama v Bělehradě. Lidé se po volbách pokusili vtrhnout na radnici, Rusové hovoří o „majdanu“
PROTESTY V BĚLEHRADĚ
Stovky lidí se v neděli večer snažily vniknout do sídla radnice v Bělehradě během protestu proti výsledku komunálních voleb, které byly podle opozice zmanipulované. Proti demonstrantům použila policie slzný plyn, píše agentura AP. Prezident Aleksandar Vučić, jehož Srbská pokroková strana (SNS) celostátní hlasování vyhrála, pochybení odmítá. Srbská premiérka Ana Brnabićová poděkovala ruské rozvědce, že informovala vládu v Bělehradě co se chystá. Ruské ministerstvo zahraničí dnes přímo obvinilo Západ z pokusu o "majdanský převrat".
Opozice upozorňuje na nesrovnalosti při konání voleb a na podvodné praktiky. Tvrdí například, že ve volbách do zastupitelstva Bělehradu dalo svůj hlas až 40 000 lidí, kteří v metropoli nežijí. Ústřední volební komisi obviňují, že pracuje na objednávku vládnoucí SNS. Opozice žádala opakování voleb ve všech okrscích, celostátní volební komise však nařídila opakovanou volbu jen v malé části okrsků.
Rallies were held in #Belgrade this night after the Serbian president said he would not allow a takeover of power - local media
— NEXTA (@nexta_tv) December 25, 2023
Earlier, Aleksandar Vucic expressed confidence that the actions of the opposition, which denies its defeat in the parliamentary and municipal… pic.twitter.com/hDK1OwrUIh
Předáci opozice Marinika Tepičová a Miroslav Aleksić drží na protest proti volebním výsledkům hladovku. V neděli večer se před sídlem celostátní volební komise znovu shromáždily tisíce lidí. Stalo se tak posedmé od konání voleb v polovině prosince.
Později se stovky lidí snažily dostat i do budovy bělehradské radnice, kterou střežila policie. Ta proti demonstrantům podle agentury AP zasáhla za použití slzného plynu. Někteří protestující se snažili dostat do budovy přes rozbitá okna a další skandovali „zloději“ či „otevřete dveře“.
Srbský prezident Aleksandar Vučič během v projevu k národu prohlásil, že pokus zaútočit na budovu radnice v Bělehradě ze strany příznivců prozápadní opozice byl způsoben vnějším faktorem a jeho cílem bylo podkopat suverenitu země.
Premiérka z vládní koalice Ana Brnabićová posléze naznačila, že protesty mohly být v režii některých západních služeb. Připomněla, že ještě před volbami varovala, že část opozice se pokusí zpochybnit výsledky voleb a převzít moc v Srbsku násilnými prostředky, které podle ní vyvrcholily „útokem v Bělehradu“.
„U těch ze Západu to asi nebude populární, ale zvláště dnes večer cítím, že je důležité postavit se za Srbsko a poděkovat ruským bezpečnostním složkám, které ty informace měly a sdílely je s námi,“ řekla.
"Pokusy Západu otřást situací v Srbsku pomocí technik „majdanských převratů“ jsou zřejmé, sdělila ruské agentuře TASS dnes mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marja Zacharovová. "Přísné dodržování litery a ducha ústavy země, respekt k volbě srbského lidu, který hlasoval pro národní zájmy své země, je jedinou možnou reakcí," dodala.
Vučić již dříve uvedl, že prosincové hlasování se odehrálo ve spravedlivé a demokratické atmosféře. Pozorovatelská mise Organizace pro spolupráci a bezpečnost v Evropě (OBSE) naopak upozornila na praktiky jako kupování hlasů, zneužívání veřejných zdrojů nebo zastrašování voličů. Prokuratura v sobotu oznámila, že vyzvala policii, aby prošetřila některé podněty týkající se volební korupce či kupčení s hlasy, které dostala v uplynulých dnech, píše agentura AFP.