Vrtěti psem v české energetice
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
ZÁSEK VE SNĚMOVNĚ
Sněmovna ve čtvrtek dopoledne neprojednala vzhledem k omluvám, a tedy nepřítomnosti členů vlády, žádnou z 15 poslaneckých písemných interpelací. Jejich uvádění ...
Polostátní ČEZ před pár dny s pompou podepsal s britským Rolls-Roycem spolupráci na vývoji modulárních reaktorů a koupi zhruba dvacetiprocentního podílu. To zní jako dobrá zpráva. Vláda to odprezentovala jako „další významný milník v naplňování cílů“, hned po výběru vítěze tendru na výstavbu dvou velkých jaderných bloků v Dukovanech. To je docela dost optimistické vyjádření. Budeme se podílet na vývoji technologie, zatím o nic víc nejde, ale už děláme, jako bychom tím co nevidět zachránili energetiku. Působí to ve stínu dostavby velkých bloků trochu jako vrtěti psem.
Antimonopolní úřad nově vydal předběžné opatření zakazující uzavření smlouvy s korejskou KHNP na stavbu nových bloků. Takže vyhověl žádosti francouzské EDF a americkému Westinghouse, kteří tendr u úřadu napadli. Ano, jde o předběžné opatření, takže z něj nelze činit finální závěry. Vysvětlení má být takové, že úřad nestihl šedesátidenní lhůtu pro vydání rozhodnutí.
To je ale zvláštní. Snadno se pak lze domýšlet, že se antimonopolní úřad se bude žádostí zabývat ještě dlouho. Protože jinak by nemusel vydávat předběžné rozhodnutí. Smlouva s Korejci se měla (má) podepsat do konce března. Ministr průmyslu Lukáš Vlček už opatrně připustil, že by se nechtěl úplně vázat k březnu a že může dojít k posunutí podpisu smlouvy o jednotky měsíců. Už to samo o sobě je novinka. Dosud se vláda snažila vytvářet dojem, že vše jde výborně.
Vlček i další představitelé vlády si stále stačí s argumentem, že při tak velké investici se tyto kroky, tedy napadání tendru, daly očekávat. „Investor, tedy společnost ČEZ, projednala s ÚOHS způsob výběru dodavatele již v roce 2020. Stát projednal způsob výběru dodavatele s Evropskou komisí v rámci notifikace veřejné podpory pro nový blok v Dukovanech. Všichni uchazeči podmínky tendru akceptovali,“ tvrdí také Vlček. Jenže teď je situace úplně jiná a hra o jaderné projekty v Evropě, kam EDF a Westinghouse nemají zájem Korejce vpouštět, je nějak rozehrána.
Stížnost EDF u Evropské komise bude velmi pravděpodobně ještě větší překážkou. EDF argumentuje tím, že korejská vláda by mohla na dodávku nových bloků poskytnout KHNP státní podporu, aby byla schopná dodržet nabídnutou cenu. Právě kvůli lepší ceně a zárukám byla dle české vlády korejská nabídka ve všech směrech lepší. Pokud ale Brusel začne s prošetřováním tendru, bude to pravděpodobně na hodně dlouho. A s ohledem na to, jakou mají Francouzi v rámci EU sílu a jaké mají páky, by mohli do celého tendru hodit vidle. Výběr Korejců, vzhledem k tomu, že se pohybujeme na evropském trhu, byl od počátku zvláštní.
Zvláštní je i to, že vláda nikam nespěchá s žádostí o schválení notifikace pro druhý blok u Evropské komise, vzhledem k tomu, že chtěla do konce roku představit jeho model financování. Proces notifikování je totiž záležitostí dlouhých měsíců nebo spíše minimálně jednoho roku.
Tím se opět dostáváme ke spekulacím o tom, zda je stále ve hře transformace ČEZ. Tolik nevyjasněných věcí, problémů a mlžení všech zúčastněných tomu nevyhnutelně nahrává.
VÝSTAVBA DALŠÍCH BLOKŮ
KOMENTÁŘ