Trump zasypaný obžalobami
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
ZMRAZENÍ PLATŮ
Senátoři ANO předložili tento týden horní parlamentní komoře stejný návrh na zmrazení platů ústavních činitelů, který ve Sněmovně předložil předseda hnutí ...
Českého pozorovatele okamžitě praští do očí, jakou hypertrofovanou roli hraje v americké politice justice. Právníci, soudy, procesy. Druhý americký prezident John Adams nazval republiku „vládou zákonů, ne lidí“, ale možná ji měl nazvat „vládou právníků“. Nyní, zdá se, Američané rezignovali na možnost odstavit Trumpa volbami a snaží se o to nějakým justičním či administrativním procesem. Včera zvláštní vyšetřovatel Jack Smith oznámil, že obžaloval Trumpa v souvislosti se snahou zvrátit výsledek voleb v roce 2020.
Je to už třetí trestní stíhání Trumpa. Jedno se odehrává ve státě New York, kvůli platbám za mlčení, jež Trump posílal pornoherečce, a právníci nad ním kroutí hlavou. Druhé, federální, se týká zacházení s utajovanými materiály. Právnicky se zdá být nejlépe vyfutrované a je to typický průšvih, jaké si Trump způsobuje svými charakterovými vlastnostmi, konkrétně svéhlavostí a potřebou se vychloubat. Ale zároveň je to taky procesní zločin – byly porušeny předpisy, ale nikdo nedokázal žádnou skutečnou škodu. Dovolme si aktualizační vložku – Robertu Oppenheimerovi nikdo nedokázal, že by byl neloajální nebo vyzradil nějaká tajemství. Jen porušil předpisy při získávání bezpečnostní prověrky.
Ve třetím, ve státě Georgia, skončilo vyšetřování a nyní se schyluje k rozhodnutí o podání obžaloby. Jde v něm o Trumpův nátlak na tamní činitele, aby „našli“ hlasy pro něj.
Čtvrté je to včerejší. Týká se Trumpova počínání od voleb v listopadu 2020 do Bidenovy inaugurace. Je to jednání, které řešil druhý impeachment Donalda Trumpa, v roce 2021. Podle pravidel tohoto procesu soudí Senát prezidenta za „high crimes and misdemeanors“, zločiny, které jsou záměrně ponechány vágní – je to příležitost odstranit prezidenta kvůli tomu, že je prostě nehodný úřadu. Senát to nedokázal. Jack Smith se teď pokouší o totéž metodami trestního práva. Ty jsou mnohem přesněji definované než impeachment a poskytují obžalovanému velkou ochranu. Zejména svobodu projevu zaručenou prvním dodatkem ústavy.
Ne všechno ošklivé v politice je proti zákonu. Trump je obviněn ze skutků, jež jsou extrémní podobou toho, co se v politice děje dnes a denně. Zpochybnit certifikaci hlasů pro prezidenta v určitém státu se například snažili demokrati v roce 2000 i 2004. Vyvíjet nátlak na různé činitele? Lhát jim? To by byl ve vězení kdekdo. Prosazovat pofiderní právní teorie o svých pravomocích? To by rovněž mohl být souzen kdekdo, nejnověji Joe Biden, který loni exekutivním příkazem odpustil studentské dluhy, přičemž všichni právní experti věděli, že je to protiústavní, a veřejně to dříve řekli dokonce i někteří demokratičtí zákonodárci. Teď jeho příkaz zrušil Nejvyšší soud a nikdo ho z ničeho neobžaloval.
Zvláštní vyšetřovatel Jack Smith na tiskové konferenci hodně zdůrazňoval útok na Kapitol 6. ledna 2021. Protože to je událost, jež je nejvíc v paměti veřejnosti a nejvíc jitří emoce. Jenže žádný z bodů obžaloby se vlastně přímo 6. ledna netýká. Protože zřejmě Trumpova role v nich nejde žalovat.
Každý má právo na svůj názor, jestli ty žaloby smrdí politickým zneužíváním justice. Asi polovina Američanů se podle průzkumů domnívá, že ano, a každé obvinění taky posílilo Trumpovu pozici v republikánském startovním poli.
Politicky by to nebylo špatně vymyšlené – zvyšovalo by to Trumpovu podporu mezi republikány, ale zároveň by ho to do voleb oslabovalo. Už teď vyšlo najevo, že velká část prostředků, jež Trumpovi příznivci vybírají na jeho volební kampaň, ve skutečnosti jde na náklady jeho obhajoby. Nutnost věnovat se právním sporům bude nevyhnutelně Trumpa zatěžovat. Zároveň není jasné, zda se ty procesy dají do voleb stihnout. Soudcům se nebude chtít nařizovat jednání v době primárek ani v posledních měsících volební kampaně. Zatím víme, že jednání na Floridě kvůli utajovaným dokumentům je stanoveno na 20. května příštího roku. Pokud se budou soudy protahovat a Trump volby vyhraje, naskýtá se bizarní možnost, že udělí sám sobě milost.
Ještě je tu jeden faktor, který u nás neznáme. Anglosasové mají už od dob Magny charty právo být souzení „porotou sobě rovných“ či „nestrannou porotou“, jak to formuluje americká ústava. Porotní systém má vedle některých předností i některé nevýhody. Jednou z nich je, že v tak vysoce exponovaných případech, jako je tento, je dokonale nestranná porota spíš iluzí. Takže svou roli bude hrát to, že kauza s utajovanými dokumenty se bude soudit na Floridě, kde Trump volby vyhrál, kdežto kauza s pokusem zvrátit volby se bude soudit ve Washingtonu, kde Trump získal pět procent hlasů. To už se možná projevilo, když zvláštní vyšetřovatel John Durham ve Washingtonu nedosáhl odsouzení dvou osob spojených s tzv. Steeleovou složkou a vyráběním falešných obvinění Trumpa, přestože obžaloby se zdály být přesvědčivé.
A konečně k politizaci přispívá ještě jeden faktor. Americká veřejnost má čím dál tím lepší možnost všimnout si, že vyšetřování prezidentova syna Huntera Bidena má k nestrannosti daleko. Bývalí obchodní partneři Huntera Bidena promluvili o tom, že Biden starší měl k synovým obchodům blíž, než přiznává. Jejich svědectví je možné brát s rezervou – byli koneckonců kamarádi člověka dost pochybného charakteru. Ale dva whistlebloweři z americké daňové správy, kteří se na vyšetřování podíleli, vypověděli, že vedení ministerstva spravedlnosti kladlo vyšetřování překážky. Biden sice vystupuje jako hodný starý pán, ale myšlenka, že jeho ministerstvo spravedlnosti tvrdě hájí jeho osobní zájmy, není vůbec za vlasy přitažená.
Justice jak v banánové republice – to vykřikují někteří republikáni a zdá se to být typická laciná rétorika. Nicméně některá americká média si všimla, že v Kolumbii, velkém vývozci banánů, byl právě obviněn z praní špinavých peněz syn prezidenta Gustava Petra. Budou teď sledovat, v které zemi je vyšetřování nestrannější.
RUTTE A TRUMP
VÝZNAMNÝ PODZIM 2024