Odběry dárců dřeně budou moci nově hradit zdravotní pojišťovny, plánuje Válek
ZMĚNY VE ZDRAVOTNICTVÍ
Odběry zájemců o zápis do registru dárců kostní dřeně a krvetvorných buněk by nově mohly hradit zdravotní pojišťovny. Změna je součástí novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou projednává Parlament. Novinářům to dnes na tiskové konferenci v pražského porodnici u Apolináře řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Za vhodnější považuje jeden registr místo současných dvou.
Válkova iniciativa přichází poté, co do obou českých registrů se díky příběhu dvouleté pacientky Madlenky, která hledá dárce krvetvorných buněk, za poslední tři týdny přihlásilo víc lidí než loni za celý rok, celkem přes 16 000 lidí. Vyplývá to z informací, které poskytly Český registr dárců krvetvorných buněk, který spravuje IKEM, a Český národní registr dárců dřeně spravovaný Fakultní nemocnicí Plzeň. Další nábory oba registry avizují na svých sociálních sítích. O příběhu Madlenky jsme psali v článku začátkem měsíce.
Registr, který spravuje pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), na sociální síti uvedl, že zaevidování každého nového dárce stojí asi 1000 korun. "Tato částka pokrývá náklady na materiál pro odběr vzorku, laboratorní testování a další související výdaje," uvedli zástupci registru. Roční náklady tak registru stouply z plánovaných tří na sedm až deset milionů korun. Vypsal proto i sbírku, na níž je k dnešnímu dni 2,74 milionu od více než 3000 dárců.
Náklady související s odběrem nejsou zdravotní péčí o registrujícího se dobrovolníka, proto je není možné hradit z veřejného zdravotního pojištění. Od příštího roku by se to podle ministra Válka mohlo změnit, změní se zákon o veřejném zdravotním pojištění. "Do zákona číslo 48 jsem dal vznik fondů, ze kterých budou moci pojišťovny právě takovou činnost hradit," řekl. Na dotaz ČTK uvedl, že nebudou mít povinnost právě činnost registrů hradit, ale bude uvedená mezi možnostmi, na které budou moci peníze využít.
Řešit chce Válek i současnou situaci registru IKEM, probíral ji s jeho ředitelkou Helenou Rögnerovou. Osloví i odbornou společnost sdružující lékaře věnující se hematologii. "Ty registry jsou extrémně důležité, fungují výborně, jsou v mezinárodních databázích. V postavení českých registrů a české hematoonkologie je opravdu na špičkové úrovni. My tady máme odborníky, které nám závidí celý svět a toto je drobnost, kterou musíme vyřešit," dodal.
Podle ministra to mohou začít zdravotní pojišťovny hradit i v současné době, pokud jim to schválí jejich správní rady.