„Jeho klimatická politika ublíží planetě.“ Zelená“ komisařka Riberaová se bojí, co způsobí Trump
TRUMP A KLIMA
Návrat Donalda Trumpa na politickou scénu může znamenat nejen škody pro planetu, ale také otevřít dveře zeleným rivalům Spojených států. Uvedla to místopředsedkyně Evropské komise Teresa Riberaová, která má na starosti právě zelenou tranzici a konkurenceschopnost. Riberaová míní, že rozhodnutí USA ustoupit od klimatických závazků by mohlo přinést šance pro další hráče posílit jejich čisté průmyslové odvětví. Sama eurokomisařka je za své tvrdě „zelené“ postoje terčem kritiky a obav z jejího působení v Evropské komisi, které právě začalo..
„Něco takového není dobrou zprávou. Kdykoliv velký hráč opustí hřiště, jiní přicházejí,“ řekla Riberaová v rozhovoru pro server Politico. S Trumpovým návratem do Bílého domu je spojená jeho vize podpory fosilních paliv a odmítnutí zelených dotací zavedených jeho předchůdcem Joem Bidenem. To podle Riberaové může být varováním pro Evropu, aby se nepříliš spolehla na staré modely. Sama Riberaová je známá svou podporou Green Dealu a také odporem k jádru. Mezi českými europoslanci byla jednoznačně nejkritizovanější kandidátkou na eurokomisařku.
Riberaová zmínila, že zpoždění při zelené transformaci evropského automobilového průmyslu například poskytlo Číně příležitost ovládnout trh s elektromobily. „Západní automobilky byly přesvědčené, že vždy budou nejlepší v oblasti spalovacích motorů. Tento vlak jsme propásli. To se nesmí opakovat,“ uvedla.
ROZHOVOR: Otevírá se nejdelší úsek dálnice v Česku. „Je to milník, euforie“
Na druhou stranu Riberaová uvítá konkurenci zahraničních společností, pokud nabízejí levné a ekologické řešení. Klíčovým faktorem je podle ní zajištění „spravedlivého prostředí“. EU se již zaměřila na dotace pro čínské elektromobily a na zavádění uhlíkových cel na dovozy znečišťujících produktů.
Evropský blok má nyní podle Riberaové v rukou mocný nástroj: regulaci zahraničních dotací. Tento mechanismus umožňuje blokovat fúze nebo zakázat zahraničním firmám účast ve veřejných zakázkách, pokud EU zjistí, že daná vláda poskytuje neférovou podporu. Zatím byla regulace použita proti firmám z Perského zálivu a Číny.
Riberaová si je však dle svých slov vědoma obtíží při prokazování, že tyto dotace narušují trh. Navrhuje sdílení zpravodajských informací s regulačními orgány v USA a Velké Británii, aby byly akce EU efektivnější.
PODCAST: Dno čtyřicátníků. Proč jsme ve středním věku nespokojení?
Už v listopadu se objevila informace, že tým zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se úřadu ujme 20. ledna příštího roku, už připravuje opětovné odstoupení od Pařížské dohody o klimatu. Měl by mít již připraven příslušný exekutivní příkaz, který odstoupení od dohody nařizuje.