Sklapla past. Cizinci provozující flotily taxíků roky obírali stát o miliony na DPH
AKCE CHÁRON
Finanční správa se zaměřila na podnikatele, kteří provozují v Praze a dalších velkých městech flotily taxíků poskytujících služby zpravidla prostřednictvím elektronických platforem. V rámci „Akce Cháron“ si vytipovala 37 nejrizikovějších subjektů, u kterých prokázala chybějící daň v objemu 80 milionů korun na DPH. Podle informací deníku Echo24 souvisí akce s policejní razií ze začátku listopadu, při které jihočeská daňová kobra zajistila bezmála 30 milionů korun.
Protože se jedná o organizovanou skupinu, u které existuje důvodné podezření, že se od samého začátku plánovala dopouštět daňových úniků, vydala Finanční správa zajišťovací příkazy. „Tím se nám podařilo zajistit 23 milionů na bankovních účtech,“ popsal ředitel sekce Výkonu daní Generálního finančního ředitelství (GFŘ) Jiří Žežulka.
Vzhledem k tomu, že Akce Cháron, pojmenovaná po bájném převozníkovi, stále probíhá, nechtěl Žežulka specifikovat o příslušníky jaké národnosti šlo a s jakými taxislužbami spolupracovali. Skupina byla podle něj horizontálně organizovaná a všech 37 subjektů bylo propojeno přes pět spojujících článků. Podvodníky pomohlo odhalit i to, že pravidelně dosahovali vysokých obratů, aniž by se přihlásili jako plátci DPH.
Podle důvěryhodných zdrojů redakce dodávali organizátoři řidiče pro širokou paletu elektronických platforem poskytujících taxislužby, včetně těch nejrozšířenějších, jako je Bolt a Uber.
„Celý byznys fungoval tak, že si založili firmy, které jejich jménem poskytují přepravní služby, fungují několik málo měsíců, následně ukončují činnost a jsou nahrazeny jinými. Nepřiznávají své tržby, případně se zapomínají zaregistrovat jako plátci DPH. Tímto způsobem jsme vybrali 37 nejrizikovějších subjektů, u kterých jsme za zkoumané období prokázali chybějící daň v objemu 80 milionů korun na DPH,“ vysvětlil Žežulka.
Zdá se, že nejde pouze o české specifikum, ale podobná situace je také v dalších zemích středoevropských zemích. „Tady se ukazuje, že mezinárodní výměna informací dává smysl,“ dodala generální ředitelka Finanční správy Simona Hornochová.
Pasáky řidičů vyšetřuje kriminálka
Akce Cháron podle informací deníku Echo24 souvisela také s razií jihočeských policistů na začátku listopadu. Krajské ředitelství o ní informovalo minulý týden. Past sklapla nad čtyřmi obviněnými, kteří se podle vyšetřovatelů dopustili krácení daně a za období od ledna 2020 do března 2024 obrali stát pouze na DPH o více jak 121 milionů korun.
Při razii policie zabavila automobily a velký objem peněz na účtech i v hotovosti. Mimo to například také investiční diamant. Celkem ve spolupráci s celníky a úředníky Finanční správy zajistila asi 30 milionů korun.
„Čtyřlístek obviněných mužů z Prahy měl všechno zorganizováno. Nejstarší vše podle vyšetřovatelů řídil, dával pokyny ke vzniku a následné obměně společností zařazených ve flotile (společnosti poskytovaly služby smluvní přepravy osob pomocí elektronických platforem). Další sjednával a řídil řidiče. Další kontroloval administrativu a platbu od majitelů elektronických platforem, kterými si zákazníci objednávali přepravu. Finanční prostředky od provozovatelů platforem měli však obvinění v souladu s daňovými pravidly zdanit, to se však nestalo. Pouze v týdenních intervalech odměňovali jednotlivé řidiče,“ uvedl policejní mluvčí Jiří Matzner.
Vyšetřovatelé na případu nadále pracují. Podle policistů jde zatím o první případ „podvodné flotily“. Pokud se vše prokáže u soudu, hrozí všem obviněným trest odnětí svobody ve výši pěti až deseti let. Dva muži jsou vyšetřováni ve vazbě.