Italský expremiér bude stíhán kvůli covidu. Měl prý nařídit tvrdou karanténu
Prokuratura bude stíhat bývalého premiéra Giuseppa Conteho, bývalého ministra zdravotnictví Roberta Speranzu a další vysoké činitele v souvislosti s první vlnou pandemie covidu-19 v severoitalském Bergamu a okolí. To patřilo k nejpostiženějším evropským oblastem na jaře roku 2020 a koronavirus tam měl na svědomí tisíce mrtvých. Podle prokuratury vysocí činitelé nepřijali přiměřená opatření, aby zabránili šíření nákazy, píše deník Corriere della Sera. Conte řekl, že je připravený spolupracovat s justicí.
Prokuratura se domnívá, že tehdejší vysocí představitelé na úrovni centrálního státu a regionu Lombardie neudělali všechny nezbytné kroky, aby zamezili šíření nákazy. Především se jim vyčítá, že neuvalili mezi koncem února a začátkem března roku 2020 tvrdou karanténu na městečka v okolí Bergama, kde se nákaza šířila nejsilněji. Podle propočtů expertů mohlo včasné vyhlášení „rudých zón“ v těchto oblastech zachránit několik tisíc životů.
Conte spolu s představiteli své tehdejší vlády a regionu Lombardie budou mimo jiné stíháni za neúmyslné způsobení pandemie či zabití.
EPIDEMIA AGGRAVATA, OMICIDIO COLPOSO PLURIMO l’accusa a Giuseppe #Conte e Roberto #Speranza.
— Giorgio La Porta (@Giorgiolaporta) March 1, 2023
Indagati anche #Fontana e #Gallera.
Si faccia chiarezza fino in fondo. Terremo gli occhi ben aperti! 🇮🇹 #2marzo #Bergamo #pandemia #zonaRossa pic.twitter.com/LLlSG1QOTs
Bývalý premiér uvedl, že chce s justicí spolupracovat. Dodal, že během „jednoho z nejtěžších období v dějinách (Italské) republiky“ jednal se svědomitostí a smyslem pro odpovědnost. Podobně se vyjádřil i bývalý ministr zdravotnictví Speranza.
Mezi únorem a dubnem roku 2020 Bergamo a okolí vykázaly o zhruba 6000 úmrtí více, než kolik je dlouhodobý průměr. Některé týdny byla situace v oblasti tak tragická, že márnice byly přeplněné a rakve odvážely kolony vojenských vozů.
Po první vlně pandemie se na justici obrátili někteří příbuzní lidí, kteří zemřeli kvůli covidu-19, čímž začalo vyšetřování. Tvrdili, že na začátku byla reakce úřadu na epidemiologickou situaci příliš váhavá a pomalá.