„Věnujte se reálným problémům.“ Pellegrini se vymezil vůči Ficovi kvůli změně volebního systému
PELLEGRINI VS. FICO
Slovenský prezident Peter Pellegrini poprvé výrazněji vystoupil s odlišným názorem, než jaký prezentuje jeho někdejší spojenec – premiér Robert Fico. Druhý jmenovaný avizoval, že by chtěl změnit slovenský volební systém, protože je v něm podle něj příliš mnoho stran. Opozice mluvila o autokracii, prezident Pellegrini zase Fica vyzval, ať se věnuje reálným problémům.
Návrh zazněl v diskusním pořadu STVR Sobotní dialogy, kde premiér zároveň uvedl, že změny by vyžadovaly širší politický konsensus a měly by se zavádět postupně, nikoli v aktuálním volebním období. V současnosti musí strana pro vstup do Národní rady SR získat alespoň 5 % všech platných hlasů. U dvou a trojkoalic se tato hranice zvyšuje na 7 %, a pro seskupení čtyř a více stran platí kvorum 10 %. Fico by chtěl zvýšit volební práh z pěti na sedm procent.
„Tento politický systém má sto stran, tady je potřeba učinit nějaké zásahy do politického systému. Tady musí být dohoda s ostatními,“ uvedl Fico s tím, že aktuální systém prý Slovensku škodí. Nízká je podle Fica i kauce pro politické strany. Ze současných 17 tisíc eur (430 tisíc korun) by ji tak chtěl zvýšit na půl milionu eur.
ROZHOVOR: Že Petr Pavel označil Trumpa za odpudivou lidskou bytost, není důležité
Proti jeho slovům se nicméně vymezil Ficův někdejší stranický a později koaliční partner a současný prezident Peter Pellegrini. „Doporučoval bych premiérovi, aby opět soustředil pozornost více na řešení reálných problémů, kterým tato země, ale i Evropa, čelí. Možná potom, až budeme mít méně těchto problémů, se můžeme začít zaobírat nějakým zvýšením kvóra pro politické strany do parlamentu,“ uvedl Pellegrini podle slovenského serveru Sme.
Ficovy výroky považuje prezident za pouhý „výkřik“ premiéra, který věří, že v příštích týdnech či měsících nebude předmětem politických diskusí. Pellegrini se domnívá se, že není třeba nastolovat témata, která mají odvést pozornost občanů od závažnějších problémů, které tato země má.
Stejně tak nepovažuje za správnou cestu posunout hranici až na sedm procent. Upozornil, že jak koalice, tak opozice mají k této věci co říci. „Nemyslím si, že je to otázka krátkého časového období,“ poznamenal Pellegrini, který však souhlasí s tím, že by bylo třeba udělat pořádek v postupu politických stran, a to i při velkém počtu těch registrovaných. Potřebu změny však vidí spíše v tom, co všechno by měla strana splňovat, aby zůstala registrovaná.
PODCAST: Thomas Nagel, filozof děsící vědce: Přírodě vládne rozum, materialismus je chybný
Proti návrhu se ostře vymezili také opoziční poslanci. Podle opozičních představitelů jde o snahu zavést v zemi autoritativní prvky, podobné režimu Vladimira Putina v Rusku, který je znám omezováním opozice a koncentrací moci. Poslanec Ondrej Dostál z poslaneckého klubu Svoboda a Solidarita tvrdí, že Fico chce tímto krokem poškodit opozici a výrazně omezit politickou soutěž. Podle něj by Ficovy návrhy oslabily demokratickou soutěž a mohly vést ke koncentraci moci v rukou vládní strany.