Selhání předních médií. Tvrdila, že Izrael zasáhl nemocnici v Gaze, pak musela měnit titulky
MÉDIA A IZRAEL
New York Times, CNN, BBC či AP, lídři mediálního trhu, v úterý selhali. Tato i jiná média při zásahu nemocnice v Gaze, kde zemřely stovky lidí, v prvních momentech po výbuchu informovala o „izraelském útoku“ či „izraelské raketě“, která zasáhla nemocnici. Později však díky videu televize Al-Džazíra vyšlo najevo, že se jednalo o raketu odpálenou z Gazy. Zprávy předních médií vyvolaly masové protizraelské protesty na Západním břehu, v Bejrútu i jinde ve světě.
Zásah nemocnice v Gaze s až 500 mrtvými vzbudil po celém světě poprask. „Stovky mrtvých při izraelském útoku na nemocnici v Gaze, uvádí Palestinci,“ zněl titulek CNN. Podobně informoval deník Wall Street Journal. „Izraelský letecký útok zasáhl nemocnici v Gaze, mrtvých je až 500, uvádí palestinské úřady,“ informoval titulek The Wall Street Journal. „Izraelský útok zabil stovky lidí v nemocnici, uvádí Palestinci,“ uváděl v první zprávě web deníku The New York Times.
Media was very quick to blame Israel for the blast at a Gaza hospital today. Why would everyone take the word of the Hamas run Gaza ministry of health at face value again?? Find facts first. #FreeGazaFromHamas pic.twitter.com/GAlSidAzh7
— (((noa tishby))) (@noatishby) October 18, 2023
Právě u příkladu New York Times lze také vidět postupnou úpravu informování v čase. Krátce po prvním titulku už zpráva nevinila Izrael, ale stále mluvila o útoku. „Útok na nemocnici v Gaze zabil stovky lidí, tvrdí Palestinci,“uváděl později. Nejednalo se však o poslední verzi titulku. „Výbuch v nemocnici v Gaze zabil stovky lidí“.
„Vidíme, jak se snažíte nenápadně upravovat titulky, New York Times. Možné příště jen nevěřte teroristům,“ komentoval změny v titulcích účet Israeli War Room, který se snaží ověřovat nepřesné informace o Izraeli.
We see you stealth-editing your headlines to cover your lies, @nytimes.
— Israel War Room (@IsraelWarRoom) October 17, 2023
Maybe don’t take terrorists at their word next time. pic.twitter.com/8EAP8BHyzn
Podobně na sociálních sítích o tragédii informovala původně i Česká televize. „Přes 300 lidí zahynulo při izraelském bombardování nemocnice v Pásmu Gazy, tvrdí palestinské úřady,“ zněla první zpráva ČT24 na sociálních sítích.
❗️Přes 300 lidí zahynulo při izraelském bombardování nemocnice v Pásmu Gazy, tvrdí palestinské úřady.
— ČT24 (@CT24zive) October 17, 2023
Ve vysílání České televize se objevila krátce po výbuchu u nemocnice detailnější formulace. „Katarská stanice Al-Džazíra hlásí zásah nemocnice Al-Ahlí. Tam je dle místního ministerstva zdravotnictví, které ovládá Hamás, 500 obětí. Nezávislé informace nejsou k dispozici. Izraelská letectvo nemá o možném náletu informace,“ uváděl první headline. Její autor Jakub Szántó už po prvotních rozhořčených reakcích na sociálních sítích uvedl, že si za takovouto formulací, vzhledem k tehdy dostupným informacím, stojí.
Lidé na sociálních sítích médiím vyčítali především neověřování informací z více zdrojů. Také se řada z nich podivovala, že média využívají teroristické hnutí Hamás jako důvěryhodný zdroj.
Na situaci reagoval i český ministr zahraničí Jan Lipavský. „Přibývá důkazů, že útok na nemocnici Al-Ahlí způsobila vadná raketa Islámského džihádu,“ konstatoval ve středu ministr. Poučením podle něj je, že unáhlené závěry mohou způsobit škody. „Je velmi důležité nesdílet mylné informace a vždy čekat na fakta,“ dodal.
Jako o útoku Izraele psala z počátku o výbuchu u nemocnice i Česká tisková kancelář. „Nejméně 500 lidí zahynulo při izraelském náletu na nemocnici Al-Ahlí ve městě Gaza, napsala agentura Reuters s odkazem na sdělení ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy, kde vládne islamistické hnutí Hamás. Izraelská armáda podle Reuters uvedla, že v tuto chvíli o hlášeném bombardování nemocnice nemá informace,“ uváděla první zpráva ČTK.
Tyto zprávy se objevovaly před osmou hodinou večer. Před desátou hodinou večer izraelská armáda oznámila, že podle jejích zpravodajských informací nemocnici zasáhla raketa Palestinského Islámského džihádu. Kolem deváté hodiny večerní zveřejnila televize Al-Džazíra video ukazující raketu ,která letí velmi krátce a zasahuje nemocnici. Video tak potvrdilo, že raketa vyletěla z Gazy.
Zásah nemocnice však mezitím rozpoutal další vlnu násilností na Západním břehu či v Bejrútu, kde došlo k útoku na americkou ambasádu. Zásah jako útok Izraele odsoudil i bývalý šéf britských labouristů Jeremy Corbin. V době kdy vedl labouristickou stranu, mu přitom bylo vyčítáno, že důrazněji nepostupuje proti antisemitismu ve straně. Krátce poté, co média informovala o zásahu nemocnice, došlo také ke žhářskému útoku na synagogu v Berlíně.