Propagace vědy na Jihočeské univerzitě
ÚHEL POHLEDU
Cena Jany Anny Kateřiny Zátkové je pojmenována na počest významné spolkové činovnice a bojovnice za práva žen, spoluzakladatelky a dlouholeté předsedkyně českobudějovického ženského spolku Ludmila, která se mimo jiné angažovala v podpoře vzdělávání žen. Rektor Jihočeské univerzity prof. Kozák ji letos předal docentce Haně Konečné z Ústavu humanitních studií v pomáhajících profesích Zdravotně-sociální fakulty JU, a to za sérii výstupů v médiích vycházejících z výsledků projektu „Kvalita a udržitelnost programů dárcovství částí těla v ČR“, za mezioborovou a mezi-názorovou komunikaci v oblasti asistované reprodukce.
Pro samotnou oceněnou je cena jistou satisfakcí. Často za svoje postoje a získaná vědecká zjištění sklízí tvrdou kritiku. Její „životní téma“ totiž zasahuje do transplantační a transfuzní medicíny a je regulováno stejnou legislativou – zachovává princip anonymity a altruismu dárcovství částí těla. Komercionalizace odvětví ale přináší etická dilemata. Například dárkyním vajíček nabízejí v současné době kliniky až 35 tisíc korun za odběr. Dárcům kostní dřeně, kteří spadají pod stejnou legislativu, se platí jen cestovné do nemocnice a náhrada mzdy za hospitalizaci spojenou s odběrem. Situaci komplikuje politizace problému, v němž hraje roli různé pojetí práv, včetně práv dětských – například dlouhá debata k „manželství pro všechny“, která má zásadní dopad do asistované reprodukce. Srozumitelné vysvětlení tak často potřebují i sami odborníci na asistovanou reprodukci. Problematika totiž zahrnuje jak detaily nejnovějších medicínských technologií, tak psychologii (tvorba identity, význam rodičovských vazeb, náhradní rodinná péče), sociologii a demografii (plánování rodičovství, pro populační politiky), etiku (kdy začíná život, kdo má přístup k technologiím) či právo (kdo je rodič).
Hana Konečná je letitým iniciátorem a zprostředkovatelem této mezioborové, avšak problematické komunikace. Zabývá se psychosociálními a etickými otázkami řešení nenaplňujícího se rodičovství, v posledních letech především asistovanou reprodukcí: „Je to nevděčné téma, ale musíme ho udržet živé, protože příští tři roky budou pro nás zcela zásadní. Od letošního června je totiž schválená evropská legislativa, která reguluje dárcovství a využívání částí těla. Teď se začíná řešit její implementace do české legislativy, přičemž EU umožňuje, aby si členské státy regulovaly etické otázky podle svých potřeb. Což vnímám jako šanci, a proto se v tom nadále angažuji. Má to platit od roku 2027, takže pro následující tři roky bude naším úkolem najít odvahu postavit se obchodu s lidmi v České republice.“
ANALÝZA: Průběžná zpráva o debilizaci české mládeže
Právě to jsou natolik náročná a citlivá témata, že při vysvětlování jejich podstaty je třeba vynaložit značné úsilí a projevit trpělivost, odvahu i vytrvalost.
Podle děkanky její mateřské fakulty doktorky Chloubové je tato cena významná také tím, že zohledňuje specifika vědecké činnosti: „Je to velká čest pro naši fakultu, že vedení univerzity přijalo náš návrh a ocenilo paní docentku Konečnou. Domníváme se, že je to člověk, který se popularizaci vědy věnuje tak, jak by měla být interpretována pro veřejnost. Ona sama je velice skromná, ale tam, kde cítí, že je to potřeba, se dokáže projevit.“
Hana Konečná jedná s lékaři, právníky, sociální sférou, politiky, ministerskými úředníky, redaktory z nejrůznějších médií (od Deníku N po Katolické noviny), režiséry České televize či Českého rozhlasu. Dlouhá a pestrá série výstupů v médiích je důkazem, že dokázala zaujmout řadu lidí a upoutat jejich pozornost k otázkám, které jsou klíčové pro budoucí vývoj společnosti.
Tato cena je znakem, že Jihočeská univerzita podporuje svobodné bádání a svobodnou vědeckou diskusi.
ROZHOVOR: Být premiérem je oběť, ale jsem připraven, s Babišem nesoupeříme, říká Karel Havlíček