‚I love Jesus‘ na duhové pásce. Náboženské gesto hýbe anglickou Premier League
VÍRA VE FOTBALE
Anglická Fotbalová asociace (FA) nedávno řešila situaci okolo kapitána klubu Crystal Palace Marca Guéhiho, který během zápasu proti Newcastlu nosil duhovou kapitánskou pásku s ručně napsaným nápisem „I love Jesus“. Incident vzbudil v médiích na ostrovech pozornost nejen kvůli porušení pravidel, ale také kvůli napětí mezi osobními náboženskými přesvědčeními a iniciativami na podporu LGBTQ+ komunity. Jiný hráč, tentokrát muslimského vyznání, totiž podobnou duhovou pásku nosit odmítl a jeho trest minul, píše Daily Mail.
Podle pravidel mezinárodní asociace FIFA a FA totiž není povoleno zobrazovat „politická, náboženská či osobní prohlášení“ na výstroji hráčů. FA proto Guéhiho a klub formálně napomenula. FA uvedla, že hráč i klub byli „upozorněni na příslušná pravidla“ a připomněla důležitost jejich dodržování.
Guéhi, křesťan a syn duchovního, se k incidentu veřejně nevyjádřil. V dřívějším rozhovoru ale zdůraznil, že jeho víra má klíčový vliv na jeho život: „Víra je opravdu všechno, čím se zabývám. I ve fotbale se snažím být vzorem a ukazovat Boží milost a slávu skrze svůj život.“ Guéhi pochází z náboženské rodiny. Jeho otec je duchovním a dokonce během evropského šampionátu upřednostnil bohoslužbu před návštěvou synova zápasu.
Podobnou situaci řešil kapitán Ipswich Town Sam Morsy, který odmítl nosit duhovou pásku kvůli své muslimské víře. Na rozdíl od Guéhiho však neporušil pravidla, protože pásku jednoduše nenosil, takže ji nemusel upravit. Klub Ipswich Town jeho rozhodnutí respektoval a současně vyjádřil podporu LGBTQ+ komunitě.
„Ipswich Town Football Club je plně inkluzivní klub, který vítá všechny,“ uvedl mluvčí klubu. „S hrdostí podporujeme kampaň Rainbow Laces a stojíme s LGBTQ+ komunitou v podpoře rovnosti a přijetí.“ Zároveň zdůraznil, že klub usiluje o vytvoření prostředí, kde jsou všichni ceněni a respektováni.
Rozporuplné reakce veřejnosti
Zatímco někteří fanoušci rozhodnutí Morsyho a Guéhiho podpořili, jiní je kritizovali za nedostatek solidarity s LGBTQ+ komunitou. U Morsyho poukázali na jeho předchozí ochotu nosit dresy sponzorované hazardními společnostmi, což je v rozporu s islámskou etikou. Na sociálních sítích se objevily komentáře, které označovaly jeho postoj za „pokrytecký“.
Kampaň Rainbow Laces, která byla poprvé spuštěna v roce 2013, se zaměřuje na zvýšení inkluze a bezpečí LGBTQ+ lidí ve sportu. Podle průzkumu organizace Stonewall se 27 procent LGBTQ+ lidí necítí vítáno ve sportovních komunitách a 22 procent čelilo diskriminaci na základě své sexuální orientace nebo genderové identity.