Zásobuje už Kim Rusko zbraněmi? V Pchjonjangu přistálo „záhadné“ ruské letadlo
SPOLUPRÁCE RUSKA A KLDR
Dosud nepotvrzené spekulace o tom, že Severní Korea poskytuje Rusku zbraně pro válku na Ukrajině přiživilo v posledních dnech přistání "záhadného" ruského letadla na letišti v severokorejském Pchjongjangu. Stalo se tak několik dní po návštěvě vůdce KLDR Kim Čong-Una v Rusku, informuje agentura Bloomberg. "Zdá se, že Rusko znovu objevilo strategickou hodnotu Severní Koreje," tvrdí odborník.
Kim Čong-un se na návštěvu Ruska vydal v polovině září, kromě prohlídky ruského vojenského vybavení se setkal i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle Spojených států byla hlavním důvodem Kimovy návštěvy dohoda o transferu zbraní do Ruska. O tom, že KLDR pomáhá Rusku se zásobováním zbraněmi, se spekulovalo v souvislosti s válkou na Ukrajině již dříve.
V tomto týdnu mělo podle údajů ze sledovacího systému FlightRadar24 přistát na letišti v korejském Pchjongjangu ruské vojenské letadlo Iljušin IL-62M. Na území KLDR mělo strávit dva dny. Proč letadlo do země přiletělo ale není známo, korejská ani ruská média o oficiální návštěvě neinformovala. Podle agentury Bloomberg se pak jednalo o stejný letoun, kterým do Severní Korey v srpnu přicestoval na oficiální návštěvu ruský ministr obrany Sergej Šojgu.
Podle amerického zpravodajského webu NK News, který poskytuje informace o dění v KLDR, by mlčení okolo tohoto letu mohlo naznačovat, že na palubě byli vojenští představitelé, kteří jednali o předávání zbraní nebo technologií. Den poté, co měl ruský Iljušin opustit Pchjongjang, pak ruská tisková agentura TASS informovala o tom, že do Moskvy přicestoval na pracovní návštěvu severokorejský ministr vnějších ekonomických vztahů Jun Čong-Ho.
Uskutečňování letů mezi KLDR a jakoukoliv zemí je velmi ojedinělé. Severní Korea totiž na počátku koronavirové pandemie v roce 2020 uzavřela své hranice a od té doby neuskutečnila téměř žádnou mezinárodní leteckou dopravu, i korejský vůdce Kim Čong-Un pro svou cestu do Ruska využil tradičně železniční dopravu, jelikož letadlem z obavy o bezpečnost nelétá. Přílet ruského letadla na území KLDR v září a v srpnu tak naznačuje, že mezi zeměmi dochází k určité spolupráci.
"Zdá se, že Rusko znovu objevilo strategickou hodnotu Severní Koreje na pozadí podpory Severní Koreje ve válce a vytvoření trojstranné aliance USA, Jižní Koreje a Japonska," uvedl Jeh Sung-Hoon, vedoucí katedry ruských studií na Hankuk University of Foreign Studies. "Vzhledem k tomu, že zájmy obou zemí jsou v souladu, měla by severokorejsko-ruská spolupráce rychle pokročit," dodal.
Kim strávil tento měsíc zhruba týden v Rusku, kde se v ruském vesmírném středisku Vostočnyj uskutečnil summit s Vladimirem Putinem. Od prezidenta dostal příslib pomoci při stavbě satelitů a jejich vypouštění na ruských raketách. Během své návštěvy Ruska si Kim také prohlédl vojenská zařízení včetně závodů na výrobu stíhaček.
Spojené státy již několik měsíců obviňují Kima z poskytování zbraní a munice na pomoc Putinově válce na Ukrajině. Americký ministr zahraničí Antony Blinken v září uvedl, že návštěva poukázala na "stále nebezpečnější" obousměrné vztahy mezi Ruskem a Severní Koreou. V pondělním projevu ve Washingtonu uvedl, že se zde odehrává situace, kdy "Rusko zoufale hledá vybavení, dodávky a technologie pro svou pokračující agresi proti Ukrajině, ale také KLDR, která hledá pomoc pro posílení a rozvoj svých vlastních raketových programů".