ČNB snížila základní úrokovou sazbu. Jak to ovlivní půjčky a hypotéky?
Česká národní banka (ČNB) na svém posledním únorovém zasedání snížila základní úrokové sazby. Tento krok přichází po období vysokých sazeb, které měly tlumit inflaci. Nyní se situace mění, a to může přinést úlevu jak pro domácnosti, tak pro firmy. Projeví se snížení na půjčkách a hypotékách?
Základní úrokovou sazbu snížila Centrální banka o čtvrt procentního bodu na 3,75 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od konce ledna 2022. Snižovat úrokové sazby začala už v prosinci 2023 a do loňského listopadu klesla základní sazba o tři procentní body na čtyři procenta. Když je centrální banka sníží, dochází ke zlevnění úvěrů i pro běžné spotřebitele. Komerční banky sice nemusí okamžitě reagovat, ale v průběhu měsíců by ke snížení půjček a hypoték mohlo dojít. Konkrétně u hypoték je klesající trend už lehce patrný.
Dopad na hypotéky
Snížení sazeb je pozitivní zprávou pro zájemce o vlastní bydlení. Hypoteční úvěry se v minulých letech dostaly kvůli vysokým sazbám na úroveň kolem 6 % ročně. To dostalo do problémů mnoho lidí, kteří by chtěli bydlet ve vlastním. S poklesem sazeb lze očekávat, že dojde k postupnému zlevňování. K výraznějším změnám ale může dojít až s dalším snižováním sazeb v budoucnu. „Úrokové sazby hypoték sice klesají pomalejším tempem, ale dostáváme se na nejnižší úroveň za poslední tři roky, což pomohlo zásadním způsobem rozhýbat poptávku po bydlení,“ uvedl pro Novinky.cz finanční ředitel developerské společnosti Neocity Jiří Piluša.
Jak získat nejvýhodnější úrokovou sazbu hypotéky?
Pro získání co nejnižší sazby je důležité porovnat mezi sebou nabídky hypoték. Cenu ovlivníte nejlépe pečlivým výběrem a těmito kroky:
-
vlastní prostředky: nižší poměr LTV přináší nižší úrok,
-
příjmy a bonita: zrušte co nejvíce úvěrů, které třeba ani nepoužíváte (kontokorent, kreditní karty apod.). Uvažujte i o spoludlužníkovi,
-
délka fixace: delší fixace často nabízí stabilnější sazbu než ta kratší,
-
hodnota zastavené nemovitosti: větší hodnota zajištění je velké plus, protože můžete získat lepší podmínky.
Co čeká spotřebitelské úvěry?
U běžných půjček na auto, rekonstrukci nebo jiné výdaje může snížení sazeb přinést mírné zlevnění. Zájemci o úvěry by však měli sledovat konkrétní nabídky bank a nebankovních společností a pečlivě mezi s sebou porovnat jednotlivé nabídky, protože rozdíly mezi jednotlivými institucemi jsou často velké, přičemž není rozhodující pouze výše úrokové sazby, ale celkové podmínky půjčení a především RPSN, jehož hodnota odráží celkové náklady na konkrétní úvěr.
Bude trend snižování sazeb pokračovat?
Odborníci očekávají, že ČNB bude během roku pokračovat v dalším snižování, pokud se inflace neutrhne z řetězu. Spotřebitelům by to mohlo přinést lepší dostupnost úvěrů a oživení realitního trhu. Momentálně se vyplatí více sledovat vývoj sazeb a porovnávat nabídky jednotlivých bank. „S tím, jak se přísná měnová politika postupně uvolňuje a některá dlouhodobější proinflační rizika přetrvávají, bude bankovní rada k dalšímu případnému uvolnění měnové politiky přistupovat velmi opatrně,“ uvedl guvernér ČNB Michl. Přísnější měnová politika zůstane pravděpodobně déle, než bylo původně plánováno, aby nedošlo ke stejným chybám jako před pandemií covidu-19. V té době byly reálné úrokové sazby dlouhodobě záporné, tedy nominální sazby nižší než inflace. „Rizikem ve směru vyšší inflace je větší než předpokládaná setrvačnost růstu cen služeb a cen potravin. Výrazným rizikem ve směru nižší inflace je zhoršení globální hospodářské aktivity a slabší výkon německé a potažmo české ekonomiky,“ doplnil Michl. Proto je podle něj důležité udržovat úroky nad inflací a motivovat hlavně ke spoření, namísto podpory úvěrové aktivity, aby nedocházelo k přílišné kumulaci peněz v ekonomice.