Rusům padla do rukou britská střela Storm Shadow i s elektronikou
RUSOVÉ UKOŘISTILI ZÁPADNÍ STŘELU
Ruské ozbrojené síly ukořistily částečně nepoškozenou střelu dlouhého doletu Storm Shadow, kterou ukrajinské armádě dodává Velká Británie. S odkazem na bývalého šéfa vesmírné agentury Roskosmos Dmitrije Rogozina to uvedla státní tisková agentura TASS. Zbytky rakety byly údajně převezeny do Moskvy, kde ji zkoumají zástupci ruského válečného průmyslu.
Dle fotografií, které zveřejnili Rusové, zůstala zadní polovina zřícené střely téměř nepoškozená. Lze na nich vidět také tandemovou kumulativní hlavici BROACH, kterou střela využívá k proražení obrněných nebo opevněných cílů.
Russian Officials are reporting that they have Successfully Recovered an almost Fully-Intact “Storm Shadow” Cruise Missile which is claimed to include the Warhead, Guidance System, and Electronic Warfare Equipment; the Missile and its Components are said to have been turned over… pic.twitter.com/rhu0wq47Cy
— OSINTdefender (@sentdefender) July 8, 2023
Ukrajinci využívají střely Storm Shadow k útokům na významné cíle, jako jsou sklady munice nebo velitelská stanoviště, nacházející se hluboko v ruském týlu. K překonání ruských protiletadlových systémů využívá střela stealth technologii, díky které je zmenšen její odraz na nepřátelských radarech.
Panuje obava, že Rusové by poznatky, které díky ukořistění střely získají, mohli využít k vylepšení své protivzdušné obrany i k vývoji svých vlastních útočných zbraní. Pro Rusy nejzajímavější prvek rakety je zřejmě její elektronika, obzvláště její zaměřovací systém. Pro orientaci za letu využívá Storm Shadow kombinaci satelitní GPS navigace a vnitřního inerciální navigačního systému.
K nalezení cíle se však střela spoléhá na infračervený detektor s vysokým rozlišením s automatickým rozpoznáváním cíle. Systém funguje tak, že porovnává snímky nahrané do své paměti s tím, co vidí detektor. Palubní počítač pak určí objekt, který má střela zasáhnout, i přesné místo, kde má ke kontaktu dojít. Pokud by ruští zbraňoví experti objevili v tomto systému slabiny, mohli by poté ruské síly na Ukrajině kamuflovat svá zařízení způsobem, který by přesné zaměření ztížil.
Rakety Storm Shadow dodaly napadené zemi Britové poprvé na začátku letošního května. Střela s plochou dráhou letu, kterou Ukrajinci odpalují ze speciálně modifikovaných bombardérů Su-24, se stala první řízenou střelou dlouhého doletu západní výroby, kterou ukrajinská armáda zařadila do své výzbroje. Podle výrobce má střela dolet přes 250 km. Pro porovnání střely z amerického raketometu HIMARS, které Ukrajinci obdrželi loni v červnu, mají maximální dostřel okolo 80 km.