Nenáviděná připevněná víčka u PET lahví. „Čirý aktivismus, planetě to nic nepřináší“
PLASTOVÁ VÍČKA
Neodnímatelná víčka u PET lahví většina spotřebitelů nepřijala příliš pozitivně. Stěžují si na obtížnější pití z lahve a pokládají připevněná víčka za otravnou změnu. Volné uzávěry u některých nápojů jsou v rámci EU zakázané od letošního července. Začínají se ale objevovat vědecká zjištění o tom, že inovace životnímu prostředí vůbec nic nepřináší.
S cílem omezit plýtvání a usnadnit recyklaci plastů jsou od 3. července 2024 zakázány volné uzávěry u typů některých nápojů. Podle evropské směrnice z roku 2019 musejí mít jednorázové plastové lahve (s objemem do tří litrů) pevně připevněné víčko. Jde například o lahve s vodou, sodou, kolou nebo mlékem.
To ale podstatně omezuje možnost se komfortně z lahve napít, protože trčící víčko překáží. Stejně tak je následně mnohem obtížnější lahev znovu uzavřít.
Muž je v troskách bez ženy. Esej Terezy Matějčkové o rolích ve společnosti
NOVÉ VYDÁNÍ TÝDENÍKU ECHO
„Devadesátky nevysvětlíte. Fotila jsem i úplně šílené věci,“ říká Dana Kyndrová
FOTOGRAFKA DANA KYNDROVÁ
Profesor Markus Prem působící na Fakultě strojního inženýrství na Vysoké škole Kempten v Bavorsku, který se zabývá obaly spotřebitelských produktů, říká, že opatření postrádá logiku, protože nic nepřináší ani uživatelům, ani životnímu prostředí. „Je to čistý aktivismus, která má jen uspokojit špatné svědomí Evropanů,“ tvrdí.
Co se týče odhazování víček od plastových lahví, podle Prema bylo jejich množství nalezených v oceánu, řekách a jezerech extrémně malé. „Průmysl byl nucen investovat miliardy eur do nové výroby. A to vše kvůli efektu, který je prakticky neměřitelný,“ uvedl Prem.
Podíl Evropy a Ameriky na plastech vyplavovaných do moře je malý. Většinový podíl má Asie. „Pokud bychom chtěli něco skutečně měnit, museli bychom začít jinde,“ dodává Prem.
Británie upadá do sektářství
KOMENTÁŘ
„Libanon je padlý stát. Nikdo není schopen postavit se Hizballáhu“
ROZHOVOR O ÚPADKU LIBANONU