Rakety HIMARS přestávají účinkovat proti Rusům. Používají elektronické rušičky
RUSKÉ RUŠENÍ HIMARSŮ
Rusko v posledních měsících výrazně zkomplikovalo používání amerických dělostřeleckých raketových systémů HIMARS na Ukrajině, a to díky používání elektronických rušiček. Ty vyřazují z provozu naváděcí systémy, čímž způsobují, že rakety často míjejí své cíle. Informuje o tom americká CNN.
Pro CNN to uvedlo pět amerických, britských a ukrajinských zdrojů, podle kterých situace nutí americké a ukrajinské představitele hledat způsoby, jak software systémů HIMARS upravit tak, aby se dalo čelit stále se vyvíjejícímu tlaku ruského rušení.
Jeden z představitelů Pentagonu uvedl, že se jedná o „neustálou hru na kočku a myš“, kdy se hledá protiopatření proti ruskému rušení, které následně Rusové odstraní. „Není jasné, jak dlouho je tato hra udržitelná,“ uvedl.
Vzhledem k očekávanému brzkému zahájení velké ukrajinské protiofenzívy a závislosti Ukrajiny na systému HIMARS je řešení ještě větší prioritou, aby ukrajinské jednotky mohly dosáhnout významného postupu. „Jedna věc je, že jsme schopni zadržet Rusy tam, kde jsou teď. Jiná věc je vyhnat je,“ řekl pro CNN brigádní generál americké armády ve výslužbě Steven Anderson. „Jsou tam zakopaní, jsou tam už rok,“ dodal.
V závislosti na umístění a síle rušení může být raketa i přesto odpálena a může vést k úspěšnému úderu, který nepříteli způsobí značné škody. Kromě navádění pomocí GPS mají totiž rakety i inerciální navigační systémy, které nejsou tak náchylné a zůstávají i přes rušení přesné, i když ne tak přesné jako při navádění pomocí GPS.
Musí zůstat ve hře
Anderson dále uvedl, že raketové systémy HIMARS jsou pro Ukrajinu i nadále nesmírně důležité. „Musí být schopni udržet ty HIMARSy ve hře a nadále je používat, aby byli schopni efektivních hloubkových úderů,“ vysvětlil.
Podle uniklých dokumentů Pentagonu, které před několika týdny zveřejnil Jack Teixeira, Spojené státy s Ukrajinou pracují na lokalizování ruského rušení a jeho následném zničení. „Budeme i nadále prosazovat, aby toto rušení bylo zničeno, a to v maximální možné míře,“ uvádí se v dokumentech, podle kterých dostala zničení ruského rušení „vysokou prioritu“.
Nejde jen o HIMARS
Ruské rušení může negativně ovlivnit také další ukrajinské vybavení. Jde například o přesné dělostřelecké granáty Excalibur, které se odpalují z houfnic, nebo ze vzduchu shazované bomby typu JDAM. Podle uniklých dokumentů jsou právě bomby JDAM vysoce náchylné k jakémukoli rušení.
Systém HIMARS je již téměř rok raketovým systémem s nejdelším doletem, který má Ukrajina k dispozici a který umožňuje vojákům vypálit až šest raket v rychlém sledu na ruské pozice vzdálené až 80 kilometrů. S přesností kolem 3 metrů vyřadily 200kilogramové hlavice mimo jiné logistické uzly, muniční sklady, velitelská stanoviště a komunikační uzly.