„Fico nemá stabilní většinu, Slovensko čeká mimořádně bouřlivé období“
SITUACE NA SLOVENSKU
Slabá většina, návštěva v Moskvě a možné jednání o míru mezi Ruskem a Ukrajinou na Slovensku a také "uniklé" kompletní odposlechy z lovecké chaty, na kterých mimo jiné premiér Robert Fico mluví nevybíravě o nynějším slovenském prezidentovi Peteru Pellegrinim. To je výčet problémů, se kterými se nyní potýká slovenská vláda. O pozici vládní koalice, opozičních stran, ale také premiéra Fica hovořil v rozhovoru pro Echo24 slovenský politolog Radoslav Štefančík z Ekonomické univerzity v Bratislavě.
V jaké pozici je nyní podle vás Robert Fico a jeho vláda?
Ve vztahu k parlamentu v mimořádně komplikované. Fico se nemůže spolehnout na stabilní většinu v parlamentu, nespokojení poslanci alespoň dočasně zbrzdili Ficův parní válec demontující principy liberální demokracie. Prezident Pellegrini se navíc stále více zapojuje do veřejné debaty, přičemž jen zřídkakdy kritizuje opoziční strany, ale naopak svou kritiku směřuje na vládní koalici. Ficova vláda navíc od 1. ledna 2025 čeká na reakce veřejnosti na takzvaný konsolidační balíček. Domnívám se, že rok 2025 bude ve slovenské politice mimořádně bouřlivým obdobím.
V jaké pozici je nyní naopak opozice? Může využít současné situace k silnějším útokům na vládu a premiéra Fica?
Opozice mírně posílila, i když ani případné předčasné volby by na jejím vítězství nemusely nic změnit. Máme jednu silnou opoziční stranu – Progresivní Slovensko, ale pak je tu několik stran, které se pohybují na úrovni volitelnosti. Progresivní Slovensko může snadno skončit ve volbách stejně jako v minulosti HZDS nebo Smer. Totiž že volby vyhrají, ale nebudou mít koho oslovit ke spolupráci při sestavování vlády.
BEST OF ECHO: Rozkladný vliv dezinformací? Konspirační teorie pro intelektuály
Jsou podle vás předčasné volby v tuto chvíli pravděpodobné?
Předčasné volby budou jen tehdy, pokud to bude vyhovovat Robertu Ficovi. Předpokládejme, že předčasné volby nevyhovují žádnému vládnímu subjektu. Řekl bych, že v této situaci nevyhovují ani opozici, i když bude předstírat, že o ně má zájem. Předčasné volby nevyhovují ani nespokojeným poslancům SNS nebo Hlasu. Takže předčasné volby opravdu podle mě budou jen tehdy, pokud premiér vyhodnotí, že nové rozložení sil – například ve spolupráci s radikální stranou Republika – by mu vyhovovalo více. Nemělo by se však zapomínat, že takové uvažování s sebou nese riziko, že výsledky voleb budou diametrálně odlišné od aktuálního měření veřejného mínění. To se ostatně v posledních letech stalo zvykem.
A v jaké pozici je za této konstelace prezident Peter Pellegrini?
Vypadá to, že má stále vliv na dění v Hlasu. Zřejmě proto jsou někteří poslanci Hlasu stále aktivnější a nenechávají si od Andreje Danka kálet na hlavu, jak to od začátku dělá současný předseda Hlasu Matúš Šutaj-Eštok. Nelze vyloučit, že rok 2025 bude pro stranu Hlas mimořádně důležitý. Rozhodne se, zda se strana rozpadne, nebo zda se vnitropolitická situace zkonsoliduje. Při znalosti slovenské stranické reality bych vsadil na první variantu – rozpad a postupný úpadek strany Hlas.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Slabá většina, cesta do Moskvy i „uniklé“ nahrávky. Ficova vláda čelí vážným problémům
Hodně se skloňuje návštěva premiéra Fica v Moskvě. Jaký politický dopad může reálně mít?
Toto nešťastné rozhodnutí bude mít negativní dopad na pověst Slovenska u partnerů v EU nebo NATO, ale neočekávám, že by negativně ovlivnilo stranické preference Smeru. Spíše naopak. Fico má totiž dost proruských voličů, kteří budou takový krok vnímat pozitivně.
V neposlední řadě je velmi aktuální téma odposlechů, na kterých se Robert Fico mimo jiné ostře vyjadřuje na adresu Petera Pellegriniho. Jakou roli mohou sehrát?
Zde bych rád připomněl jeden důležitý faktor, o kterém se příliš nemluví. A sice, že rozsah těchto odposlechů je důkazem toho, že nebyly určeny k odhalení pytláků, přestože taková byla původní verze vedení policie v době, kdy se tyto nahrávky objevily poprvé. Zároveň nahrávky nepřinášejí nic nového. Pouze potvrzují, že lidé kolem současných vládních politiků, respektive oni sami, se chovají jako mafiáni, jsou nesmírně vulgární, jejich vyjadřování je primitivní a vůbec jim nejde o voliče, ale jen o vlastní zájmy.