Nové zuby a transplantace vlasů. Češi objevují cesty za levnějšími zákroky do Turecka
ZDRAVOTNÍ TURISTIKA
Vyrazit na pár dní do Turecka a odjet s novým chrupem nebo rovnou i bujnou kšticí. Takzvaná zdravotní turistika se rozmáhá. Češi vyráží do Turecka stále častěji za různými zdravotními zákroky. V Turecku jsou samozřejmě i špičkoví doktoři, Češi k tomu ale mnohdy využívají služeb agentur, jejichž nabídky někdy lákají na podezřele nízké ceny.
Cesty za zdravotními službami do Turecka jsou v Česku fenoménem několika posledních let. Jedná se především o návštěvy zubních klinik nebo transplantace vlasů a další chirurgické zákroky. Funguje u nás řada agentur, které takové služby nabízejí a klienti je někdy rádi spojují s prodlouženým rekonvalescenčním pobytem v teple u moře, zvlášť jedná-li se o složitější zákroky.
Lidé by si ale měli dát pozor, aby nenaletěli na podezřele výhodné nabídky slibující mnohonásobně nižší ceny ošetření než u nás. To se týká například služeb zubních klinik, které Čechům nabízejí agentury. Nabídky mohou vypadat na první pohled lákavě. Obvykle je v ceně nejen stomatologické ošetření, ale rovnou celý balíček zahrnující také letenku a pobyt v hotelu, často třeba v turecké Antalyi. Klienti pak ale musí počítat s tím, že kvalita služeb bude odpovídat ceně. Jsou i případy, kdy se u lidí po zákroku objevily problémy. Po návratu domů pak museli vyhledat zubaře znovu a ušetřené desítky tisíc korun přišly vniveč.
„Britové tam jezdí běžně,“ píše jedna diskutující na internetu. „Kamarádka mojí dcery si tam nechala udělat veškeré zuby, takže kvalita je podle mě dobrá, asi si musíš najít zařízení s dobrým hodnocením, pokud umíš anglicky, tak není problém si to načíst,“ radí žena v diskuzi.
Podle Romana Šmuclera, prezidenta České stomatologické komory, Turci v poslední době investují do vzdělání stomatologů obrovské prostředky, to ale neznamená, že musí být všichni zubaři kvalitní. „Prezident Erdogan se rozhodl, že ovládne evropskou stomatologii, vytvořil desítky nových univerzit a má víc studentů stomatologie než celá EU,“ říká Roman Šmucler, prezident České stomatologické komory. Znamená to podle něj, že turecká města a zvlášť pak Antalye investují do kvalitních, velkokapacitních zubních ordinací, kde se střídají špičkoví doktoři ze západní Evropy.
„Tato zařízení jsou nepochybně nesmírně kvalitní a služby tam stojí zhruba tolik jako v Německu nebo v USA. Ale také je tam mnoho zařízení mnohem horších než průměr v ČR a reklamace se nedoberete. Počítá se s tím, že cizinec se ničeho nedovolá. Složité to mají někdy cizinci i v ČR. Myslím, že Čechům, kteří tam jezdí jen proto, že chtějí ušetřit, se to reálně nemůže vyplatit,“ upozorňuje Šmucler na některé z nabízených balíčků.
„Na Čechy, kteří chtějí ušetřit, tam často zbudou doktoři, kteří by velmi často nemohli léčit ani Turky, protože ti by si na ně stěžovali. Nedávno jsem navštívil Antalyi a viděl jsem, že ceny jsou tam v dobrých praxích zhruba stejné jako třeba v Německu. Jezdí tam zámožná zahraniční klientela. Pak jsou tam i slušné praxe pro Turky nebo Němce. Češi, kteří jedou do Turecka přes agenturu kvůli nižší ceně, tam ale často končí v zařízeních úplně jiné kategorie,“ dodává Šmucler. Nápravy se pak bude jen velmi těžké domoci.
Jedním z dalších nejčastějších zákroků je transplantace vlasů. Té se jinak říká extrakce folikulární jednotky. Většinou se jedná o vyříznutí zhruba 5 tisíc vlasových štěpů, které jsou pak transplantovány do jiných oblastí pokožky. Takový zákrok stojí v Turecku mezi 70 až 100 tisíci korunami. Klient přiletí do Istanbulu, přespí v hotelu, druhý den absolvuje transplantaci, stráví noc ve městě a třetí den odlétá zpět do Čech. Někteří si úspěch zákroku chválí jako například Čech, který takto navštívil už dvakrát kliniku doktora Serkana Aygina právě v Istanbulu.
„Proč bych chodil sem, když to v Turecku dělají mnohem déle než u nás?“ ptá se. I tady je ale stejně jako u zubařských služeb potřeba dát si pozor na podezřele výhodné nabídky. Zdravotní turistika není jen doménou Čechů. Za levnějšími službami, třeba v oblasti zmiňované stomatologie, naopak do Česka míří Němci.