Agrese mezi troskami, střílelo se. Záchranáře z Rakouska chrání turecká armáda
ZEMĚTŘESENÍ V TURECKU
Rakouští záchranáři v sobotu odpoledne zčásti obnovili záchranné práce po pondělním zemětřesení v Turecku. Ráno je byli nuceni přerušit kvůli obavám o vlastní bezpečnost. O tu se nyní starají příslušníci turecké armády. Informoval o tom na twitteru mluvčí rakouského ministerstva obrany Michael Bauer. Po pohřešovaných osobách podle něj začali dnes odpoledne znovu pátrat dva psovodi se svými zvířaty.
Celkem 82 vojáků ze speciální jednotky rakouské armády v místě pomáhalo dostat přeživší z trosek od úterý. Vyhrabat se jim ze sutin zatím podařilo devět lidí. Do Rakouska by se měli vrátit ve čtvrtek.
V místě, kde pracovali, se ale podle podplukovníka rakouské armády Pierra Kugelweise začala zhoršovat bezpečnostní situace. Slyšet byly prý i výstřely.
Celkem 82 vojáků ze speciální jednotky rakouské armády v místě pomáhalo dostat přeživší z trosek od úterý. Vyhrabat se jim ze sutin zatím podařilo devět lidí. Od sobotního rána ale záchranné práce zastavili. Vrátit se do Rakouska mají přitom podle plánu až ve čtvrtek, na tom se podle agentury APA zatím nic nemění.
"Všichni jsme v pořádku,“ řekl Kugelweis. Nálada mezi pomocníky je podle něj přiměřeně okolnostem dobrá. Bezpečnostní situace se v na konci týdne v provincii Hatay zhoršila, řekla agentuře DPA také německá Agentura pro technickou pomoc (THW) a humanitární organizace I.S.A.R Germany.
"Zdá se, že důvodem je mimo jiné nedostatek potravin a obtížné zásobování vodou v oblasti zemětřesení," uvedly obě společnosti.
"Je vidět, že smutek pomalu ustupuje hněvu," řekl provozní manažer I.S.A.R Steven Bayer. Mluvčí centrály THW v Bonnu Tamara Schwarzová mluvila o "bouřlivých scénách".
Ochrana dobrovolníků je podle nich nyní prioritou. Týmy zůstávají v místě.
Pokud budou existovat konkrétní náznaky, že lze někoho zachránit živého, stejně vyjedeme, řekla na místě mluvčí THW Katharina Garrechtová agentuře DPA.
Český sektor je bezpečný
Ve městě Adiyaman, kde v Turecku po pondělním zemětřesení pomáhají čeští záchranáři, je bezpečnostní situace v pořádku. Konflikty nejsou. Novinářům to v sobotu sdělil mluvčí českých hasičů Jakub Kozák. "Podle informací velitele českého USAR odřadu je v naší lokaci bezpečnostní situace v pořádku, na místě je policie i četnictvo, část armády nebo jejích složek má tábor hned vedle nás. Probíhá úzká spolupráce, ke konfliktům nedochází," uvedl Kozák.
Členové českého USAR (Urban Search and Rescue) týmu specializovaného na vyhledávání lidí v sutinách jsou v Adiyamanu od úterý, kdy začali prohledávat dvě budovy o ploše zhruba 40 krát 40 metrů. Dosud dostali z trosek 32 těl, zachránili dva přeživší a asistovali kolegům z jiného týmu při záchraně ženy.
Turecko zakročí proti rabování
Turecká vláda podnikne rázné kroky proti lidem, kteří se podílejí na rabování a dalších zločinech v místech, která tento týden postihlo v Turecku ničivé zemětřesení. Podle agentury Reuters to dnes na návštěvě postižené oblasti prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
"Vyhlásili jsme výjimečný stav," řekl při návštěvě oblasti katastrofy Erdogan. "To znamená, že od nynějška by lidé, kteří se podílejí na rabování nebo únosech, měli vědět, že se na ně vztahuje pevná ruka zákona," uvedl turecký prezident. Nebylo ale jasné, jaké případy únosů má na mysli, upozornily agentury.
Erdogan také řekl, že v jižním Turecku jsou stovky tisíc budov neobyvatelné a že úřady brzy zahájí proces přestavby. "Plánovali jsme přestavbu statisíců budov," řekl. "Během několika týdnů začneme podnikat konkrétní kroky," sdělil turecký prezident.