„Jsme připravení soudit se proti státu.“ Praha 6 chce na školách místa pro „své“ děti

PŘETLAČOVANÁ O ZŠ

„Jsme připravení soudit se proti státu.“ Praha 6 chce na školách místa pro „své“ dětiROZHOVOR
Starosta Prahy 6 Jakub Stárek. Foto: ODS
1
Domov
Záviš Dobiašovský
Sdílet:

Nepřipravené kapacity i různá kvalita škol vedou k boji rodičů o místa pro své děti. V případě Prahy je pak zásadní i enormní příliv dětí ze Středočeského kraje. Starostové se kvůli tomu začínají bouřit proti tzv. spádové turistice a tlačí ministerstvo školství k jednání. Na Praze 6 se však rozhodli rovnou jednat a zpřísnit podmínky. Dostat se má tak primárně na děti skutečně žijící ve spádových oblastech. Pokud to vyvolá spor s rodiči, je vedení městské části připravené jít proti rozhodnutí magistrátu a dotáhnout věc i k soudu se státem, říká v rozhovoru s deníkem Echo24 starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS).

Na Praze 6 jste se rozhodli poměrně razantně zakročit, jak konkrétně problém ve vaší městské části vypadá?

Dlouhodobě jsme byli na hraně toho, abychom uspokojili veškerou poptávku dětí z Prahy 6 nebo těch, které byly spádové. Rodiče si v době sociálních sítí řeknou, které školy jsou dobré a když bojujete o budoucnost dítěte, jde všechno stranou. Když se má dítě dostat a zároveň mít přednost přede všemi, jde jít pouze cestou změny trvalého bydliště. Stačí jít de facto dvakrát na jakýkoliv městský úřad s rozšířenou působností. Stále častěji jsme se setkávali s tím, že rodiče vzali i těsně před zápisy fiktivně dítě zapsat do spádu školy, ať už využívali známé, nebo si zaplatili jednu z agentur, která jim dodala patřičné podklady. Školský zákon definuje, že základní škola musí přijmout všechny děti, které bydlí ve spádovém obvodu, až do své celkové kapacity. Fakticky to znamená, že v první kategorii se zařadí všichni, kdo bydlí v okolí školy. V druhé fázi mají šanci všichni, kteří jsou z Prahy 6. A až ve třetí kategorii Praha a střední Čechy. Středočeši tímto přeskakovali a snažili se dostávat do té první kategorie, kde je to nejjistější.

U nás k tomu docházelo pravidelně na dvou až třech školách, pak musí přijít na řadu losování. Pro Středočechy to bylo takové dobrodružství, buď se to povede, nebo dají dítě na základní školu, kterou mají skutečně blízko. Ale představte si to u starousedlíka, který má školu přes ulici a najednou vypadne při losování. Pak vidí přijíždět Středočechy, kteří tam – z pohledu Prahy 6 – zbytečně zajíždí autem, dítě už je dávno přehlášeno do středních Čech a dítě, které bydlí přímo u školy pak chodí někam jinam. Jsme proti tomu, aby to bylo založené jenom na nějakém evidenčním údaji. Neplatí u nás daně, nejsou součástí komunity, de facto naopak dochází k tomu, že jsou často naše děti diskriminovány tím, že je musíme z té komunity vyřadit.

Jaké konkrétní změny jste se tedy rozhodli udělat?

Založili jsme komisi, kam jsme přizvali ředitele škol, ministerstvo školství, zástupce kraje i Poslanecké sněmovny a Senátu. Nakonec jsme došli k tomu, že jediná možnost je pojmout to tak, jak to ten zákonodárce myslel, když právní předpis psal: přednost mají pouze ty děti, které bydlí v místě, ne ty, které si to na poslední chvíli připsaly. Nepřijali jsme tedy žádné nové kritérium, pouze zpřesnili tu rigoróznost, jak se dívat na kritérium trvalého bydliště. Nazýváme to „skutečné trvalé bydliště“, ve chvíli, kdy je to dítě například zapsáno méně než tři měsíce před zápisem do škol, považujeme to na první doboru za účelové a zařazujeme ho do kategorie spádového turisty. Samozřejmě je tam možnost, že došlo k nedávnému přistěhování a tak dále, v takovém případě se to dá prokázat řediteli školy a zase se z té kategorie spádového turisty dostat.

Čím to má rodina prokazovat?

Například ukáže, že v bydlišti platí plyn, má záznam z katastru nemovitostí, nájemní smlouvu či další věci, které legitimně prokáží, že tam bydlí. Je to trošku podle selského rozumu. Pokud toho ředitele přesvědčíte, pak je to v pořádku. Druhé kritérium „spádového turisty“ je, pokud dítě bydlí v bytě, kde s ním nebydlí žádný zákonný zástupce či někdo, kdo by byl pověřen péčí. Dochází totiž k tomu, že se i delší dobu předem přehlašuje pouze dítě. V takových případech se opět rovnou oznamuje, že jsou označeni za spádové turisty, míří do té třetí kategorie, opět to mohou s ředitelem vyřešit. Jde o to, aby nepředbíhali spádové děti i ostatní děti z Prahy 6, které se třeba chtějí přihlásit na dvě školy s tím, že pro jistotu podají přihlášku na svou spádovou školu, ale rádi by chtěli školu například sportovního zaměření, matematického a podobně. Abychom zachovali svobodu volby, Středočeši jsou až v té třetí linii. Je to ale relativně novátorské…

Míříte k tomu, že jde o dosud nezvyklý výklad zákona.

V některých obcích to vychází a prochází to odvolacími řízeními. Je tedy možné, že i v tomto případě se někdo odvolá, nebude se mu výsledek líbit. V takovém případě to půjde na magistrát, jehož reakci nemůžeme předvídat – každé správní řízení je o nějakém prokazování, postupech. Ve chvíli, kdy by to potvrzeno nebylo, přišel by pokyn ze strany magistrátu, aby škola to dané dítě, považované za spádového turistu, přijala či vrátila zpět do té první kategorie. A v takovou chvíli je městská část připravena toto správní řízení využít k tomu, aby zahájila soudní spor se státem. S cílem dosáhnout toho, aby spádová turistika nebyla možná už ze zákona, aby to prostě neviselo pouze na tom evidenčním způsobu a pojetí trvalého pobytu.

S magistrátem jste rozhodnutí neprobírali?

Probírali, principiálně se magistrátu tento přístup moc nelíbil. Jedna věc je selský rozum, druhá věc je absolutně objektivizovaný průběh zápisu do základních škol. Oni mají raději ten co nejvíce objektivizovaný průběh. Na druhou stranu, my nechceme doplácet na Středočechy a proto říkáme, že je třeba použít selský rozum.

Vidíte to tedy i jako cestu, jak popohnat legislativní proces.

Přesně tak. Je potřeba, když se toto děje a má to relativně velkou rezonanci, třeba poté, co byly skryté kapacity ve školách vyčerpány místy pro ukrajinské děti, nechci si v takovém případě lehnout jen na to, že mi poslanci slíbí, že se to bude řešit. Rád bych z druhé strany vytvářel politický zájem o danou záležitost a to je i tím individuálním bojem Prahy 6 uvnitř politického prostoru, který se tím otevírá.

Zmiňujete v případě ředitelů „selský rozum“, budou mít ředitelé nějakou konkrétnější oporu?

Přijali jsme usnesení rady, které postup ze strany ředitelů stanoví. Jsou v tom autonomní, ale odsouhlasili to ředitelé všech patnácti škol. Měli by ho tedy respektovat, k tomu dostali ještě od našeho advokáta podrobnější metodiku. Nechceme moc dopředu říkat, v čem „selský rozum“ spočívá, abychom nedávali příliš jednoznačný návod lidem, jak mají postupovat a najít „útěk“ z toho nově nastaveného systému. To je asi jedna z nejpodstatnějších věcí, byl bych rád, kdyby se lidé nekoukali na ten systém takovým tím typickým pohledem, jak nás vnímají třeba okolní státy, že když je nějaká skulinka, pojďme ji využít a zneužít.

Rodič, u kterého dojde k pochybení, to bude schopný s ředitelem vyřešit. Jde o to, že většina Středočechů, kteří to udělají, to nebudou schopni dotáhnout do konce. Pokud budou zařazeni do této kategorie, budou se spíše jen odvolávat proti tomu, že dříve to bylo vždycky umožněno a teď Praha 6 dělá něco, co je podezřelé a oni mají mít svobodnou volbu.

Máte v tom podporu i v jiných městských částech?

Ano, v rámci taktiky jsme to neoznamovali měsíce dopředu, aby se všichni nepřizpůsobili novým kritériím. Museli jsme to uveřejnit v den spuštění registrací s tím, že jsme to ve stejný den odprezentovali ostatním městským částem. Máme desítky zpětných vazeb, že už to většina nestihne tento rok, ale od příštího roku pojedou stejným režimem. Ale ten proces, který u nás probíhal měsíce, příprava za využití našich vnitřních kapacit, právních posudků, to nemohlo během pár dnů proběhnout ve všech městských částech. Ale například Nebušice do toho půjdou podle mě už tento rok.

Praha 6 tedy bude tak trochu „kanárek“. Už se ozvala nějaká kritika ze strany rodičů?

Ne, v tuto chvíli je to tak, že se to „našich“ dětí netýká, naopak je to chrání. Co vidíme v našich interních systémech a elektronickém rezervační systému je, že ti, kteří by „zapadli“ do spádových turistů, tam nyní chybí. Byť v minulých letech tvořili mezi 10-20 %. Vypadá to, že ty děti půjdou do svých spadových škol. Po našem prohlášení se tedy zdá, že to funguje. Ukončení registrací bude příští pondělí, zápisy jako takové probíhají příští úterý a středu, tam tedy uvidíme konečné číslo.

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články