Ukrajina může mobilizovat až 20 000 vězňů, potvrdil ministr spravedlnosti
MOBILIZACE VĚZŇŮ
Ukrajinská armáda může mobilizovat 10.000 až 20.000 vězňů. Řekl to ukrajinské redakci BBC ministr spravedlnosti Denys Maljuska. Ukrajinský parlament tento týden schválil zákon, podle kterého se budou moci vydat bojovat některé kategorie odsouzených.
Maljuska řekl, že o přesných počtech vězňů, které by bylo možné mobilizovat, ukrajinské úřady nemají přehled. Jde „o 10.000 až 20.000 lidí, rozhodně ne více,“ uvedl. Hodně podle něho bude záležet na vojenských lékařských komisích. Maljuska připomněl, že ukrajinská nápravná zařízení jsou přeplněná a že tento problém se týká obzvlášť vazebních věznic. Proto je pro mobilizaci odsouzených, aby se vězení uvolnila a nebyly porušovány předpisy ohledně počtu lidí na určitém prostoru.
BBC připomíná, že doposud do bojů na Ukrajině odsouzené posílalo jen Rusko. „Byl bych slepý, kdybych tu neviděl paralelu, určitě tu paralela je,“ připustil Maljuska. Podle něho se ale liší přístup ruské a ukrajinské strany. „Oni (Rusové) měli mobilizaci povinnou, nikoho nepřipravovali, bez výcviku to bylo prostě ´maso´“, řekl o ruských vězních posílaných na frontu.
Podle informací médií byla mobilizace pro ruské vězně dobrovolná, uvádí BBC. V počátečních etapách války měli být odsouzení na frontě půl roku a potom měli dostat milost a být propuštěni. Později ovšem začali podepisovat kontrakty s ruským ministerstvem obrany, které platí do konce invaze na Ukrajinu, milost nedostanou a propuštěni budou na podmínku.
Zákon, který přijal ukrajinský parlament, zakazuje mobilizovat vězně odsouzené za závažné zločiny, jako jsou vraždy nebo znásilnění. Bránit vlast nemají také ti, kdo si odpykávají tresty za přečiny proti národní bezpečnosti, nebo veřejní činitelé odsouzení za korupci. Nikomu nesmí do konce trestu zbývat více než tři roky. Odsouzení se budou moci nechat odvést do bojů dobrovolně a na základě rozhodnutí soudu a se souhlasem příslušné armádní jednotky.