„Zničili jsme 140 % raketometů HIMARS.“ Moskva si však možná nevymýšlela
KLAMNÉ CÍLE
Moskva údajně zničila 140 % salvových raketometů HIMARS, které Ukrajina dostala. Rusko si však možná nevymýšlelo. Děčínská firma totiž vyrábí klamné cíle, které raketomety HIMARS připomínají. Netradiční české vojenské pomoci si všímají i evropská média nebo vojenští blogeři, kteří o tom informují na sociálních sítích. Přišel s tím server EurAsian Times, jenž odkazuje na reportáž České televize.
O zničených raketometech HIMARS začali ruští propagandisté informovat krátce poté, co je Ukrajina od spojenců dostala. Údajně se jim podařilo zničit 140 % z nich, ověřit však ani dnes nelze jediný zásah. Moskva si ale tentokrát vymýšlet nemusela. Do války na Ukrajině se totiž zapojily také nafukovací klamné cíle od děčínské firmy InflaTech. „Jsme schopni vyrábět v současné konfiguraci až 35 návnad měsíčně,“ uvedl jednatel společnosti Vojtěch Fresser.
⚡️The Czech company produces inflatable models M142 HIMARS and M270 for Ukraine.
— FLASH (@Flash_news_ua) February 22, 2023
So far, production facilities allow producing up to 35 layouts per month.
👉 @Flash_news_ua pic.twitter.com/JYy2pcCAev
Na otázku, kolik jich už na Ukrajinu firma dodala, však neodpověděl, protože se jedná o „vojenské tajemství“. „Podle veřejně dostupných zdrojů, které nedávno uváděly, že Rusové sestřelili 140 % raketometů HIMARS, si můžeme snadno vypočítat, že těch 40 % asi dodala naše firma“ uvedl Fresser.
Návnady jsou pro Ukrajince velmi důležité. Nejen, že matou nepřítele, ale zároveň slouží jako velmi laciný cíl pro ruské rakety, které mohou stát i desítky tisíc dolarů. „Jedna střela typu Javelin stojí osmdesát tisíc dolarů, což je 4x dražší, než je naše návnada,“ upřesnil Fresser. Díky struktuře vodivého materiálu a tepelných tělísek jsou také naprosto věrohodným cílem, který produkuje skutečný radarový a termální odraz.
Používají je i Rusové
Vojenské síly na východě i západě mají dlouhou historii používání návnad k oklamání protivníka. Rusové tyto strategie označují jako "maskirovku". Patří k nim mimo jiné nákup nafukovacích stíhaček MiG-31 a falešných raketových systémů S-300.
Ty se měly objevit například loni v červenci, kdy Rusko mělo použít nafukovací systémy protivzdušné obrany, aby oklamalo Ukrajince. Na Twitteru o tom informoval H. I. Suton, námořní expert a nezávislý analytik OSINT, podle kterého je Rusové použili na námořní základně v Sevastopolu.
***BREAKING*** -> https://t.co/zChabsRMIU
— H I Sutton (@CovertShores) July 4, 2022
Russia is trying to protect the strategically important Kerch Bridge, between #Russia and Crimea, with decoys
Analysis shows they were deployed from Novorossiysk ~June 29
Collaboration with @detresfa_ and @COUPSURE - #OSINT #Ukraine️ pic.twitter.com/8LcMWlwPMt