„Rusové dnes tlačí Ukrajince. Je to závod s časem. Kritický bude březen“

ROK OD ZAČÁTKU RUSKÉ INVAZE

„Rusové dnes tlačí Ukrajince. Je to závod s časem. Kritický bude březen“
Generál Šedivý: "Situace je taková, že ukrajinské ozbrojené síly na jednotlivých operačních směrech téměř vyčerpaly svůj potenciál a intenzivně se brání." Foto: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
3
Týdeník
Ondřej Šmigol
Sdílet:

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu uplynul již rok. Kyjev se ubránil počátečnímu náporu a vytlačil útočníka z části okupovaného území. Válka od té doby jen nabírá na intenzitě. Svět sleduje prudké boje u Bachmutu. V jaké fázi konflikt právě je a jaké jsou šance na konečné ukrajinské vítězství? „Jestliže se Aliance rozhodne, že poskytne Ukrajincům nadzvuková letadla v červnu, tak to už je pozdě,“ domnívá se bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. „Kritický bude březen a pak letní měsíce, tam se ty státy vyčerpají stoprocentně,“ dodává.

V salonu Týdeníku Echo dále vystoupili bezpečnostní analytik z Institutu politologických studií na FSV UK Jan Ludvík a vedoucí vydání televize Prima CNN, který byl na Ukrajině jako válečný reportér, Matyáš Zrno.

O tom, v jaké fázi právě je válečný konflikt na Ukrajině, jak účinná je západní pomoc a jaké jsou šance na konečné ukrajinské vítězství, debatují v Salonu Týdeníků Echo Jiří Šedivý, Jan Ludvík a Matyáš Zrno.
O tom, v jaké fázi právě je válečný konflikt na Ukrajině, jak účinná je západní pomoc a jaké jsou šance na konečné ukrajinské vítězství, debatují v Salonu Týdeníků Echo Jiří Šedivý, Jan Ludvík a Matyáš Zrno. Foto: Jan Zatorsky

Jak hodnotíte současnou situaci na Ukrajině? Vyhrává ukrajinská armáda? Prohrává? Nebo se to dá označit za pat?

Šedivý: Situace je taková, že ukrajinské ozbrojené síly na jednotlivých operačních směrech téměř vyčerpaly svůj potenciál a intenzivně se brání. Rusové, kteří poté, co dostali, jak to říct, aby to nebylo vulgární, zkrátka, kteří prohráli tu podzimní část a museli ustoupit a provedli reorganizaci, mobilizaci a doplnění vojsk, tak dnes tlačí Ukrajince. De facto připravují nástupní prostory pro hlavní síly ofenzivy. A pokud se Ukrajincům nepodaří ofenzivu zbrzdit nebo zastavit, tak budou mít problém, protože oni mají poměrně málo času na to, aby armádu přezbrojili na novou techniku, nové zbraně a zreorganizovali se, aby mohli Rusy zas tlačit zpátky, jak se to stalo při té podzimní protiofenzivě.

Zrno: Je to závod s časem. Rusové část mobilizovaných vrhli na frontu, aby zacpali díry. Značnou část si ale nechali a cvičí ji od podzimu. No a Ukrajinci také cvičí další jednotky a přecvičují na západní techniku. Teď jde o to, kdo bude dříve hotov. Ostatně pan generál by mohl říct nejlépe z nás, protože velel tankovému pluku, jak dlouho trvá, než z čerstvých zelenáčů vytvoříte secvičenou jednotku. Lidé, když mají radost, že dorazí západní tanky a podobně, tak si ne vždycky uvědomují, kolik času to zabere, než se s nimi naučí pracovat v rámci kombinovaných operací.

Ludvík: Musíme zdůraznit, že nevíme, co se vlastně děje s rezervními silami. Dokážeme říct, co se děje na frontě podle pohybů, a předpokládáme, že obě strany mají nějaké rezervy, ale nevíme, jak velké. Hlavně Ukrajinci velmi tají stav své armády. A vzhledem k tomu, jak moc rádi Ukrajinci sdílejí dobré, pozitivní informace, tak mě to nevede k optimismu, byť můžu doufat, že mají řadu nově připravovaných jednotek. O Rusech víme, že zmobilizovali několik set tisíc lidí a rozhodně ne všichni už na frontu dorazili. Doufejme, že ti, kteří ještě nedorazili, jsou špatně vycvičeni a vyzbrojeni. Ale rozhodně se na to nemůžeme spoléhat a neměli bychom si říkat, že Rusové jsou matláci a určitě to znovu zkazí.

Jaké otázky dále zazněly:
Jaké jsou ztráty na obou stranách?

Nakolik je Bachmut důležitý a strategický bod? Dává smysl jej bránit?

Je podpora Západu dostatečná?

Může Ukrajina zvítězit?

Celý Salon si můžete přečíst již nyní na ECHOPRIME. Nebo v tištěném vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články