O Pepíčkovi a sňatky gayů s heterosexuály. Padaly „zraňující“ výroky, zákon jde dál sněmovnou
MANŽELSTVÍ PRO VŠECHNY
Poslanecká sněmovna dala ve čtvrtek zelenou návrhu zákona o manželství pro všechny, novelu občanského zákoníku totiž zákonodárci ani nezamítli, ani nevrátili k přepracování. Legislativa se tak posunula do takzvaného druhého čtení, v němž se k zákonu budou vyjadřovat jednotlivé výbory dolní komory parlamentu. Redakce níže přináší shrnutí toho, co poslanci řešili během rozpravy. Zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková považuje některé výroky za zraňující.
Během jednání zazněly některé výroky, které vyvolaly pozornost. Kupříkladu poslankyně Romana Bělohlávková z KDU-ČSL se rozhodla přednést anekdotu. „Pepíček přišel domů smutnej a babička se ptala: Pepíku, co se stalo? A on říká: Babi, jsem kluk? A babička říká: Jsi kluk. A on: Jsi si jistá, babi? A babička říká: Jasně. A Pepíček říká: Babi, ale paní učitelka říkala, že jsou holky, co jsou kluci, a kluci, co jsou holky. To je přece špatně,“ vyprávěla.
Cítím, že za některé výroky “mých kolegů” je potřeba se omluvit. Omlouvám se.
— Jan Grolich (@JanGrolich) June 29, 2023
Její kolegyně Pavla Golasowská zase zaujala argumentem, že lidem jiné než heterosexuální orientace vlastně žádné utlačování nehrozí. „Často slýcháme argument, že homosexuální páry jsou diskriminovány, protože nemohou uzavřít manželství. Tento argument je nepravdivý, homosexuálové smějí uzavírat manželství za úplně stejných podmínek jako všichni ostatní. Každý muž může uzavřít manželství se ženou, a to bez ohledu na sexuální orientaci manželů. Homosexuálním lidem v tomto ohledu nikdo nebrání a mohou tak vstupovat do manželství jako všichni ostatní,“ vyjádřila se.
Poslanec hnutí ANO Aleš Juchelka pak v průběhu dne navrhl odložit projednávání novely. Návrh ale nebyl přijat.
Ke konzervativnějšímu proudu se zařadil poslanec lidovců Aleš Dufek, který měl obavy o to, kam až se mohou poměry ubírat. „Navrhovaná definice, že manželství je svazek dvou lidí, dává oprávněnou obavu, že nastane zmatek v naší společnosti, že lidé budou chtít svazky třeba i více osob. Nechci teď už dávat další příklady,“ nechal se slyšet.
K němu se přidala poslankyně ANO Berenika Peštová, která protestovala proti nepřehledné situaci. „Moje dcera před třemi lety studovala v Kanadě a vysvětlovala mi, že se v Kanadě zvedl takový fenomén, že máme tři pohlaví, a já říkala, to než k nám dojde… A už máme 70 pohlaví, aha.. Já mám problém s názvem, ať se to jmenuje třeba přátelství partnerství, mně je to jedno,“ prohlásila.
Přízeň sociálních sítí si pak zajistil poslanec lidovců Šimon Heller. „Prostě u nás na jihu Čech je hovězí hovězí a kuřecí kuřecí. Všechno má prostě svůj název. Manželství je svazek muže a ženy,“ uvedl.
Chtěla bych poprosit všechny lidi s menšinovou sexuální orientací, aby v zájmu zachování vlastního duševního zdraví raději nesledovali probíhající jednání sněmovny o manželství pro všechny. Výroky, které zde zaznívají jsou ostudné a zraňující. Do slušné debaty skutečně nepatří.
— Klára Šimáčková Laurenčíková (@laurencikova_k) June 29, 2023
Nedívejte se, radila zmocněnkyně
Z druhého tábora se přihlásila zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, která vyzvala všechny lidi, jichž se čtvrteční debata týkala, aby ve svém zájmu přenos ze sněmovny nesledovali. „Výroky, které zde zaznívají jsou ostudné a zraňující. Do slušné debaty skutečně nepatří,“ dodala.
Za prohlášení některých kolegů se pak omluvil jihomoravský hejtman Jan Grolich z KDU-ČSL. „Cítím, že za některé výroky mých kolegů je potřeba se omluvit. Omlouvám se,“ uvedl na Twitteru.
Ve sněmovně se rozhodovalo o několika návrzích. Pro zamítnutí novely hlasovalo 58 ze 141 přítomných poslanců, proti jich bylo 68. Zamítnutí jednotně podpořili jen přítomní poslanci opozičního klubu SPD, jednotně proti byli zástupci frakcí STAN, TOP 09 a Pirátů. Vrácení novely podpořilo 64 ze 139 přítomných poslanců, proti jich hlasovalo 60. Z hlediska hlasování klubů byl stejný jako při zamítnutí s výjimkou, že jednotně se pro vrácení vyslovili i přítomní poslanci ODS. Strany vesměs nechávají v takových záležitostech svým poslancům volné hlasování.
Prošlou předlohu teď dostanou k posouzení členové ústavně-právního výboru a komise pro rodinu. Budou na to mít čtyři měsíce místo obvyklých dvou. Novela může doznat změn.
Lidé stejného pohlaví by podle novely občanského zákoníku měli v manželství stejná práva, jako je nyní mají žena a muž. Jde například o vznik společného jmění, nárok na vdovský a vdovecký důchod, o práva a povinnosti k dětem, které vychovávají, a o přístup k náhradní rodinné péči. Registrované partnerství, do něhož mohou homosexuálové a lesby vstupovat nyní, by jako institut prakticky zaniklo.
Obě předlohy Sněmovna projednávala už v minulém volebním období. K závěrečnému hlasování o nich se ale nedostala.
Lidovci odpoledne ohlásili předložení další novely, která by rozšířila práva párů stejného pohlaví v zákoně o registrovaném partnerství, které by přejmenovalo na partnerství. „Návrh KDU-ČSL plně saturuje všechny oprávněné potřeby homosexuálních párů,“ řekla lidovecká poslankyně Nina Nováková. Podle Jana Berkiho (STAN) bude ale jednodušší upravovat novelu občanského zákoníku, třecích ploch podle něho není tolik. „Pokud budete trvat na tom, že se bude měnit zákon o registrovaném partnerství, pořád mě vyčleňujete do zvláštního zákona,“ řekl Berki, který se podobně jako Jiří Navrátil (KDU-ČSL) již dříve přihlásil k homosexuální orientaci. „Každý z nás na to máme jiný pohled,“ reagoval lidovecký poslanec.