Von der Leyenová z Davosu: Čeká nás tvrdá geostrategická hra
VZTAHY EU A USA
Pařížská klimatická dohoda zůstává nadále nejlepší nadějí pro celé lidstvo, uvedla dnes na zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Nový americký prezident Donald Trump, který se ujal v pondělí funkce, oznámil, že jeho země od klimatické dohody z roku 2015, která je mezinárodním paktem o boji proti globálnímu oteplování, odstupuje. Zároveň hovořil o tom, že ukončí Green Deal a bude podporovat těžbu ropy.
„Evropa bude udržovat stejný směr a bude pokračovat ve spolupráci se všemi národy, které chtějí chránit přírodu a zastavit globální oteplování,“ prohlásila šéfka unijní exekutivy. Americký prezident Donald Trump podepsal odchod USA od Pařížské klimatické dohody. Ve svém inauguračním projevu slíbil také konec Green Dealu a podporu americkým automobilkám, aby si Američané mohli dovolit koupit si auto, jaké chtějí.
Spojené státy začnou podle Trumpa nástupu nové vlády naplno využívat své zásoby ropy a zemního plynu a vyvážet fosilní paliva do celého světa. Během svého inauguračního projevu to prohlásil nový americký prezident Donald Trump, který rovněž přislíbil okamžitě vyhlásit stav energetické nouze umožňující ihned schvalovat nové těžební projekty.
ANALÝZA: Nastává americká zlatá éra? Co čekat od návratu Donalda Trumpa
„Srazíme ceny dolů, znovu vrchovatě naplníme naše rezervy a budeme vyvážet americkou energii do celého světa,“ prohlásil Trump. Řekl také, že Spojené státy budou opět bohatým národem díky „tekutému zlatu“, které mají Američané pod svýma nohama.
„Trump chce podpořit těžbu energetických komodit, a to primárně ropy a plynu. Ropu označil za tekuté zlato, které pomůže USA zbohatnout. Podporou těžby chce snížit ceny energií a potlačit tak inflaci v USA. Chce podpořit vývoz americké energie do všech koutů světa a posílit tak americkou ekonomiku. Trump dále slíbil konec Green Dealu a zvláštní podporu dal potom americkým automobilkám, které nechce dále omezovat, aby si Američané mohli koupit auta, jaká chtějí,“ uvedl v komentáři zaslaném redakci hlavní ekonom XTB Pavel Peterka.
DOPORUČUJEME: EU přišla o spojence. Ukončím Green Deal. Zbohatneme na ropě a plynu, říká Trump
Evropská unie tak podle Peterky ve své zelené snaze přišla o velkého spojence. „Je otázkou, jak dlouho zvládne evropský establishment dále tlačit zelené regulace, které sice v řadě oblastech pomáhají chránit životní prostředí, ale v jiných výrazně brzdí ekonomický růst,“ uvedl Peterka.
Von der Leyenová ve svém projevu v Davosu hovořila o tom, že Evropa vstupuje do éry „tvrdé geostrategické“ hry. „Rozbití vazeb v globální ekonomice není v zájmu nikoho. Evropa bude i nadále usilovat o spolupráci. S našimi dlouholetými přáteli. A s každou zemí, se kterou máme společné zájmy,“ řekla šéfka Evropské komise, která má mimo jiné v příštím týdnu začít jednat s automobilkami o záchraně právě tohoto klíčového odvětví průmyslu, kterému chce v Americe Trump také výrazně pomoci.
Nepřehlédněte: Jednání EK s automobilkami se odsouvá kvůli zdraví von der Leyenové. ODS viní EPP z taktizování
„Obchod mezi EU a USA představuje 30 % celosvětového obchodu. V sázce je mnoho pro obě strany. Naší prioritou bude včasné zapojení, diskuse o společných zájmech a připravenost k jednání. Budeme pragmatičtí, ale vždy se budeme držet svých zásad a hodnot. To je evropská cesta,“ uvedla.