Česko bude kandidovat do Rady bezpečnosti OSN
ČESKO A OSN
Česko bude kandidovat na nestálé členství v Radě bezpečnosti Organizace spojených národů (RB OSN) v letech 2032 a 2033. Na dnešní tiskové konferenci po setkání s nejvyššími ústavními činiteli to oznámil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Česko bylo nestálým členem RB OSN v letech 1994 až 1995, v roce 2007 neuspělo v souboji s Chorvatskem.
Volba se uskuteční v roce 2031. Lipavský krok dopředu konzultoval s prezidentem Petrem Pavlem a premiérem Petrem Fialou (ODS). "Je to dané tím, že žijeme v době, kdy Rusko narušuje světový řád, útočí na samou podstatu evropské civilizace a i my, Česko, středoevropská země, cítíme odpovědnost za obranu Charty OSN," řekl ministr.
"Chceme přispívat k udržování mezinárodního řádu a bezpečnosti a prosazování lidských práv," poznamenal Lipavský. Připomněl, že Československo stálo u zrodu OSN, tehdejší ministr zahraničí Jan Masaryk podepisoval Chartu OSN jakožto zakládací akt. "Jsme připraveni se podílet na světové bezpečnosti i skrze členství v Radě bezpečnosti," dodal šéf diplomacie.
RB OSN má 15 členů, z nichž je pět stálých (Čína, Francie, Rusko, USA, Velká Británie), zbývajících deset nestálých členů volí Valné shromáždění OSN na dvouleté funkční období. Kandidáti se vybírají podle regionů.
Lipavský loni v září vystoupil s projevem v Radě bezpečnosti jako první zástupce České republiky po téměř 30 letech. Vyzval tehdy ke zřízení zvláštního mezinárodního tribunálu, který bude stíhat ruskou agresi na Ukrajině. Zároveň i s odkazem na invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 zdůraznil, že je zapotřebí jednou provždy odmítnout imperialistické touhy Ruska a jeho koloniální politiku.