Vláda chce lidem zdražit topení dřevem, kvůli vyšší dani zaplatí tisíce navíc
CENY PALIVOVÉHO DŘEVA
Topení dřevem může napřesrok opět zdražit. Vláda totiž v rámci daňové reformy počítá se zvýšením daně z přidané hodnoty na palivové dřevo z aktuálních 15 na 21 procent. Přesun do vyšší sazby se má týkat i dřevěných pelet nebo briket. Rodinným domům by to zvedlo výdaje na topení o tisíce korun.
Vytápění dřevem zažívalo v loňské topné sezóně kvůli panice na trhu s energiemi renesanci. Kdo mohl, tak jím začal alespoň přitápět. V obavě ze zdražování se někteří lidé podle obchodníků předzásobili i na dva až tři roky dopředu, což v letošním roce v kombinaci s úbytkem stavební produkce snížilo poptávku po dřevu a tím jeho ceny začaly klesat. Aktuálně jsou nejnižší za poslední rok.
Klesající ceny potvrzuje také vedoucí odboru komunikace Lesů ČR Přemysl Šrámek. „Ceny dříví meziročně klesly zhruba o 30 procent, tato hodnota se týká smrkového dříví, kterého prodáváme nejvíce. Cenu dříví nejvíce ovlivnil pokles zájmu zpracovatelů, kteří se potýkají s důsledky celosvětového poklesu stavební výroby a s tím spojenou sníženou spotřebou výrobků ze dřeva,“ uvedl pro Echo24.
„Dalším faktorem je rozsah nahodilé těžby vynucené zpracováním kůrovcových stromů, která je zejména u nestátních vlastníků v České republice stále na vysoké úrovni. Toto dříví zvyšuje nabídku na trhu a vytváří tlak na pokles ceny dříví,“ dodává za Lesy ČR.
Zvýšení DPH propíšou prodejci do cen
Radost z příznivějších cen ale nemusí domácnostem vydržet dlouho. Na obzoru je totiž zvýšení sazby DPH na palivové dříví, a to včetně dřevěných pelet, briket, odštěpků a tak dále. „Konsolidační balíček“, který v květnu představila vláda, v aktuální podobě počítá se zvýšením sazby ze současných 15 procent na 21 procent (podobně jako u některých služeb, nápojů nebo řezaných květin).
Daňové změny chce vláda prohlasovat v parlamentu co nejdříve tak, aby mohly začít platit od 1. ledna. Dá se proto očekávat, že by zvýšení daně prodejci po Novém roce okamžitě promítli do svých cen. Podobně jako nyní čerpací stanice z důvodu zvýšení spotřební daně na naftu. Rodinnému domu to může zdražit roční účet za teplo o jednotky tisíc korun, v závislosti na kvalitě a ceně odebíraného dřeva. Podle některých odborníků takový krok podpoří černý trh se dřevem.
Prostorový metr tvrdého a vyschlého dřeva, které je nejvhodnější na topení, stojí nyní průměrně kolem 2456 korun. Jde o nejvýhřevnější dřevo z listnáčů jako dub, buk, akát nebo habr. Syrové je ještě o něco levnější. Momentálně se jeho průměrná cena napříč republikou pohybuje okolo 2033 korun.
Nejlevnější je tradičně měkké borovicové, břízové nebo modřínové dřevo, které ale nemá takovou výhřevnost. Jeho průměrná cena napříč republikou je aktuálně podle srovnávače v syrovém stavu 1263 korun a 1435 korun za plnometr dřeva suchého.