UMPRUM udělila nové čestné doktoráty: Daučíkové, Kolíbalovi a Sísovi
OCENĚNÍ UMPRUM
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze udělila čestný doktorát třem osobnostem, které se výrazně zasloužily o společenskou rezonanci oborů vyučovaných na této škole. UMPRUM to uvedla v tiskové zprávě. Čestný doktorát byl předán vizuální umělkyni Anně Daučíkové, sochaři, malíři, grafikovi a scénografovi Stanislavu Kolíbalovi a ilustrátoru, grafikovi a tvůrci animovaných filmů Petru Sísovi.
Tento titul, který je zároveň významným uznáním práce a společenského přínosu, UMPRUM udělila od nového tisíciletí celkem 18 osobnostem. Například sklářskému výtvarníkovi Stanislavu Libenskému, umělkyním Adrieně Šimotové a Jitce Válové, architektu Janu Kaplickému, sochaři Kurtu Gebauerovi či historiku umění Petru Wittlichovi. V roce 2024 se tento výčet obohatil o další tři významná jména.
Multimediální umělkyně Anča Daučíková se svým celoživotním dílem řadí k předním osobnostem výtvarné scény v Čechách, na Slovensku, ale i v zahraničí. Ve své umělecké tvorbě se věnovala malbě, fotografii v současné době se zaměřuje především na performanci a video. Její díla ovlivňuje genderová problematika, otázky sexuální orientace a tělesnosti v kulturních a civilizačních souvislostech. Vedle umělecké činnosti působí Anča Daučíková od 90. let také ve veřejném prostoru, spoluzakládala menšinové nevládní organizace a vystupuje za práva queer lidí. V roce 2001 absolvovala Fulbrightův výzkumný stipendijní program v New Jersey. V roce 2019 jí byla udělena cena nadace Schering Stiftung. Etablovala se i na mezinárodní umělecké scéně, naposledy na samostatné výstavě v Tate Modern v Londýně v roce 2024.
Stanislav Kolíbal je jednou z nejvýraznějších osobností současné české umělecké scény. Jeho práce s prostorem i geometrií více rozvinula následná spolupráce s architekty. Během rámci své dlouhé tvůrčí dráhy se věnoval také ilustraci a architektonickému řešení výstav. K nejznámějším patří jeho sochařská tvorba, která reflektuje jak prostorovou trojdimenzionalitu, tak plošnou kresbu. V jeho práci se prolíná jazyk geometrie a abstrakce, konstruktivní tendence i prvky konceptuálního umění a minimalismu, které kriticky přehodnocoval. Díla Stanislava Kolíbala jsou zastoupena v předních světových sbírkách např. v londýnské Tate Gallery, pařížském Centre Pompidou, newyorském Metropolitním muzeu nebo vídeňské Albertině, zařazena byla také do významných mezinárodních výstav. V roce 2019 reprezentoval Českou republiku na 58. ročníku Mezinárodního bienále výtvarného umění v Benátkách.
Petr Sís je mezinárodně uznávaný výtvarník a autor knih pro děti a mládež. V létě roku 1982 vycestoval do Los Angeles, kde měl natáčet animovaný film pro Letní olympijské hry 1984. Nevrátil se a v USA se nakonec trvale usadil a začal pracovat jako ilustrátor. Během své kariéry získal mnoho významných ocenění, včetně hlavní ceny na Berlínském mezinárodním filmovém festivalu Berlinale (1980), Americké knihovnické asociace a prestižní Ragazzi Award na Mezinárodním veletrhu dětské knihy v Boloni. V roce 2003 obdržel prestižní MacArthurovo stipendium a v roce 2012 mu byla za celoživotní tvorbu pro děti v Londýně udělena Cena Hanse Christiana Andersena. Své dílo vystavoval v institucích po celém světě. Petr Sís je rovněž autorem výtvarných objektů, nástěnných maleb a realizací ve veřejném prostoru, včetně mozaiky pro newyorské metro či velkoformátové tapiserie na letištích v Praze, Dublinu a v Kapském Městě.