Macron mluví o nové „reakční internacionále.“ Evropští politici v obavách před Muskem
REAKČNÍ INTERNACIONÁLA
Francie se sice zatím nestala terčem pro miliardáře Elona Muska, který má velké slovo v nové americké administrativě, ale i francouzský prezident Emmanuel Macron začal vykazovat znaky nejistoty. Dnes varoval varoval před novou "reakční internacionálou" v podobě vlivu sociální sítě X a jejího majitele Elona Muska na evropské volby. Macron Muska přímo nejmenoval, ale z jeho vyjádření je zjevné, že hovořil o Muskovi. Macron není jediný, kdo vyjádřil obavy či ostrou kritiku směrem k miliardáři a jeho vyjadřování k politice v Evropě. Podobné kritiky se Muskovi dostalo z Německa, Norska či z Bruselu, když Evropská komise upozornila, že sociální síť X je stále objektem šetření podle evropského nařízení o digitálních službách (DSA).
"Kdo by si před deseti lety dokázal představit, že majitel jedné z největších sociálních sítí na světě bude podporovat nové mezinárodní reakční hnutí a přímo zasahovat do voleb, a to i v Německu," uvedl Macron při svém projevu na pravidelném setkání s francouzskými velvyslanci.
Zároveň však Macron připomenul, že Francie ví, jak jednat s prezidentem Trumpem a že Francie a Spojené státy pojí pevné spojenectví. A to přesto, že Macron zmínil i témata, na která se vlády v USA a Francii dívají jinak, včetně otázek ochrany klimatu a obnovení masivní těžby fosilních paliv, které Trump slibuje. I přes kritiku však jak Donald Trump, tak Elon Musk byli mezi hosty prosincového znovuotevření katedrály Notre Dame.
K Macronově projevu se dnes později vyjádřil i sám Musk. V reakci na sociální síti X na Macronův projev připomněl některé zásahy a vyjádření evropských politiků k americké politice. Například misi 100 členů britské Labour party, kteří se před letošními prezidentskými volbami vydali do USA podpořit kampaň demokratů. Nebo slova Keira Starmera v době úmrtí George Floyda, kdy vyzval tehdejší vládu Donalda Trumpa, aby dodržovala lidská práva.
Oh like that time Starmer called @realDonaldTrump a racist and said the British government should do everything to stop him?
— Elon Musk (@elonmusk) January 6, 2025
Or when Starmer sent British Labour Party members to campaign in the US against President Trump this year?https://t.co/5R28WgZIj0 https://t.co/S3cjV27Woi
Macron není jediný, kdo o Muskovi takto mluvil. Podobně se nedávno k Muskovi vyjádřil i norský premiér Jonas Gahr Støre. "Považuji za znepokojivé, že se člověk s obrovským přístupem k sociálním médiím a obrovskými ekonomickými zdroji takovým způsobem zapojuje do vnitřních záležitostí jiných zemí. Takto by vztahy mezi demokraciemi a spojenci neměly vypadat," řekl Støre veřejnoprávní televizi NRK. Norsko čekají na podzim parlamentní volby.
Musk se v posledních dnech dočkal také tvrdé kritiky od německých politiků, když otevřeně podpořil německou AfD, se kterou nechtějí další německé strany spolupracovat a označují ji za "krajně pravicovou". "Jen AfD může zachránit Německo," uvedl dříve Musk. Také v Welt am Sonntag publikoval sloupek, kde stranu podpořil. V reakci na jeho publikaci rezignovala editorka komentátorské sekce novin. Muskovu intervenci do německého volebního dění pak odsoudil i německý prezident Frank Walter Steinmeier. Německý kancléř Olaf Scholz pak uvedl, že sociální demokrati jsou zvyklí na kritiku z řad bohatých podnikatelů, že ohledně Muskových vyjádření je klidný. "Nekrmte trolla," dodal Scholz. Musk nedávno i ostře vyjádřil vůči Scholzovi.
Musk také v posledních dnech ostře vystupňoval svůj spor s britským premiérem Keirem Starmerem, týkající se skandálu ohledně skupinových znásilnění mladých dívek pákistánskými gangy. Musk kvůli tomu Starmera, který byl v době těchto vysoce postaveným státním zástupcem, označil za „neuvěřitelně opovrženíhodného.“ Starmer o Muskovi na pondělní tiskové konferenci uvedl, že „zoufale touží po pozornosti" a obvinil ho z šíření lží a dezinformací.
Muskovo vyjadřování k volbám v Evropě však nevadí jen politikům jednotlivých zemí. K plánovanému rozhovoru Elona Muska se spolupředsedkyní AfD Alicí Weidelovou, který je plánován na 9. ledna, se vyjádřila s obavami i Evropská komise. Ta v současnosti prošetřuje, zda Muskova sociální síť X dodržuje novou evropskou směrnici DSA. "Svoboda projevu je základem našich demokracií," uvedl mluvčí Evropské komise a doplnil, že samotný rozhovor Muska s AfD Komise nezkoumá, co však zkoumat bude, je jeho následná propagace pomocí algoritmů. DSA u právě velkých internetových platforem požaduje, aby dodržovaly přísnější pravidla neutrality a moderování.