České firmy se na Ukrajině musí etablovat, říká náměstek Šulc o zbrojních zakázkách
SPOLUPRÁCE ČESKA A UKRAJINY
Česko a Ukrajina podepsaly během návštěvy prezidenta Volodymyra Zelenského v Praze memorandum o porozumění, které má otevřít dveře pro užší spoluprací v řadě konkrétních oblastí, zejména v opravách a údržbě zbraní, vývoji zbraní a munice a modernizaci a opravách obrněné techniky. Memorandum podepsali první náměstek ministryně obrany František Šulc a ukrajinský ministr pro strategická odvětví průmyslu Oleksandr Kamyšin. Premiér Petr Fiala (ODS) zároveň uvedl, že Česko bude Ukrajině maximálně nápomocné při rozhovorech o vstupu do NATO a EU.
„Naším cílem je vytvořit základy pro dlouhodobou spolupráci, která bude pokračovat i po skončení válečného konfliktu. Jedna věc jsou aktuální dodávky vojenské techniky, ve kterých hodláme pokračovat, ale stejně důležité je, aby se české firmy etablovaly na Ukrajině a vznikl tak základ pro dlouhodobou spolupráci,“ řekl k memorandu Šulc. Zelenskyj ve svém projevu uvedl, že se jedná již o zcela konkrétní projekty.
Podepsané memorandum se týká spolupráce v řadě oblastí, které jsou aktuální v současném konfliktu a budou zároveň pro český obranný průmysl perspektivní i do budoucna. Především se jedná o opravy a údržbu zbraní, které používají ukrajinské a české ozbrojené složky, a dále vývoj zbraní a munice v rámci výrobních kapacit v ČR i v Ukrajině. Důležitou oblastí je také rozvoj a výzkum obranného průmyslu a zprostředkování výcviku expertů a technického personálu.
Další zásadní oblastí spolupráce budou opravy a modernizace hlavního bojového tanku a dalších obrněných vozidel. Kromě toho chtějí obě strany spolupracovat při výrobě malých ručních zbraní, munice malého i velkého kalibru a při modernizaci letectva včetně letadel a vrtulníků. Důležitou oblastí spolupráce bude také elektronický boj.
Memorandum umožňuje podle tiskové zprávy realizovat jednotlivé projekty konkrétních českých firem s jejich ukrajinskými protějšky v podobě státních podniků, které spadají do kompetencí ministerstva strategického průmyslu.
„Na memorandum již navazují a budou navazovat další konkrétní smlouvy mezi českými a ukrajinskými firmami. Cilem je posilovat výrobu, vytvářet společné podniky a realizovat společné projekty,“ řekl deníku Echo24 poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar.
Pojar, který ve čtvrtek se Zelenským cestoval letadlem z Bulharska do Prahy, v České televizi uvedl, že by se do konce roku mohla uskutečnit návštěva ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala s několika klíčovými ministry v Česku k rozhovorům o poválečné obnově Ukrajiny.
„Začínáme se bavit o velkých zakázkách, které by měly v budoucnosti zaměstnávat lidi v České republice,“ řekl. Jmenoval obnovu ukrajinských železnic a metra v Kyjevě a Charkově. Český prezident Petr Pavel na čtvrteční tiskové konferenci uvedl, že příští týden Ukrajinu navštíví 30 českých podnikatelů s vládním zmocněncem pro rekonstrukci Ukrajiny Tomášem Kopečným.
Česko bude Ukrajině pomáhat i v přístupových rozhovorech, řekl Fiala
Úzká spolupráce mezi Českem a Ukrajinou byla opakovaně skloňovaným tématem během Zelenského návštěvy v Praze. Pavel mimo jiné ve čtvrtek uvedl, že Česko přispělo za dobu trvání invaze celkovou hodnotou 45 miliard korun na boj proti ruské agresi. Pavel i premiér Fiala navíc ve svých prohlášeních jedním hlasem uvedli, že místo Ukrajiny je v Evropské unii a NATO.
„Chci ocenit pokrok, který Ukrajina dělá směrem k Evropské unii, jaké změny dělá v oblasti soudnictví, médií a dalších… Daří se jim to ve velmi těžkých podmínkách,“ řekl Fiala. „Budoucnost Ukrajiny je v Evropské unii a v NATO, díky tomu se situace už nikdy nebude opakovat,“ dodal premiér s tím Česká republika bude v přístupových hovorech maximálně nápomocná a Ukrajina může s hlasem Česka počítat. Pavel řekl, že vstup Ukrajiny do NATO je v zájmu naší bezpečnosti, regionální stability, ale také ekonomické prosperity.
Na summitu NATO podle Pavla lídři zemí budou mluvit o určité institucionalizaci podpory Ukrajině prostřednictvím střednědobého plánu, který na pět let zafixuje podporu Ukrajiny. „Podpora bude vyjádřena i finančními prostředky ve výši 500 milionů eur (zhruba 12 miliard korun). Česká republika do této podpory je připravena přispět pět milionů eur (120 milionů korun),“ řekl Pavel. Zároveň bude pozice Ukrajiny posílena prvním jednáním Rady NATO-Ukrajina, míní.