Zemřel režisér Blier. Provokatér, který se ničeho nebál, získal i Oscara
SMRT SLAVNÉHO REŽISÉRA
Francouzský film přišel o mistra černého humoru a režisérského provokatéra Betranda Bliera. Režisér komedie Buzíci, Herci nebo thrilleru Kdybych byl špión proslul svou spoluprací s hercem Gérardem Depardieuem. Pařížskému rodákovi, který si své filmy také psal a produkoval, bylo 85 let. Filmová tvorba tohoto mistra černého a drsného humoru, která je charakteristická snahou šokovat a znechutit, zanechala výraznou stopu ve francouzské kinematografii 70. a 80. let, uvedla agentura AFP.
Blier se narodil 14. března 1939 v Boulogne-Billancourt na jihozápadním předměstí Paříže. Ve 20 letech se stal asistentem režie, k čemuž ho přivedl jeho otec režisér. Blier vydal několik knih a natočil 18 celovečerních filmů, ke všem si napsal scénář.
⚫️Le cinéaste Bertrand Blier, réalisateur de "Tenue de soirée" et "Les Valseuses", est mort lundi soir à l'âge de 85 ans
— LN24 (@LesNews24) January 21, 2025
Les films de cet adepte d'un humour noir et cru, tournés notamment avec Gérard Depardieu, ont marqué le cinéma des années 1970 et 1980 pic.twitter.com/VM0msUK7S1
Jen tak mohl být svobodný a provokativní tak, jak uzná za vhodné, uvedl deník Le Monde, který jej vylíčil jako provokatéra, který se ničeho nebál. Ve svých filmech uměl potěšit, znechutit, šokovat i urazit a jeho tvorba se nepřestala vzpírat zavedeným pořádkům a morálce, dodal list.
Dva první filmy, Kdybych byl špión (1967) a V rytmu valčíku (1971), si u diváků nezískaly příliš pozornosti. To se ale nedá říct o filmové adaptaci jeho vlastního románu Buzíci (1974), do které obsadil Gérarda Depardieua a Patrick Dewaerea hrající dva cynické, bezohledné a surové pobudy. Kritika film ztrhala a snímek musel být pro osoby mladší 18 let zakázán, přestože diváci oběma hrdinům fandili, připomněl deník.
Ve filmu Osudové ženy (1976) si Blier vyřizoval účty s Hnutím za osvobození žen (MLF), film ale upadl v zapomnění. Reputaci si spravil snímkem Připravte si kapesníky (1978), v němž opět hráli Dewaere s Depardieuem a který získal Oscara za nejlepší zahraniční film.
PODCAST: Na životních křižovatkách se o racionalitu neopřeme. L. A. Paulová o transformačních zkušenostech
Večerní úbor (1986), skandálně pojednávající o homosexualitě a milování ve třech, dostal cenu za nejlepší mužský herecký výkon a tři nominace na francouzskou obdobu Oscarů, Césara. Za Příliš krásnou (1989) dostal Blier Zlatou palmu na festivalu v Cannes, Césara za nejlepší film, herečku, režii, scénář a střih a pět nominací v dalších kategoriích, napsal web Anno Cité.
⚫ Imprévisible, iconoclaste, féroce, il conquit ses titres de gloire avec son acteur fétiche, Gérard Depardieu, et des films chocs. Bertrand Blier vient de mourir à l’âge de 85 ans.➡️ https://t.co/RpoEu3bQ1F pic.twitter.com/dv20NGsLpN
— Le Point (@LePoint) January 21, 2025
Blier často pracoval s tématem žen, lásky, sexu a vztahů. "Všechny jeho postavy - křiklounové, cynikové, tupci a hrubiáni - zoufale potřebují uznání a lásku. Až do té míry, že vás upoutají," uvedl Le Monde.